Cekin.si
Dobički podjetij rastejo, ne pa tudi prihodki od obdavčitve podjetij.

Davki

To so najhujše davčne oaze na svetu

STA
12. 12. 2016 17.45
0

Multinacionalne korporacije oropajo države v razvoju vsako leto za najmanj 100 milijard dolarjev (približno 95 milijard evrov), ker uporabljajo sheme za izogibanje plačilu davkov.

100 milijard dolarjev (približno 95 milijard evrov) bi po podatkih Oxfama zadostoval za šolanje vseh 124 milijonov otrok, ki ne obiskujejo šole, kot tudi za plačilo zdravstvene oskrbe, s katero bi vsako leto preprečili smrt šest milijonov otrok.

Poročilo vsebuje seznam 15 najhujših davčnih oaz na svetu, ki podjetjem pomagajo pri izogibanju plačevanju davkov. Prvo mesto zasedajo Bermudi, sledijo Kajmanski otroki, Nizozemska, Švica in Singapur. Do 15. mesta sledijo Irska, Luksemburg, Curacao, Hongkong, Ciper, Bahami, Jersey, Barbados, Mauritius in Britansko deviško otočje.

Dobički podjetij rastejo, ne pa tudi prihodki od obdavčitve podjetij.
Dobički podjetij rastejo, ne pa tudi prihodki od obdavčitve podjetij.FOTO: Thinkstock

Po besedah Esme Berkhout iz Oxfama davčne oaze pomagajo podjetjem preslepiti države za milijarde dolarjev. "Nastane nepravičen gospodarski sistem, ki milijonom ljudi odvzema možnosti za boljše življenje." Številna od območij s seznama so že vpletena v davčne škandale. Tako je Irska tehnološkega velikana Apple, ki ima sedež v tej otoški državi, "prisilila" plačati le 0,005 odstotka davkov.

Območja s seznama dajejo koncernom z izredno nizkimi ali celo ničelnimi davčnimi stopnjami, širokogrudnimi davčnimi olajšavami in drugimi ugodnostmi možnost, da se izogibajo pravičnemu prispevku k skupnemu dobremu. "Davčne oaze so središče uničujoče davčne konkurence," je dejal Oxfamiov strokovnjak Tobias Hauschild. "Nujno jih je treba izsušiti," je dodal.

Organizacija sicer v poročilu opaža prizadevanja politike, da bi naredila red na področju. Skupina gospodarsko najbolj razvitih držav G20 in OECD sta denimo sprožili pobudo, da bi Applu, Googlu in drugim velikanom digitalne dobe otežili selitev dobičkov.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891