
V zadnjih desetletjih se je naš življenjski slog iz lahkotnega sprehoda spremenil v pravo divjanje. Posledica tega je vse manj časa zase in za najdražje, zato smo začeli bolj preudarno ravnati s svojim prostim časom. Prav zaradi tega se je močno povečalo število tistih, ki nakupujejo prek spleta in večina pri tem uporablja kreditno kartico, ki se je izkazala za pravi zaklad. Finančne institucije so se zaradi morebitnih nevarnosti, ki so jim bili izpostavljeni uporabniki, lotile razvoja tehnoloških rešitev, ki bi povečale varnost pri plačevanju s kreditno kartico. Gre za različne tehnološko dovršene načine preverjanja identitete potrošnika in druge poenostavitve spletnega nakupovanja.
Prstni odtisi, sebki, prepoznava glasu, identifikacija s pomočjo srčnega utripa
MasterCard bo že jeseni začel preizkušati nove programe plačevanja spletnih nakupov, ki naj bi zagotavljali večjo varnost pred krajami. Kot pravijo, z novo tehnologijo skoraj ne bo možnosti zlorab. Ob spletnem nakupovanju morajo imetniki trenutno vtipkati varnostno kodo, s čimer naj bi hekerjem onemogočili plačilo z vašo kartico. A PIN kode in gesla lahko pozabimo, nam jih ukradejo, jih prestrežejo. Prav zato bodo pri MasterCardu že jeseni začeli testirati novi metodi plačevanja prek spleta: plačevanje s prstnimi odtisi in prepoznavo obraza. Po besedah njihovega strokovnjaka za varnost Ajayja Bhalle bodo ti aplikaciji najbolje sprejeli "pripadniki nove generacije, ki so navdušeni nad novimi tehnologijami".
Pri plačevanju s sebki bo uporabnik moral na svoj pametni mobilni telefon ali tablični računalnik prenesti posebno aplikacijo za preverjanje identitete, ki bo imela dostop do sebkov, shranjenih v njegovi napravi. Pri vsakem spletnem plačilu s kreditno kartico bo program nato od uporabnika zahteval, da posname sebek. Strokovnjaki zagotavljajo, da bo aplikacijo praktično nemogoče pretentati, saj temelji na algoritmih, ki zaznajo razliko med živim človekom in fotografijo ali video posnetkom. Poleg tega bo ob skeniranju obraza treba pomežikniti, tako da potencialni tat ne bo mogel pred objektiv nastaviti fotografije imetnika in krasti z njegovega računa.
Poskusno že jeseni
Testiranja potekajo od jeseni 2015, lani pa so pilotno verzijo že preizkusili pri izbranem številu uporabnikov v Združenih državah Amerike. Njihovi odzivi so bili sijajni. Več kot 90 odstotkov uporabnikov pilotne različice je namreč poročalo, da bi lahko s sebki ali s kakšno podobno biometrično metodo plačevali vsak dan. Kar 86 odstotkom se je zdel ta način plačevanja enostavnejši in bolj varen od dosedanjih načinov, torej vnašanja gesla ali OTP (one time passworda). Prav izvrstni rezultati so razvijalce spodbudili, da aplikacijo preizkusijo na trgu. V začetku bo v projekt vključenih 500 imetnikov, po odpravi vseh morebitnih pomanjkljivosti pa bo aplikacija dostopna vsem imetnikom MasterCard s pametnimi telefoni.

Plačevanje s sebki bo neobvezno, zato bodo lahko uporabniki, ki jim fotografiranje samih sebe ni ravno domače, še naprej plačevali s pomočjo vnosa kode ali s prepoznavo s prstnim odtisom. Pri slednji bo dovolj že dotik na določeno točko, za kar so se odločili, ker se je v preteklosti pri ponudnikih pametnih telefonov izkazalo, da so potrošniki voljni uporabljati biometriko za potrditev identitete. Obe metodi naj bi zagotavljali veliko večjo varnost pri nakupovanju prek spleta ter večji nadzor nad zanesljivostjo ponudnikov. "Na ta način bomo imeli veliko več informacij o transakcijah. Vedeli bomo, kje se nahaja kupec, kje ponudnik in kje kupljeno blago," pravi strokovnjak za varnost Ajay Bhalla.
A tu se zagotavljanje varnosti uporabnikov ne konča. Pri MasterCard medtem že preizkušajo nove metode plačevanja s pomočjo biometrične potrditve verodostojnosti. Med drugim razvijajo aplikacijo za prepoznavo glasu, s pomočjo katere bi lahko uporabniki nakup opravili kar po telefonu, še bolj zanimivo pa je razvijanje programa za identifikacijo na podlagi srčnega utripa uporabnika. Gre za največji izziv po vpeljavi sebkov in prstnih odtisov, pravijo razvijalci, saj naj bi bilo prepoznavanje s pomočjo srčnega utripa najbolj neposreden, s tem pa tudi najbolj varen način plačevanja s kreditno kartico. Tehnologija naj bi temeljila na čitalcu srčnega utripa, ki bi bil vgrajen v zapestnice, ročne ure ali druge (modne) dodatke, ki jih ljudje uporabljajo na mestih, kjer je najbolj čutiti srčni utrip.
Sponzorirana vsebina