
Iz Geoplina sporočajo, da je dejanska redukcija bila 90-odstotna, po 10. uri pa se je stanje izboljšalo, hkrati vse uporabnike pozivajo k racionalni rabi zemeljskega plina.
Predsednik uprave Geoplin Alojz Stane zatrjuje, da je družba v neposredni in intenzivni komunikaciji z ruskim partnerjem – družbo Gazprom Export. Geoplin koristi vse svoje razpoložljive nabavne vire in z maksimalnim praznjenjem skladišč zagotavlja zanesljivo oskrbo vsem svojim kupcem, brez prekinitev dobav, še sporočajo.
Slovenija po zadnjih podatkih prejema približno polovico običajnih količin zemeljskega plina iz Rusije, pojasnjuje vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač.
Ruski plin za Slovenijo pride najprej do vozlišča Baumgarten v Avstriji, kjer ima Slovenija tudi zakupljen skladiščni prostor. Ta skladišča so zdaj na tri četrt polna in zadoščajo še za mesec in pol. Vendar pa je zmogljivost črpanja iz skladišč omejena.
Če bi torej Rusija v celoti prenehala dobavljati plin, tega izpada zaradi omejene zmogljivosti črpanja iz skladišč ne bi uspeli nadomestiti in tako zadostiti običajnim dnevnim potrebam po plinu v Sloveniji. Normalno dnevno količino plina bi lahko s pomočjo skladišč zagotavljali, če bi se dobava plina znižala za polovico, če pa bi bilo zmanjšanje dobave iz Rusije večje, pa bi bilo potrebno v Sloveniji zmanjšati porabo.
Slovenija po okvirnih podatkih letno porabi 1,2 milijarde kubičnih metrov zemeljskega plina, s čimer pokrije okrog 13 do 14 odstotkov svojih potreb po energiji.
Približno 55 odstotkov zemeljskega plina država uvozi iz Rusije, 35 odstotkov iz Alžirije, 10 odstotkov pa iz Avstrije in drugih držav. Največ, 95 odstotkov plina, v Slovenijo dobavi Geoplin, ki je bil po podatkih za konec leta 2007 v 31,4-odstotni lasti države in 27,6-odstotni lasti največje slovenske energetske družbe Petrol.

Geoplinove skladiščne zmogljivosti znašajo 110 milijonov kubičnih metrov, kar zadošča za en mesec porabe v Sloveniji. Razen tega Geoplin organizira in zagotavlja tranzit zemeljskega plina preko slovenskega plinovodnega omrežja, pri čemer od 1. januarja 2005 slovenski plinovod upravlja njihova hčerinska družba Geoplin Plinovodi kot sistemski operater.
V Sloveniji je manjši dobavitelj plina še Adriaplin, ki sta ga leta 1994 ustanovila največja italijanska družba za distribucijo zemeljskega plina Eni in nacionalni transporter zemeljskega plina in pobudnik oskrbe z zemeljskim plinom v Sloveniji Geoplin. Konec leta 1994 se je kot družabnik pridružilo še avstrijsko podjetje Steirische Gas-Wärme, piše na spletni strani Adriaplina.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV