Cekin.si
Koliko denarja za zaslon

Koristno

Večna dilema – kupiti LCD ali plazmo?

U.B.
03. 08. 2009 10.52
13

Čeprav LCD in plazma na prvi pogled delujeta enako, seveda nista enaka. Na vprašanje, katera tehnologija je boljša, ni univerzalnega odgovora. Zato si za pomoč pri izbiri raje preberite prednosti enega in drugega zaslona!

Velik napredek v tehnologiji je botroval večji izbiri za potrošnike in področje televizijskih zaslonov ni pri tem nobena izjema. Še nekoč nepredstavljiva novodobna tehnologija, televizija, zdaj krasi skorajda že vsako dnevno sobo, ki je opremljena z raznimi audio in video dodatki. Med poplavo oglasov za LCD ali plazmo trgovci ponujajo ugoden način financiranja, ponekod celo brez obresti.

V osnovi je glavna razlika med LCD in plazmo v načinu prikazovanja slike. Pri LCD (Liquid Crystal Display) je slika zgrajena iz tekočih kristalov, ki so stisnjeni med dvema steklenima ploščama, medtem ko je pri plazmi zgrajena matrica plazemskih celic, ki daje zaslonu ploski videz. V primerjavi s klasičnimi televizorji obe vrsti zaslona ustvarjata mnogo lepšo sliko.

Čeprav tako kot pri računalniku cene obeh zaslonov vztrajno padajo, je nakup televizijskega zaslona še vedno velik finančni zalogaj. Prav zato je eden izmed najpomembnejših vidikov za nakup prav gotovo cena. Iz tega vidika bi pri preračunu zaslonskih enot (kvadratni inči) bolj ugodneje prišli skozi s plazemskim zaslonom, saj so LCD zasloni, še posebej pri večjih dimenzijah, veliko dražji od plazemskih. Seveda pa ne smemo gledati na celotno stvar preozko, saj plazma potroši več električne energije v primerjavi z LCD, kar dolgoročno gledano lahko pomeni izničenje prihranka zaradi nižje cene plazme.

Zaradi ustvarjanja velike količine toplote je plazma velik potratnik električne energije.

Če cena za vas ni edini pomembni dejavnik pri odločitvi, pa je prava izbira LCD zaslon. Ne glede na izbiro se v večini primerov priporoča spletni nakup, saj vam poleg ugodnejše cene vaš LCD ali plazmo pripeljejo kar na dom brezplačno in hitro.

Plazmi v prid govori predvsem razlika v načinu osvetlitve, saj plazma ekrani prikazujejo boljše slike v detajlih, kjer so temnejši prizori. Po drugi strani pa imajo LCD boljšo prvotno resolucijo kot plazma v enaki velikosti, kar pomeni več pikslov na ekranu in torej ostrejšo sliko. Poleg tega ima LCD boljši zorni kot od plazme, plazma pa proizvaja tudi tako imenovano zapečenost slike, kar za mnoge predstavlja nesprejemljivo slabost. Gre za obris slike, katera se zapeče pri neprestanemu prikazu statične slike, kjer se težava kaže v obliki stranskih temnih lis. Po pričevanjih prodajalcev in proizvajalcev lahko to težavo zmanjšamo tako, da pri začetku uporabe zmanjšamo kontrast slike na manj kot polovico.

Kot rečeno, pa LCD ekrani porabijo približno 30 odstotkov manj energije kot plazme. Plazma tehnologija pri televizorjih je znana po veliki potrošnji električne energije, saj se poleg slike in zvoka ustvari tudi veliko toplote. Prav zato so v Veliki Britaniji v želji zmanjševanja vpliva globalnega segrevanja blizu prepovedi prodaje potratnih plazma televizorjev. Zaradi električne potratnosti pa je bil podan tudi predlog, zaradi katerega naj bi bili plazma televizorji posebej obdavčeni.

Sicer pa se na primer cene 37-inčnih plazma televizorjev gibljejo med 550 in 700 evri, odvisno od ostalih karakteristik in proizvajalca, medtem ko je razpon cene pri 37-inčnem LCD ekranu mnogo večji, saj nekatere LCD zaslone lahko kupimo za 600 evrov ali tudi 1.000 evrov, povprečna cena LCD-ja te dimenzije pa se giblje okoli 750 evrov.

S plusi (+) in minusi (–) vam predstavljamo prednosti in slabosti obeh zaslonov:

Plazma:

+ cena
+ praviloma boljša kakovost slike
+ boljša svetilnost

- bolj kvarljiva, možnost vžgane slike ("pixel burn“)
- poraba

LCD:

+ primernejši za delo z računalnikom od plazme
+ daljša življenjska doba (odvisna tudi od cenovnega razreda in proizvajalca)
+ poraba električne energije (za manj kot 30 odstotkov kot plazma)
+ malo boljši vidni kot (plazma do 160°, LCD do 175°)
+ boljša slika pri priklopu na HDTV signal
+ s svetlobo v prostoru ima LCD lepšo sliko (sicer daje boljšo sliko plazma)

- cena
- LCD ekranih tu svetloba pronica skozi kristale, tako da ne doseže tako dobre kvalitete slike kot pri plazmi

Zdaj ko poznate prednosti in slabosti obeh zaslonov, pa sami sprejmite odločitev o tem, katera je vašim očem najbolj primerna in všečna  tehnologija televizorja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861