Finančna kriza po vsem svetu je močno prizadela številne finančne institucije med njimi najbolj banke. Tudi v Sloveniji se temu nismo uspeli izogniti, bolj kot slabe naložbe na tujih trgih kapitala pa so se slovenske banke opekle pri domačih naložbah ali, kot pravimo, tajkunskih kreditih. Milijoni slabo naloženega denarja bremenijo bančne bilance in kot kaže so se bankirji že odločili za manjše podražitve svojih storitev s katerimi bodo preme slabih naložb uspešno preložili na ramena varčevalcev. Tako so se v zadnjem času v več kot polovici bank, ki poslujejo na območju Slovenije podražili stroški vodenja osnovnega transakcijskega računa. Podražitve so na prvi pogled minimalne, saj v večini primerov znašajo le 0,10 evra na mesec. Mesečni stroški vodenja transakcijskega računa tako znašajo med 1,80 in 2,00 evra, seveda odvisno od banke(izjema je PBS, ki vodenje transakcijskega računa obračunava po 1,63 evra). Banke so povišale tudi nekatere druge tarife, zato se vam svetujemo, da pri vaši banki preverite, če se je v zadnjih mesecih v tarifah vaše banke kaj spremenilo.
Višanje tarif so opazili tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije, ki je že izdala opozorilo. Banke so se zaradi podražitev že znašle na tako imenovani črni listi, ki jo je Zveza potrošnikov Slovenije zaradi neupravičenih podražitev vpeljala ob uvedbi evra. Kot kaže so se pod težo krize odločili za ponovne podražitve.
Če se odločate preverjati koliko vas stane poslovanje z banko, preverite vse stroške. Poleg vodenja računa, še tarife za plačevanje položnic in stroške pri najemu kreditov. Ne pozabite na obrestne mere in nadomestila za dvig gotovine na bankomatih druge banke. Dostikrat se namreč zgodi, da banka, ki ima ugodno tarifo za vodenje računa, „izgubo“ nadomesti zaračunavanjem drugih storitev.
Če boste ugotovili, da vaš banka ni konkurenčna se lahko mirno odločite za zamenjavo banke. Kot smo že pisali je Združenje bank Slovenije v preteklem letu poskrbelo za enostavnejši potek zamenjave banke. Naj vas ne prestraši, če imate pri banki najet kredit, saj se boste ob odprtju novega računa lahko dogovorili tudi za prenos le tega, seveda, če ste reden plačnik. Postopki so kratkotrajni in jih večinoma banke izpeljejo same.
Druga možnost, ki se vam ponuja, pa je internetno bančno poslovanje, saj so stroški plačilnega prometa veliko nižji. Spodaj objavljamo tabelo, ki so jo pripravili pri Zvezi potrošnikov Slovenije in kaže razliko med klasičnim in internetnim bančništvom. Pri izdelavi tabele so upoštevali, da banke posameznemu komitentu letno zaračunajo: 12 krat vodenje računa, 12 plačilnih nalogov, 36 plačil posebnih položnic, 36 direktnih obremenitev, 24 izvršenih trajnih nalogov, 60 dvigov na bankomatu druge banke in eno plačilno kartico. Rezultati so sledeči:
Banka | Tradicionalni komitent | "e-komitent" |
---|---|---|
Abanka | 118,60 | 82,92 |
Banka Celje | 116,33 | 73,82 |
Banka Koper | 135,32 | 89,78 |
Sparkasse | 129,84 | 50,51 |
Deželna banka Slovenije | 67,44 | 54,94 |
Gorenjska banka | 124,94 | 85,85 |
Hypo Alpe- Adria bank | 106,20 | 63,60 |
NLB | 135,37 | 84,86 |
Nova KBM | 111,16 | 73,57 |
PBS | 82,76 | 73,13 |
Probanka | 95,20 | 69,71 |
Raiffeisen | 101,52 | 72,57 |
SKB | 140,49 | 91,89 |
UniCredit banka | 124,68 | 62,88 |
Volksbank | 88,20 | 67,29 |
Bodite pozorni na bančne tarife, saj lahko, kot vidite, v enem letu nastanejo velike razlike. Predvsem se tehtnica v stran poslovanja preko interneta začne nagibati z obsegom vašega poslovanja. več je poslovnih dogodkov, bolje je imeti internetni račun. In, saj veste: zrno na zrno, ….kamen na kamen,.....
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV