Cekin.si
Zlomljeno srce v času recesije ni dovolj velik razlog za ločitev.

Koristno

Recesija ubila ločitev!

Ž.K.
15. 12. 2009 10.30
1

Ljubezen in poroka nas s partnerjem združita v praktično vseh pogledih življenja. Ker gre tudi za premoženjsko združitev, ni vseeno, kdaj boste podpisali papirje in začeli deliti premoženje.

Ko govorimo o ločitvah, je vedno največ težav in grdih zgodb povezanih z denarjem oziroma premoženjem. Še pred letom dni so strokovnjaki strumno napovedovali, da se bo število ločitev zaradi recesije povečalo. Zaradi težav z denarjem naj bi tudi druge težave postale večje. Slaba volja, stres in pomanjkanje financ so idealen poligon za začetek nerešljivih zakonskih težav. No, Američani, ki so navajeni na svet gledati skozi denar, so letos predstavili nova dejstva: recesija ni primerna za ločitev. Tako naj bi se število ločitev v ZDA v zadnjem letu zmanjšalo za kar 40 odstotkov. V ameriškem časniku Daily Mail so si za to izmislili celo ime: V postelji s sovražnikom (sleeping with the enemy), saj vedno več ljudi vztraja v zvezi kljub ohladitvi čustev ali celo sovraštvu. Tudi mnogo tistih, ki pred zakonom prikažejo ločitev, po pravnih postopkih ostane v skupnem gospodinjstvu.

Zakaj?
Če naj bi pomanjkanje denarja povzročalo in povečevalo težave znotraj zveze, je očitno denar tudi zelo trdno povezovalno sredstvo, saj je življenje v dvoje (ali z družino) cenejše kot ločeno življenje. Ko se odločimo za delitev premoženja, ga po navadi tudi bolj natančno pregledamo. Največ težav nastane, ko pari naredijo pregled svojega premoženja, seštejejo tisto, kar imajo, in tisto, kar dolgujejo, ter ugotovijo, da nimajo praktično ničesar.
V času recesije so padle vrednosti številnih stvari: hiš, avtomobilov, delnic ... Povečala se je brezposelnost in občutek finančne varnosti je izginil. Tako so mnogi kljub nepremostljivim razlikam v zakonu še vedno pripravljeni (po)trpeti.

Tisti, ki se odločijo, da bodo vseeno naredili konec skupnemu življenju, imajo celo kopico težav. Ko je denarja manj, je namreč tudi več možnosti, da delitev ne bo uspešna. Treba je vedeti, da se ne deli samo premoženje, ampak je ob razvezi zakonske zveze treba deliti tudi dolgove, in sicer tiste, ki so bili najeti za potrebe družine oziroma skupnega gospodinjstva, ne glede na to, kdo je kreditojemalec. V razmerju do banke lahko ostane dolžnik le eden od zakoncev, med zakoncema pa si to obveznost razdelita ali pa se upošteva pri načinu delitve. Treba je računati tudi na to, da bo tudi sam postopek prinesel dodatne stroške.

Največ zagat se bo v teh časih zagotovo pojavilo pri delitvi doma. Če sta ločenca računala, da bosta s prodajo doma poplačala svoje dolgove ali pa celo s tem dobila osnovo za novo življenje, si lahko obetata dva scenarija: ali bo prodaja dolgotrajna ali pa bosta morala nepremičnino prodati pod ceno.
Če se en zakonec odloči izplačati drugega, se seveda najprej zastavi vprašanje vrednosti nepremičnine. Kako jo določiti? Po nakupni ceni? Po ceni, ki jo določi cenilec? Kako ovrednotiti tisto, kar je bilo v nepremičnino vloženega? Kaj z opremo stanovanja ali hiše? Vsa ta vprašanja potencialnima ločencema postavljajo veliko težav že v normalnih časih, v času recesije pa je zadeva še veliko težja. Kaj če se odločite partnerja izplačati po obrokih, pa trg nepremičnin pade še globlje? Kaj če vas partner izplača, pa se trg nepremičnin pobere, in boste ugotovili, da ste se izplačali znatno prepoceni? Poskusite te situacije predvideti že ob podpisu pravnih dokumentov, kar bo veliko lažje, če boste dosegli sporazum oziroma poravnavo.
Kaj pa hipoteka?
Kot so nam povedali strokovnjaki na pravna-varnost.si, ostane hipoteka, ki je vpisana na celotni nepremičnini, vpisana še naprej na posameznih solastniških deležih zakoncev po delitvi nepremičnine.
Če se odločite za prodajo nepremičnine, ne govorite tega nepremičninskim agentom in morebitnim kupcem, ki bi to lahko izkoristili za nižanje cene, saj bodo dojeli, da ste v stiski.
V teh časih je mogoče celo bolje, da se na sodišču zgolj dogovorite za ključ, po katerem boste premoženje delili, z izvedbo in s cenitvami pa počakate na bolj stabilne čase.
Ste pomislili na možnost, da skupno domovanje za čas trajanja krize oddate v najem in si z denarjem od najemnine tudi sami najamete dve ločeni stanovanji za čas, dokler se ne dogovorite, kaj pripada komu?

Zlomljeno srce v času recesije ni dovolj velik razlog za ločitev.
Zlomljeno srce v času recesije ni dovolj velik razlog za ločitev.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861