
Mobilno bančništvo sicer ni iznajdba zadnjega obdobja. Gre namreč za aplikacije, namenjene za 'pametne mobilnike', ki so povezane z vašim spletnim bančnim računom.
Medtem ko nekateri uporabniki trdijo, da jih pri vsem skupaj še najbolj moti odsotnost tipkovnice z 'normalno velikimi črkami', je večini všeč misel na to, da se lahko z banko povežejo kjerkoli in kadarkoli v še bolj dobesednem smislu kot pri spletnem bančništvu.
V Sloveniji sta storitev prvi ponudili NLB in NKBM. Čeprav je leta 2007 mobilno bančništvo uporabljal le dober odstotek uporabnikov spletnega bančništva, pa delež ljudi, ki so bančna okenca in računalnike zamenjali za mobilnik, narašča in to po vsej Evropi.
Do leta 2014 bi naj mobilnike z dostopom do interneta uporabljala že polovica Evropejcev, raziskave pa tudi kažejo, da zmogljivi mobilniki vse bolj izpodrivajo prenosne računalnike, saj Evropejci čedalje več stvari opravimo prek mobilnika in sem sodi tudi upravljanje denarja.
Še bolj vzpodbudne novice pa prihajajo z druge strani luže. Junija 2010 so v ZDA našteli 13 milijonov uporabnikov mobilnega bančništva, kar je 129% več kot pred dvema letoma, ugotavlja družba Nielsen.
Največji delež (36%) uporabnikov mobilnega bančništva predstavljajo stari od 25 do 34 let, polovica je moških, do storitev pa dostopajo dvakrat tedensko. Do leta 2015 bi naj v ZDA za bančne transakcije mobilnike uporabljala polovica njihovih lastnikov.
Slovenske mobilne banke svojim komitentom zaenkrat omogočajo vpogled v stanje na računu, plačevanje s posebno položnico in bančnim nalogom, prenos denarja med računi, oddajo naročila za sklenitev kratkoročnega depozita, naročilo za povečanje limita in spremembo osebne PIN-kode. Storitev omogoča večina mobilnih telefonov, največja slabost sistema pa je, da je uporaba mobilnega bančništva ni možna pri vseh mobilnih operaterjih.
Tako kot drugod po svetu, bi naj mobilno bančništvo razcvet že kmalu doživelo tudi pri nas. Kako hiter bo, pa je po mnenju poznavalcem odvisen predvsem od tega, kako intenzivno bodo banke oglaševale prednosti mobilnega bančništva in kako uspešne bodo pri prepričevanju ljudi, da gre za varno storitev. Varnost je namreč na vrhu skrbi, ki jih imajo potencialni uporabniki.
Zaenkrat banke, ki to storitev ponujajo, seveda trdijo, da je uporaba mobilnega bančništva povsem varna. Uporabnik dostopa do mobilne banke s svojim uporabniškim imenom in geslom, izbere lahko tudi enostavno identifikacijo. Sistem uporabnika prepozna prek mobilne številke telefona, prek katere dostopa do mobilne banke, za transakcije je treba vtipkati tudi PIN-kodo. Kratka sporočila, ki si jih izmenjujeta uporabnik in banka, so šifrirana, zato jih morebitni prisluškovalci menda ne morejo dešifrirati.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV