Cekin.si
Nedavno poročilo je razkrilo, da je lani 400 najbogatejših Američanov plačalo nižjo davčno stopnjo od ostalih državljanov.

Davki

Superbogataši, ki se zavzemajo za višje davke na bogastvo

K.H.
13. 11. 2019 08.57
1

V ZDA poteka žolčna razprava, ali bi morali za najbogatejše uvesti višje davke. Olje na ogenj je dodatno prililo nedavno poročilo, ki je razkrilo, da so bili lani dohodki 400 najbogatejših Američanov obdavčeni s precej nižjo davčno stopnjo kot preostalih državljanov. Čeprav si večina bogatašev želi še nižjih davkov, pa se vsaj ducat ameriških milijarderjev javno zavzema, da bi morali najbolj bogati – torej tudi sami – plačevati višje davke.

70-odstotna davčna stopnja, 77-odstotni davek na nepremičnine, 3-odstotni davek na vsak dolar nad milijardo dolarjev neto zaslužka. To je le nekaj skrajnih predlogov višje obdavčitve ultrabogatašev, ki v ZDA burijo duhove. Še posebej po nedavnem odmevnem poročilu, da je lani 400 najbogatejših Američanov plačalo precej nižje davčne osnove od drugih dohodkovnih skupin. Večini bogatašev seveda ugajajo nižji davki, a obstajajo tudi milijarderji, ki pozivajo k višji obdavčitvi, s katero bi omilili vse bolj perečo plačno neenakost in vse večji prepad med revnimi in bogatimi v ZDA. 

Med njimi je tudi Marc Benioff, soustanovitelj in predsednik uprave podjetja Salesforce, ki je prepričan, da bi morali bogataše bolj obdavčiti. Kalifornijski podjetnik, ki je na Forbesovi lestvici 400 najbogatejših Američanov, je zapisal: "Povišanje davkov za posameznike z visokimi dohodki, kot sem sam, bi pomagalo zbrati trilijone dolarjev, ki jih obupno potrebujemo, zato da izboljšamo šolski in zdravstveni sistem in za zajezitev podnebnih sprememb."

Tudi drugi in tretji najbogatejši Američan – Bill Gates in Warren Buffet – sta goreča podpornika višjega davka na nepremičnine. Buffett se je za višje davke na bogastvo zavzemal že pred leti, in ko je ameriška vlada leta 2017 predlagala umaknitev davka na nepremičnine, je to označil za grozno napako. Gates sam sebe označuje za največjega podpornika za višji davek na nepremičnine bogatih. Tudi vlagatelj George Soros in filantropist Eli Broad podpirata nekakšno vrsto davka na bogastvo. "Ne navijam za konec kapitalističnega sistema, ki je ustvaril nekaj največjih pridobitev za dobrobit vseh in inovacije v človeški zgodovini. Preprosto verjamem, da je čas, da se tisti, ki imamo veliko bogastvo, zavežemo za zmanjševanje dohodkovne neenakosti, začenši z zahtevo, da se nas obdavči po višji stopnji kot vse ostale," je dejal Broad.

Nedavno poročilo je razkrilo, da je lani 400 najbogatejših Američanov plačalo nižjo davčno stopnjo od ostalih državljanov.
Nedavno poročilo je razkrilo, da je lani 400 najbogatejših Američanov plačalo nižjo davčno stopnjo od ostalih državljanov.FOTO: Shutterstock

A seveda, milijarderji, ki pozivajo k višji obdavčitvi najbogatejših, so prej izjema kot pravilo. Gre za zelo majhen odstotek od več kot 600 milijarderjev, kolikor jih premorejo ZDA. Precej več je seveda takšnih, ki se zavzemajo za ravno nasprotno in ki skušajo doseči še nižje davčne stopnje zase in za svoja podjetja. Investitor Carl Icahn je svoje podjetje preselil iz New Yorka na Florido ravno zaradi nižjih davkov v tej. Tudi David Tepper je pred štirimi leti storil enako. Tehnološki mogotec Michael Dell je prepričan, da bi višje davčne stopnje končale v vladnem aparatu in da z njimi bolje ravnajo filantropi. Tudi ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, ki je priznal, da si na neki način nihče v resnici ne zasluži milijarde dolarjev, meni, da je to vendarle bolje, kot da ga dobi vlada. "Na neki način to ni prav, vendar pa je morda optimalno ali boljše od alternative. Alternativa pa je, da vlada razpolaga z vsemi sredstvi," je dejal.

Večina Američanov je pri vprašanju davkov razdvojena. Ena od javnomnenjskih raziskav je pokazala, da ima kar 79 odstotkov demokratov negativen pogled do državne davčne politike, po drugi strani pa kar 71 odstotkov republikancev trenutno davčno politiko odobrava.

Poglejmo torej, kdo so ameriški milijarderji, ki se zavzemajo za višjo obdavčitev bogatih.

Bill Gates, soustanovitelj Microsofta

*ocenjena vrednost premoženja: 95,65 milijarde evrov

Drugi najbogatejši človek na svetu že več let "navija" za višji davek na nepremičnine. "Moje mnenje je, da bi morali imeti davek na nepremičnine in morda celo višjega, kot ga imamo danes," je pred meseci dejal za revijo Forbes. Se pa po drugi strani ne strinja s predlogom senatorja Bernieja Sandersa, da milijarderjev ne bi smelo biti. "Bojim se, da bi bil, če bi res uvedli nekaj takšnega, znesek, ki bi ga s tem pridobili, precej manjši od zneska, ki bi ga izgubili," je dejal.

Bill Gates
Bill GatesFOTO: Shutterstock

Warren Buffett, lastnik holdinga Berkshire Hathaway

*ocenjena vrednost premoženja:  74,5 milijarde evrov

Buffett je eden tistih, ki opozarjajo, da so ameriški ultrabogataši pogosto manj obdavčeni kot "navadni smrtniki". "Bogati so zagotovo premalo obdavčeni v primerjavi s splošno populacijo," je dejal za CNBC. Že pred osmimi leti je v zapisu za New York Times zapisal, da mora država "nehati razvajati superbogate", in izpostavil, da je sam najmanj obdavčen med vsemi zaposlenimi v njegovi pisarni.

Warren Buffett
Warren BuffettFOTO: Profimedia

Michael Bloomberg, soustanovitelj podjetja Bloomberg L.P.

*ocenjena vrednost premoženja: 46,42 milijona evrov

Milijarder, ki je razmišljal celo o tem, da bi sam kandidiral za predsednika, se zavzema za progresivno davčno lestvico. "Če želite rešiti plačno neenakost, je ena od stvari, ki jih morate narediti, da prilagodite progresivno davčno lestvico," pravi Bloomberg.

Michael Bloomberg
Michael BloombergFOTO: Profimedia

Ray Dalio, ustanovitelj hedge sklada Bridgewater Associates

*ocenjena vrednost premoženja: 17 milijard evrov

Ustanovitelj največjega hedge sklada na svetu je v eni od oddaj na vprašanje, ali bi morali ljudje, ki so tako bogati kot on, plačati več davkov, odkrito odgovoril: "Seveda ... Ali sem rekel kaj kontroverznega?"

Ray Dalio
Ray DalioFOTO: Profimedia

Pierre Omidyar, ustanovitelj spletne trgovine eBay

*ocenjena vrednost premoženja: 11,26 milijarde evrov

Omidyar je pred časom tvitnil, da podpira obdavčitev višjih dobičkov, in celo predlagal nov davek na podatke, češ da podatki, ki jih ustvarja delovna sila, prinašajo vse večje dobičke za peščico lastnikov teh podatkov. Ob tem pa je izrazil tudi bojazen, da bi davek na bogastvo lahko pomenil odliv kapitala in zapletene mednarodne lastniške strukture, kar bi še dodatno zabrisalo pregled nad tem, kdo nadzira svetovne vire.

Pierre Omidyar
Pierre OmidyarFOTO: Profimedia

George Soros, investitor in ustanovitelj sklada Soros Fund Management

*ocenjena vrednost premoženja: 7,54 milijarde evrov

George Soros
George SorosFOTO: Profimedia

Hansjoerg Wyss, ustanovitelj podjetja Synthes

*ocenjena vrednost premoženja: 5,63 milijarde evrov

Milijarderja sta se pridružila kopici bogatašev. Ti so junija podpisali odprto pismo, ki ga je objavila spletna stran Medium. V njem so predsedniške kandidate pozvali, naj podprejo zmerni davek na bogastvo za desetino od enega odstotka najbogatejših Američanov – torej za takšne posameznike, kot so sami.

Hansjoerg Wyss
Hansjoerg WyssFOTO: Profimedia

Eli Broad, soustanovitelj podjetja Kaufman & Broad

*ocenjena vrednost premoženja: 6,18 milijarde evrov

Broad, ki je svoje bogastvo ustvaril z gradnjo nepremičnin in v zavarovalništvu, je v svojem zapisu za New York Times hvalil kapitalizem, hkrati pa se zavzel za davek na bogastvo. "Z davkom na bogastvo lahko odgovorimo na ekonomsko neenakost, ki uničuje dušo naše državne moči. Jaz si lahko privoščim, da plačam več, in vem, da si lahko tudi drugi," je zapisal.

Eli Broad
Eli BroadFOTO: AP

Marc Benioff, soustanovitelj podjetja Salesforce

*ocenjena vrednost premoženja: 5,72 milijarde evrov

Tudi Benioff se zavzema za višje davke za bogate. Podjetnike pa je pozval, naj se ne osredotočajo le na delničarje, temveč tudi na vse deležnike v podjetju – njihove zaposlene, stranke, skupnosti in planet. V preteklosti se je zavzemal za davek na velika podjetja v San Franciscu, s katerim bi skušali odpraviti brezdomstvo.

Marc Benioff
Marc BenioffFOTO: AP

Howard Schultz, častni predsednik uprave Starbucksa

*ocenjena vrednost premoženja: 3,81 milijarde evrov

"Moral bi plačevati višje davke," je zase dejal Schultz. Toda čeprav se strinja s tem, da bi morali najbogatejši v davčno blagajno prispevati več, kot prispevajo trenutno, je bil precej kritičen do predlogov o prekomerni obdavčitvi bogastva, saj bi bila po njegovem denimo 70-odstotna obdavčitev bogatašev neke vrste kazen.

Howard Schultz
Howard SchultzFOTO: AP

Mark Cuban, lastnik košarkarskega kluba Dallas Mavericks

*ocenjena vrednost premoženja: 3,71 milijarde evrov

Ko je Trump pred dvema letoma predlagal znižanje davkov, je Cuban dejal, da mu takšen predlog ni všeč. "Mislim, da bi morali znižati davek na plače, tako da bi vsi zaposleni dobili povišico, denar pa bi lahko zbrali z drugimi davki za ljudi, kot sem jaz, in z bolj učinkovito porabo sredstev," je tvitnil.

Mark Cuban
Mark CubanFOTO: Profimedia

Leon G. Cooperman, vlagatelj in direktor Omega Advisors

*ocenjena vrednost premoženja: 2,91 milijarde evrov

Cooperman se je v zapisu za Financial Times spraševal, ali bi bil davek na bogastvo najboljša pot naprej za državo in ali je vlada sposobna tako pobran davek porabiti učinkovito. Podpira progresivno davčno lestvico in je izrazil strinjanje z Buffettom, da bogati ne bi smeli plačevati manjšega odstotka od dohodkov kot tisti, ki niso tako bogati. Zavzel se je tudi, da bi uvedli dodaten davek za tiste, ki zaslužijo več kot milijardo dolarjev (približno 900 milijonov evrov).

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

*Ocenjene vrednosti premoženja so preračunane iz dolarjev. Vir podatkov je Forbesova lestvica milijarderjev iz 14. oktobra 2019.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856