Vlogo morajo oddati tisti, ki olajšavo uveljavljajo prvič ali pa želijo spremeniti podatke, ki so jih navedli ob oddaji zadnje napovedi dohodnine.
Olajšave se v večini primerov uveljavlja za otroke. Za otroka šteje tudi posvojenec, pastorek oziroma otrok zunajzakonskega partnerja ali druga oseba, če zavezanec zanjo skrbi na podlagi sodišča. Olajšavo lahko uveljavljate tudi za zakonca ali zunajzakonskega partnerja, ki nima dovolj dohodkov, kot tudi za razvezanega zakonca, za katerega plačujete preživnino. Če preživljate tudi starše, posvojitelje ali tasta in taščo, prav tako lahko uveljavljate omenjeno olajšavo. Višina olajšave je odvisna od števila članov, za katere se olajšava uveljavlja, in od tega, koliko lastnih dohodkov za preživljanje ima vzdrževani član.

Za lastne dohodke vzdrževanega zakonca, razvezanega zakonca, otroka, ki je starejši od 18 let in se ne izobražuje, je pa prijavljen pri službi za zaposlovanje, starša, posvojitelja, tasta oziroma tašče in člana kmečkega gospodinjstva se štejejo vsi obdavčljivi dohodki po zakonu o dohodnini, zmanjšani za davčno priznane stroške, potrebne za njihovo pridobitev ter za akontacijo dohodnine in obvezne prispevke za socialno varnost od teh dohodkov.
Kdo je vzdrževani otrok?
Vzdrževani otrok je vsak otrok do dopolnjenega 18. leta oziroma otrok do 26. leta, če nadaljuje šolanje na srednji, višji ali visoki stopnji in nima rednih dohodkov iz zaposlitve ali opravljanja dejavnosti. Otrok je lahko vzdrževani član tudi, če prejema družinsko pokojnino ali dohodke prek študentskega servisa.
Za vzdrževanega otroka velja tudi otrok nad 26. letom, ki nadaljuje šolanje, na katerega se je vpisal pred 26. letom, ali otrok ne glede na starost, če se ne izobražuje in je za delo sposoben, če je prijavljen pri službi za zaposlovanje in živi s starši oziroma posvojitelji v skupnem gospodinjstvu in nima lastnih sredstev za preživljanje.
Za prvega otroka se šteje otrok, ki je prvi rojen, in ne tisti, ki ga zavezanec vpiše kot prvega v napoved za odmero dohodnine.
Kakšna je višina olajšave?
Posebna olajšava za prvega vzdrževanega otroka znaša 2.183,76 evra. Za dva vzdrževana otroka prejmete 2.374,02 evra olajšave, za tri pa skupaj 4.149,78 evra in tako dalje (več informacij dobite tukaj). Posebna olajšava za vzdrževanega otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, znaša 7.912,70 evra, za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana osnovnih 2.183,76 evra.
Ali lahko istega otroka uveljavljava oba?
Posebna olajšava se za istega vzdrževanega družinskega člana prizna samo enemu staršu, drugemu pa le morebitna razlika do celotne višine olajšave, če starš, ki uveljavlja olajšavo za istega otroka, te olajšave zaradi prenizke osnove za dohodnino ne more izkoristiti v celoti.

Če se družinski člani (starša) ne morejo sporazumeti, kdo bo uveljavljal olajšavo, se prizna vsakemu sorazmerni del olajšave (vsakemu polovica).
Za otroka, za katerega starš ali skrbnik na podlagi sodne odločbe, sporazuma ali dogovora o preživljanju, sklenjenega po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, prispeva za njegovo preživljanje, lahko uveljavlja posebno olajšavo. Če je prispevek zavezanca manjši od njemu pripadajočega dela posebne olajšave ali če zavezanec ne prispeva za preživljanje otroka, se razlika do njemu pripadajočega dela ali celotni del njemu pripadajoče posebne olajšave prizna staršu, ki mu je zaupan otrok.
Obrazec vloge je dostopen na vseh davčnih uradih in izpostavah, lahko pa se ga natisne tudi s spletne strani Davčne uprave RS.
Podpisano vlogo je treba oddati po pošti ali osebno na pristojni davčni urad oziroma izpostavo (kjer je zavezanec vpisan v davčni register). Vlogo je mogoče oddati tudi prek sistema eDavki na spletni strani: http://edavki.durs.si.
Na straneh Davčne uprave pa si testno že lahko izračunate dohodnino.
Koledarček davčnih obveznosti:
15. januar 2009 – rok za vložitev napovedi za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem;
31. januar 2009 – rok za dostavo vloge za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane;
31. januar 2009 – rok za dostavo podatkov izplačevalcev dohodkov (delodajalcev) davčni upravi in davčnim zavezancem;
28. februar 2009 – rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji in v drugih državah članicah EU;
28. februar 2009 – rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine od dobička ob odsvojitvi vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov;
28. februar 2009 – rok za vložitev napovedi za odmero davka od dobička ob odsvojitvi izvedenih finančnih instrumentov;
31. maj 2009 – rok za dostavo informativnih izračunov dohodnine;
do 30. junija 2009 – rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine za leto 2008.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV