Cekin.si
Kaj če bi namesto državljanov obdavčili tudi verske ustanove?

Davki

Zakaj ni davčno žrtveno jagnje tudi cerkev?

U.B.
08. 09. 2009 12.35
8

Proračunsko brezno se veča in veča, predlagajo se novi in novi davki. Davek na nestarševstvo, pa davek na luksuz in nepremičnine, nova dva dohodninska razreda itd. Zakaj ne bi namesto državljanov davčno breme nosila tudi cerkev?

Vaška cerkev
Vaška cerkevFOTO: Reuters
Nobena skrivnost ni več, da je Slovenija ena izmed držav, v kateri državljani plačujejo najvišje davke. Tako slovenski rezidenti od svojih dohodkov v davčno blagajno in za socialno varstvo prispevajo slabih 55 odstotkov. Tik za petami nam sledi sosednja Hrvaška, ki pa bi z uvedbo morebitnega kriznega davka zagotovo zasedla prvo mesto med državami z najvišjimi davki na svetu. Spodnja tabela nam razkriva, da iz bruto 50 tisočih evrov v Sloveniji, Belgiji in na Madžarskem prejmemo najmanj neto, medtem ko lahko hitro ugotovimo, da so najnižji davki in prispevne stopnje v Katarju in Združenih arabskih emiratih. Zagotovo pa ob pogledu na to lestvico ni prijetno 20 največjim davkoplačevalcem, ki so v letu 2008 za plačilo dohodnine v državno blagajno namenili preko 10 milijonov evrov. Ob pogledu na spodnjo tabelo marsikateri slovenski državljan postane nejevoljen in razdražen:

Koliko neto plače dobi državljan posamezne države pri zaslužku 50.000 evrov bruto na leto

Vir: Forbes, podatki za samsko osebo v letu 2008

Lep dokaz, da je davkov v Sloveniji preprosto preveč, je vse večja siva ekonomija, ki preprečuje polnjenje že tako skrhane državne blagajne. Vse več je obrtnikov in storitvenih podjetij, ki "delajo na roke“, brez izdaje računa, recesija in napoved novih davkov pa tudi povečujeta delo na črno. Nekateri pa svojo priložnost vidijo tudi v socialni varnosti, saj je vse več tudi tako imenovanih "navideznih“ samohranilk, ki tako plačujejo manjše prispevke in prejemajo večje otroške dodatke. Prihodke iz naslova najemnin se le še redko prijavlja, če pa se že, je v večini primerov zaradi manjšega davka naveden simboličen znesek. Na obzorju pa se za nameček kaže še obdavčenje nepremičnin in luksuza. Toda zakaj obdavčitev ne doleti vseh, recimo tudi verskih ustanov?

Država verske skupnosti subvencionira iz davkoplačevalskega denarja.
Državni proračun se napaja s sredstvi, ki jih prispevajo vsi državljani, ki imajo dohodke, tudi tisti, ki so drugačne veroizpovedi ali ateisti, agnostiki in drugi svobodno misleči posamezniki. Vseeno pa obstajajo izjeme, ki se jih davčna obveza niti ne dotakne. Prav nasprotno, iz naslova davkov se celo financirajo. Ta velika davčna izjema je torej verska ustanova, kjer so dohodki in premoženje izvzeti iz naslova pobiranja davkov. Verske ustanove tako ne plačujejo niti davka na darila in dediščino, kaj šele davka na dohodek pravnih oseb.

V Sloveniji je bil leta 2006 aktualen tudi predlog o uvedbi cerkvenega davka, ki je v Nemčiji že ustaljena praksa, saj tam državljani že plačujejo 8- do 9-odstotni cerkveni davek. V Nemčiji je na primer rimskokatoliška cerkev letno pobrala okoli šest milijard evrov cerkvenega davka, ki ga je izterjala država, iz državnega proračuna pa se je prav tako financiral cerkveni verski pouk na državnih šolah. V Švici, natančneje v Zürichu, kanton plača vse prejemke reformiranih župnikov in pobira davke za cerkev, kjer morajo davek plačati tudi gospodarska podjetja. V Avstriji daje država Cerkvi podatke o dohodku vseh državljanov, da lahko cerkev sama izterja davku ustrezne prispevke.

Vseeno pa je več kot deset tisoč slovenskih državljanov prepričanih, da je cerkev s tem, ko ne plačuje vseh davkov, neupravičeno privilegirana. V oči pa jih bode tudi dejstvo, da država cerkev subvencionira kar iz davkoplačevalskega denarja. Prav zato se prek socialne spletne mreže povezujejo v skupino Naj tudi cerkev plačuje davke, kjer poudarjajo, da sicer priznavajo svobodo glede izbire veroizpovedi, toda ne na račun davkoplačevalcev.

Kaj če bi namesto državljanov obdavčili tudi verske ustanove?
Kaj če bi namesto državljanov obdavčili tudi verske ustanove?FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861