Cekin.si
Zasežena vozila običajno prodajo.

Davki

Zaseženi avtomobili so malo vredni

Špela Zupan
10. 06. 2015 08.00
4

Čeprav bi zasežene avtomobile lahko podarili ministrstvom, bolnišnicam ali humanitarnim organizacijam, jih v zadnjih treh letih niso. Največkrat so v slabem stanju in rabljeni.

V zadnjih letih so bile ocenjene vrednosti zaseženih vozil v Sloveniji od 600 do 20.000 evrov, vsi njihovi lastniki so bili tujci. Povprečna vrednost zarubljenih vozil je okoli 7500 evrov, največkrat jih dolžniki uporabljajo za svoje potrebe, so rabljena in ne v najboljšem stanju. Zarubijo jih, če davčna izvršba iz drugih sredstev ni bila uspešna, in jih hranijo pri pooblaščencih.

Vozilo lahko odvzamejo tihotapcu, če prevaža skrito blago, ki presega tretjino vrednosti prevoznega sredstva. Blago mora biti skrito v prostoru, posebej izdelanem ali prirejenem za skrivanje. Če prekrškar po pravnomočnosti odločbe ne poravna globe, morebitne povzročene škode in stroškov postopka, se iz začasno odvzetega poravnajo denarna kazen, ugotovljena škoda, pridobljena premoženjska korist in stroški postopka, morebitni presežek pa dobi nazaj.

Zasežena vozila običajno prodajo.
Zasežena vozila običajno prodajo.FOTO: Thinkstock
Če s hrambo nastajajo preveliki stroški ali se zmanjšuje vrednost zaseženega, lahko sodišče odredi prodajo, uničenje ali darovanje v javno korist. Pred odločitvijo mora dobiti mnenje lastnika premoženja. Če ni znan ali ni mogoče vročiti poziva za podajo mnenja, poziv pritrdijo na sodno desko in po osmih dneh se šteje, da je bila vročitev opravljena. Če lastnik do takrat molči, še šteje, da soglaša.

Zasežena vozila ali prodajo ali uničijo, zarubljena vrnejo po plačilu globe in stroškov postopka. V nasprotnem primeru jih prodajo na dražbi, lahko zbirajo različne ponudbe, lahko sklenejo neposredno pogodbo s kupcem. "Naš cilj je seveda uspešna prodaja, da se nato z izkupičkom poplačajo dolžnikovi dolgovi," so pojasnili na finančni upravi.

Če prodaja ni možna, lahko zaseženo brezplačno odstopijo državnim organom, humanitarnim organizacijam ali javnim zavodom, zlasti, če ni nobenega kupca, bi s prodajo vplivali na konkurenco in blago potrebujejo za opravljanje dejavnosti. O podaritvi odloči finančni minister, vendar v carinskih postopkih v zadnjih treh letih niso ničesar podarili.

Manj zaseženih kot zarubljenih vozil

Na carinski in pozneje finančni upravi so od 1. januarja 2012 do 31. maja letos zaradi prekrškov zasegli devet avtomobilov in kombijev. V istem obdobju so začasno odvzeli 17 vozil, 12 so jih vrnili lastnikom po plačilu globe in stroška postopka. Dve vozili so prodali na javni dražbi, za tri vozila še ni zaključen prekrškovni postopek.

Na davčni upravi so leta 2012 zarubili 1007, leta 2013 1105 in leta 2014 1296 vozil. Na carinski upravi v letih 2012 in 2013 še niso zbirali podatkov na način, da bi se ločevalo po vrsti zarubljenega premoženja, lani pa so zarubili 241 vozil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861