Cekin.si
Borza

Banke

Analiza: Kako so Trumpove carine zatresle evropske banke in finančne trge?

M.M., STA
04. 04. 2025 10.48
0

Naraščajoče napetosti v mednarodni trgovini, sprožene z ameriškimi carinami, so povzročile precejšen padec vrednosti delnic evropskih bank. Analiza kaže, da je indeks bank v regiji v dveh dneh zabeležil osem in pol odstotni padec, kar je najslabši rezultat v zadnjih treh letih. Italijanska BPER Banca, nemška Deutsche Bank in španska Banco Sabadell so utrpele največje izgube, kar kaže na široko razprodanost v finančnem sektorju. Vpliv Trumpovih ukrepov se širi globalno.

Delnice evropskih bank so v petek še naprej padale zaradi obsežne razprodaje na trgih, ki so jo sprožile carine ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Indeks bank v regiji je upadel za 3,3 odstotka in dosegel najnižjo raven od začetka februarja, potem ko je bil v četrtek zabeležen 5,5-odstotni padec. Skupne izgube v zadnjih dveh trgovalnih dneh so znašale 8,5 odstotka, kar je največji padec v tem obdobju v zadnjih treh letih.

Italijanska BPER Banca, nemška Deutsche Bank in španska Banco Sabadell so vodilne v izgubah. Beležijo približno 4,3 odstotne padce, poroča tiskovna agencija Reuters.

Tečaj evra se znižuje. Na borzi v Frankfurtu je treba trenutno za en evro odšteti 1,10 dolarja, kar je 0,28 odstotka manj kot v četrtek.
Tečaj evra se znižuje. Na borzi v Frankfurtu je treba trenutno za en evro odšteti 1,10 dolarja, kar je 0,28 odstotka manj kot v četrtek.FOTO: Profimedia

Močno so padle tudi delnice bank drugod po svetu, pri čemer so delnice večjih institucij na Wall Streetu, kot so Goldman Sachs, Morgan Stanley in JPMorgan, padle med sedem in devet odstotkov, kar je njihov največji dnevni padec po letu 2020.

Indeks finančnih delnic na Japonskem je v petek v nekem trenutku padel za kar 11 odstotkov.

Japonski premier posledice ameriških carin označil za nacionalno krizo

Ameriške carine na uvoz iz Japonske pomenijo nacionalno krizo, je dejal japonski premier Shigeru Ishiba. Vlada po njegovih besedah v sodelovanju z drugimi deležniki počne vse, kar je v njeni moči, za omilitev vpliva carin. Pozval je k premišljenemu odzivu in pogajanjem z ZDA. Ishiba je že v četrtek ministrom naročil, naj carine "pozorno preučijo in sprejmejo vse potrebne ukrepe". To po njegovih besedah vključuje finančno podporo za domačo industrijo in zaščito delovnih mest.

Danes se je sestal še s predstavniki vseh parlamentarnih strank, da bi se dogovorili o rebalansu proračuna. Zanj namreč potrebuje tudi podporo opozicije.

Japonska podjetja so največji tuji vlagatelji v ZDA, a je Trump v sredo kot del tako imenovanih vzajemnih carin vseeno napovedal 24-odstotne carine na uvoz iz Japonske.

Guverner japonske centralne banke Kazuo Ueda je medtem opozoril, da bodo carine prizadele svetovno gospodarstvo v celoti, pri čemer ameriško ne bo izjema.

Odzvali so se tudi pri proizvajalcu vozil Nissan in napovedali revizijo načrtov za zmanjšanje proizvodnje v ZDA. To so pred časom napovedali v luči zmanjševanja stroškov, zdaj pa nameravajo načrte "prilagoditi". Trump je namreč uvoz vseh avtomobilov v ZDA ocarinil po 25-odstotni stopnji.

Poleg tega bo Nissan v ZDA nehal prodajati dva modela vozil, ki ju izdelujejo v tovarni v Mehiki. Kot so poudarili pri japonskem velikanu, imajo njihovi trgovci v ZDA sicer še veliko zalog, na katere carine ne bodo vplivale.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861