Cekin.si
... in denar.

E-bančništvo

S klikanjem lahko prihranite 100 evrov in ogromno časa

N.Š.
25. 11. 2010 17.21
0

Kadar koli in kjer koli sta dva pomembna podatka v času, ki predstavlja nenehen boj s kazalci na uri. Živčno in dolgotrajno čakanje v vrsti pred bančnim okencem je s to logiko v popolnem nasprotju.

Spletno bančništvo vam prihrani čas ...
Spletno bančništvo vam prihrani čas ...FOTO: iStockphoto
Zato tisti, ki cenijo svoj čas ali pa enostavno ne marajo čakanja, že dolgo prisegajo na spletno banko. Obisk banke tako ni več pogojen z delovnim časom poslovalnic, ampak ga izberemo sami in pri tem nimamo dodatnih poti. Lahko  opravimo od doma, med službo ali med potovanjem, v večernih urah ali celo med prazniki. Vse, kar za to potrebujete, je namreč računalnik, ustrezna gesla, ki jih ob prevzemu e-paketa prejmete na banki, ter dostop do interneta.
Dodatna prednost je večja sprotna preglednost nad našim bančnim poslovanjem. Za razliko od običajnih bančnih izpiskov, ki v papirnati obliki v vaš poštni nabiralnik pridejo enkrat na leto, imate tukaj vse transakcije na dosegu roke. Tako lahko svoje ravnanje z denarjem preverite kadar koli v elektronski obliki.

Plačevanje položnic prek spleta pa vam ne prihrani le časa, temveč tudi denar, saj je provizija ob tovrstnem plačevanju precej nižja kot ob plačevanju po običajni poti. Po nekaterih izračunih bi naj povprečna družina s plačevanjem položnic preko spleta na leto prihranila tudi do 100 evrov. Prek spleta pa lahko ceneje izvajate tudi vse ostale bančne storitve, kot so na primer plačila v tujino.

Spletno poslovanje banki zmanjšuje stroške poslovanja, s čimer se posledično zmanjšujejo tudi stroški uporabnika. Pri nekaterih bankah to že pomeni celo poslovanje brez provizij, stroškov vodenja računov, članarin za plačilne kartice, višje obresti in druge ugodnosti.

Prav tako banke izboljšujejo svoje pakete spletnega bančništva in v tem sklopu ponujajo tudi druga svetovanja in pomoč.

Še največji pomislek, ki ga ima marsikdo proti spletni banki, je vprašanje varnosti. Uporabniki se namreč bojijo zlorab gesel in vdora v bančne račune ter se zato spletnemu poslovanju raje odpovejo. A banke zagotavljajo, da je vaš denar popolnoma na varnem, ne glede na to, kako do njega dostopate.

Vendar je razvoj računalniške opreme v zadnjih letih že prinesel varnostne rešitve, ki omogočajo varno poslovanje, programska oprema pri večini bank pa omogoča, da imamo dostop do svojega denarja in bančnih storitev tudi z malce starejšo opremo.

Seveda lahko v varnost še vedno posežejo računalniški hekerji ali virus, vaš računalnik pa si za vedno sposodi vlomilec in zato previdnost glede tega in varnega shranjevanja vaših identifikacijskih podatkov ter redno menjavanje gesel ni odveč. V zadnjih letih strokovnjaki opozarjajo predvsem na tako imenovani „phishing“. Gre za pojav strani, ki imajo identičen izgled kot stran vaše banke, le da podatki, ki jih vpisujete v okenca romajo k nepridipravom, ki tako dobijo dostop do vašega računa. Zato bodite vedno pozorni na to, da boste URL naslov banke odtipkali pravilno. Če se le malenkostno spremeni, lahko pomeni, da boste žrtev kraje podatkov.

... in denar.
... in denar.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861