Cekin.si
image (28)

Davki

Uradno: dobili smo novo valuto!

Ž.K.
14. 08. 2013 11.18
37

Vsi, ki so se spraševali ali je Bitcoin priznana valuta ali ne so končno dobili odgovor. Ameriško zvezno sodišče je namreč potrdilo, da je Bitcoin tudi uradno priznana valuta. Posledice te odločitve pa lahko prinesejo velike spremembe.

Evro, funt, dolar in druge pomembne svetovne valute so zaradi krize v zadnjih letih doživele silovita nihanja v vrednosti. Zaupanje v njih je vedno manjše, kar se je pretekla štiri leta kazalo tudi v porastu vrednosti zlata in srebra, ki ju strokovnjaki največkrat omenjajo kot alternativo sedanjim plačilnim sredstvom.

A sodobno poslovanje prek spleta je dalo novo rešitev. Če smo pred leti že pisali o tem, da bi se kot alternativna valuta lahko uveljavil virtualni denar, ki so ga uporabljali igralci igre Second life, se danes veliko resneje in hitreje uveljavlja bitcoin. Plačilno sredstvo se je na začetku uporabljalo predvsem pri različnih nezakonitih transakcijah, danes pa plačevanje z njim omogoča vedno več spletnih strani. Za svoje poslovanje ga je uporabljala tudi znamenita spletna stran WikiLeaks, danes pa si lahko na več kot 1000 različnih spletnih mestih z bitcoini kupite vse od hrane, oblačil do športnih rekvizitov, najamete strežnik ali privoščite masažo.

Bitcoin se uporablja že vse od leta 2009, njegov avtor pa naj bi bil spletni razvijalec oziroma skupina razvijalcev s psevdonimom Satoshi Nakamoto. Avtorji sistema zagotavljajo, da bo v obtok danih le točno določeno število bitcoinov, s čimer bodo preprečili inflacijo. Valuto bodo v obtok spuščali postopoma, na koncu, leta 2140, naj bi se izdajanje ustavilo pri številki 21 milijonov. Trenutna vrednost je nekje okoli 110 dolarjev (80 evrov) za en bitcoin. V letu 2013 se je vrednost gibala med 40 in celo 210 dolarjev za bitcoin.

A kot kaže se zna trgovanje močno spremeniti, saj odločba ameriškega zveznega sodišča poleg tega, da Bitcoin priznava kot valuto, ugotavlja tudi, da mora biti trgovanje z Bitcoinom prodvrženo uradnim institucijam in njihovim pravilom.
Uradno je do odločitve sodišča prišlo, ker se je na trgu pojavila cela kopica finančnih instrumentov vezanih na to virtualno valuto, z njimi pa tudi različni skladi, ki z njimi trgujejo. Mnogi so na žalost delovali zgolj za to, da so investitorjem pobrali denar in nato izginili.

A posledice te sodbe so lahko uničujoče, saj je dejstvo, da valuta ni bila podvržena uradnim regulatorjem finančnih trgov, njeno bistvo. Številne vlade, predvsem ameriška, ruska, japonska in angleška so si že več mesecev przadevale, da bi omejile naraščujočo popularnost te virtualne valute. Mnogi so pričakovali, da jo bodo oblasti poskušale prepovedati, a zgodilo se je ravno obratno.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861