Za prizadete v poplavah in plazovih je finančna pomoč ključnega pomena pri obnovi. Ujma je namreč mnogim vzela skorajda vse. Uničila je domove ter številnim povzročila velike materialne izgube in jih pahnila v finančno stisko. Država je ukrepala s sprejetjem interventne zakonodaje, obenem pa so dodatne ukrepe pomoči sprejele tudi banke.
Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 predpisuje odlog vračila oziroma moratorij za obdobje do 12 mesecev, ki ga lahko prizadeti posojilojemalci koristijo, če so utrpeli škodo, višjo od 10.000 evrov. Obresti se med moratorijem ne obračunavajo, pri čemer je obrestna mera 12-mesečni EURIBOR + 0 odstotkov oziroma po pogodbeni obrestni meri na dan prejete vloge, če je za kreditojemalca ugodnejša. Komitent se lahko odloči, ali se obresti in morebitni ostali stroški sproti plačujejo ali odložijo na konec odloga, in mu banka ne sme zaračunati stroškov za odobritev moratorija. Rok za oddajo vloge je 31. december 2023.
Ukrepi bančnega sektorja za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov v avgustu 2023 (vir: Združenje bank Slovenije): - nezaračunavanje stroškov odobritve moratorija, - nezaračunavanje stroškov razveze depozitov, - nezaračunavanje provizij za donacije humanitarnim organizacijam (poleg registriranih so bile na seznam dodane tudi druge organizacije, kot na primer gasilska društva ...), - nezaračunavanje stroškov za izpise v primeru uničenja evidenc, - posebni postopki za primere izgube identifikacijskih dokumentov in - drugi različni ukrepi, ki bodo prizadetim strankam čim bolj olajšali urejanje finančnih vprašanj. |
V NLB ne zaračunavajo stroškov ob morebitni spremembi kreditnih pogojev v odplačilni dobi, omogočajo odlog odplačila kreditnih obveznosti brez dodatnih stroškov ter možnost brezplačne predčasne razvezave depozitov. Prizadetim gospodinjstvom ponujajo ugodnejša posojila, kjer jim ne zaračunavajo stroškov odobritve. Sicer pa – tako kot vse banke – vsak primer obravnavajo posamično. Višina obrestne mere je različna; odvisna je od različnih dejavnikov in v NLB poudarjajo, da so "pri prizadetih strankah še posebej človeški in razumevajoči ter se trudimo prisluhniti njihovim željam in zmožnostim", so pa obresti po njihovih pojasnilih veliko ugodnejše od tržnih ponudb. Vlog je sicer precej malo in so v večini vezane na odlog plačila in novo financiranje.
Nova KBM za stranke, ki so utrpele škodo zaradi ujme, ponuja kredite z bistveno ugodnejšo obrestno mero in brez stroškov odobritve. Za prebivalstvo so na voljo s fiksno obrestno mero stanovanjski krediti z možnostjo izplačila v gotovini z ročnostjo do 20 let in potrošniški z ročnostjo do osem let. Posojila bodo na voljo vsem, ki so utrpeli neposredno ali posredno škodo, in ponudba bo na voljo za vse vloge, oddane vključno do 31. decembra 2023, so sporočili.

V banki Sparkasse poleg zakonsko določenega odloga vračila omogočajo odlog vračila glavnice za do 12 mesecev, ki ga obstoječe stranke lahko koristijo, četudi so utrpele škodo, nižjo od 10.000 evrov. Rok za oddajo vloge je prav tako 31. december 2023 in ni stroškov odobritve, obrestna mera je po pogodbi, obresti in morebitni ostali stroški se plačujejo tudi v času odloga. Prav tako nudijo nov potrošniški ali stanovanjski kredit za sanacijo škode brez stroškov odobritve kredita in s posebno ugodno obrestno mero. Sicer so na področju poslovanja s fizičnimi osebami za zdaj prejeli le nekaj prošenj po moratoriju obstoječih kreditov oziroma vlog za najem kredita z namenom sanacije po poplavah. "Ugotavljamo, da gre v večini primerov za manjše sanacije, ki jih stranke lahko uredijo s privarčevanimi sredstvi in s prejetimi zavarovalninami. Pri posamičnih strankah pa je škoda občutna in v teh primerih bo banka omogočala kombinacijo bodisi odloga plačil obstoječega kredita ali zagotovitev novega kredita za sanacijo posledic," so napovedali.
V UniCredit Bank prizadetim v avgustovski ujmi lahko odobrijo moratorij skladno z zakonom. Na voljo sta jim do 12-mesečni moratorij na odplačevanje glavnice kredita brez stroška odobritve in brezplačna predčasna prekinitev morebitnega vezanega depozita. Doslej sicer niso prejeli vlog za odobritev moratorija, trenutno nanje naslavljajo splošna vprašanja glede možnosti moratorija na odplačevanje glavnice kredita, kot so denimo, za kakšno obdobje lahko zaprosijo, kakšen je postopek, kakšno dokumentacijo potrebujejo ob vlogi in podobno.
V Gorenjski banki skladno z zakonodajo odobravajo odloge na odplačilo kreditov ter omogočajo nova financiranja po ugodnejših pogojih in brez stroškov odobritve. Z namenom pomoči komitentom so obenem sprejeli ukrepe za oprostitev določenih stroškov vsakodnevnega bančnega poslovanja. Prizadeti v ujmi so oproščeni plačila stroškov predčasne zamenjave plačilnih kartic, predčasne prekinitve depozitov, vnovične izdaje bančnih izpiskov in potrdil o opravljenih transakcijah ter za odobritev moratorija oziroma reprograma na kreditu v odplačilu. Trenutno sicer ne zaznavajo večjega povpraševanja po moratorijih ali reprogramu na obstoječih kreditih zaradi odpravljanja škode po poplavah.
Čim prej se obrnite na banko
V bankah poudarjajo, da se zavedajo stisk, in obljubljajo, da bodo prilagodljivi, človeški. Da bodo upoštevali zmožnosti strank, da jim bodo stali ob strani. Prizadetim v ujmi svetujejo, naj jih čim prej pokličejo, se oglasijo v poslovalnici in se dogovorijo za sestanek z bančnim svetovalcem, med katerim bodo predstavili nastalo situacijo, da bodo skupaj iskali najugodnejšo in najprimernejšo rešitev. Nato bo treba izpolniti in oddati vlogo ter predložiti potrebno dokumentacijo. Sledil bo pregled prejetih dokumentov in na koncu bančno obvestilo glede odločitve financiranja. Če je ujma vplivala tudi na dohodke, denimo zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi ali začasne napotitve na čakanje na domu, in stranka ugotovi, da kratkoročno ne bo zmožna plačevati obstoječe obveznosti, naj po nasvetu bank čim prej zaprosi za odlog.

Banke so pomagale tudi z nakazili in fizično
Banke so po poplavah in plazovih pomagale tudi na različne druge načine, in sicer z nakazili človekoljubnim organizacijam, gasilcem, reševalcem. Finančno so pomagali sodelavcem ter jim obenem omogočili koriščenje izrednega dopusta in tudi z nudenjem začasnega bivališča. Na pomoč so priskočili tudi fizično, odpravili so se na prizadeta območja in sodelovali pri sanaciji. Njihova prizadevanja za dodatno finančno podporo pri čim prejšnji vzpostavitvi normalnega stanja se medtem nadaljujejo in obljubljajo pomoč tudi v prihodnje. Nekatere banke so že vplačale v Sklad v obnovo in obenem pričakujejo odločitev glede vplačil v solidarnostni sklad preko predvidene posebne obdavčitve bank in hranilnic v Sloveniji, ki bo v naslednjih letih prispeval k pomoči prizadetim.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV