Cekin.si
Davčna uprava RS

Davki

Tudi letošnje olajšave skromne

Diana Horvat
18. 11. 2008 14.27
0

Kot posebna davčna olajšava ostajata zgolj olajšava za vzdrževane družinske člane in za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.

Davčna uprava RS
Davčna uprava RSFOTO: POP TV

Dohodninska reforma, ki je bila uvedena za dohodnino iz leta 2007, je pomenila precejšnjo spremembo z vidika davčnih olajšav. Časi, ko smo shranjevali račune, prejete z nakupi medicinskih pripomočkov, zdravil, učbenikov, kot olajšavo uveljavljali stanovanjske kredite, naložbe v vrednostne papirje ipd., so mimo. To so mnogi občutili že v letošnjem letu, ko smo bili, razen v izjemnih primerih — invalidnost ter starost nad 65 let, državljani deležni le splošne olajšave v višini 2800 evrov. Za dohodnino iz leta 2008 bo splošna olajšava znašala 2.959,60 evrov, prizna pa se vsakemu rezidentu pod pogojem, da drug zavezanec za njega ne uveljavlja posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana.


Na spletnih straneh Davčne uprave RS, ki je že objavila posebno brošuro o dohodnini, si lahko ogledate seznam olajšav, ki jih bo mogoče uveljavljati. Poenostavljeno povedano pa lahko zaposleni, katerega skupni dohodek v letu 2008 presega 9.600 evrov, ni samozaposlen v kulturi, samostojni novinar ali samostojni poklicni športnik, ne uveljavlja 'študentske olajšave' in je rezident RS, kot posebno olajšavo uveljavlja zgolj:

- olajšava za vzdrževane družinske člane
- olajšava za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje

Vrsta pred okenci
Vrsta pred okenciFOTO: POP TV

Zavezancu pripada olajšava za plačane premije za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje (PDPZ), če jih je plačal zavezanec sam. Priznajo se v letu plačane premije, ne glede na katero obdobje se nanašajo, vendar največ do zneska, ki je enak 24 odstotkom obveznih prispevkov za PIZ (delodajalčev in delavčev del) oziroma 5,844 odstotka plače ali pokojnine in ne več kot 2.526,23 evrov (za leto 2008). V primeru, da premijo plačujeta oba (delodajalec in delavec) in premija znaša več kot 2.526,23 evrov, se najprej odšteje olajšava za tisti del premije, ki jo plača delodajalec, preostanek do polne olajšave pa se prizna kot znižanje letne davčne osnove delojemalcu (zavezancu za dohodnino). Prednost pri uveljavljanju olajšave ima torej delodajalec.

Javni uslužbenci, katerim delodajalec plačuje premije za PDPZ po zakonu o kolektivnem dodatnem pokojninskem zavarovanju za javne uslužbence, lahko uveljavljajo celotni znesek premije (do zakonsko določenih limitov), ki jo plačajo sami, saj se šteje, kot da delodajalec ni vplačal ničesar. Seveda pa lahko olajšavo uveljavljajo le za znesek premij, ki so jih plačali sami, ne pa tudi za znesek, ki ga je za njih delno ali v celoti plačal delodajalec.


Nova vlada obljublja ponovno uvedbo nekaterih olajšav.
Nova vlada obljublja ponovno uvedbo nekaterih olajšav.FOTO: POP TV

Ali lahko z nastopom nove vlade pričakujemo vrnitev olajšave za nakup stanovanja? V prvi polovici leta je namreč skupina tedaj opozicijskih poslancev v DZ vložila predlog novele zakona o dohodnini, ki uvaja davčni kredit, s katerim bi lahko zavezanci, ki rešujejo stanovanjsko vprašanje, mesečno uveljavljali akontacijo dohodnine. Kot je pojasnil prvopodpisani pod predlogom Milan Petek (LDS), novela ne znižuje dohodninske osnove, temveč zmanjšuje izračunano dohodnino. Ob koncu leta bi se tistemu, ki rešuje stanovanjski problem, dohodnina znižala za 200 evrov. Za 30-letno dobo odplačevanja kredita bi skupna vrednost olajšave znašala 6.000 evrov.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861