27-letni Ljubljančan je ob koncu lanskega leta dve leti po diplomi končno dobil svojo prvo redno službo. „Bil sem navdušen. Končno lasten denar, lahko si bom privoščil selitev od staršev in živel čisto po svoje,“ pravi Nace, ki pa se je po enem letu 'svobode', preselil nazaj k staršem. Je namreč na robu bankrota.
„Bil sem star 26 let, ko sem se prvič v življenju odselil od staršev in ugotovil, kaj pomeni samostojno življenje s finančnega vidika. Kot študent sem skoraj redno delal prek študentskega servisa in na mesec zaslužil okoli 500 evrov. To je bilo povsem dovolj za moje potrebe. In predstavljal sem si, da bom s 1400 evri krasno živel,“ nadaljuje Nace. „Pozabljal pa sem, da so starši plačevali položnice za elektriko, televizijo, internet, telefon, ogrevanje in podobno, da so priskrbeli tudi večino hrane, ki je bila na voljo v hladilniku.“
In tako je Nace najprej najel stanovanje, kar ga je z najemnino in stroški vred na mesec stalo okoli 800 evrov, se lotil opremljanja, kupil drag televizor, občasno organiziral 'moški žur', ki je vključeval pivo in nogomet, hodil v kino, na koncerte, prenovil garderobo, ker študentska ni bila več primerna. „Nisem izbiral drage znamke ali razmetaval denar. Samo kupil sem, kar sem menil, da nujno potrebujem in seznam je bil dolg." Danes, potem ko je do konca izkoristil bančni limit, si izposojal pri prijateljih in starših, ima 5000 evrov dolga. „Čas je, da se naučim ravnati z denarjem,“ priznava. „Ljudje mesec preživijo s 300 ali še manj evri, jaz pa ga ne bi s 1500?!“
Strokovnjak za psihologijo potrošnikov Lars Perner pravi, da je število ljudi, ki imajo težave s pravilnim razporejanjem denarja ogromno. „Nekateri imajo samo konstanten ali občasen minus na bančnem računu, drugi zapadejo v zares velike dolgove. Pa tukaj ne govorimo o ljudeh, ki imajo težave, ker ne morejo brzdati svoje nakupovalne mrzlice, ampak o ljudeh, ki enostavno 'pozabijo', koliko denarja so ta mesec že porabili in za kaj.“ Takšni ljudje lahko po njegovem veliko prihranijo že, če sledijo svojim nakupom in njihovim finančnim posledicam, pravi Perner.
Z večjim nadzorom nad svojim zapravljanjem namerava svoje finance spraviti v red tudi Nace. „Ampak vem, da sam ne bom hodil naokrog z listkom v roki in si beležil, koliko sem ta dan zapravil in za kaj,“ pravi novopečeni uporabnik spletne banke Bank@Net Nove KBM, ki jo je izbral, ker edina v Sloveniji ponuja orodje Moj denar.
S tem orodjem je mogoče enostavno spremljati in upravljati osebne finance in družinski proračun. Z aplikacijo si lahko uporabnik namreč kadar koli odgovori na vprašanja, kot so na primer:
- koliko sem ta ali prejšnji mesec zaslužil in porabil?
- za kaj porabim največ denarja?
- kakšen delež svojega mesečnega proračuna porabim za gospodinjstvo?
- kakšni so bili stroški ogrevanja lansko in predlansko zimo?
- ali so moji stroški goriva z novim avtomobilom res manjši kot s prejšnjim?
- s kom in na kakšen način največ poslujem?
Sistem sam razvršča transakcije, ki so bila opravljene na osebnih računih ter transakcije, opravljene z vsemi plačilnimi karticami in Moneto. Pri tem uporablja pravila, ki so že vgrajena v aplikacijo ali pa jih določi uporabnik sam.
Uporabnik pa si lahko nato v vsakem trenutku po vsebinskih kategorijah in časovnih obdobjih združi ter številčno in grafično prikaže vse svoje finančne transakcije: tako tiste, opravljene neposredno na osebnih računih, kot tudi tiste, pri katerih so uporabili katero od svojih plačilnih kartic ali Moneto.
„Moj denar komitenta obenem izrazito spodbuja k sodobnemu, brezgotovinskemu poslovanju z direktnimi bremenitvami in trajniki, plačilnimi karticami in Moneto, elektronskimi plačili, saj je vsaka transakcija zabeležena in nadzor nad lastnim denarjem je lahko učinkovitejši,“ pojasnjuje Barbara Veselko, upravljavka storitev iz Nove KBM.
Kljub velikemu številu možnosti, pa je uporaba orodja enostavna, posebno računalniško znanje pa ni zahtevano. Potrebovali boste le nekaj časa. Koliko, je odvisno od tega, kako poglobljeno želite spremljati in analizirati svoje osebne finance.