Viralne objave v družbenih medijih trdijo, da se želi Evropska unija znebiti ameriških plačilnih kartic, kot sta Visa in Mastercard, ter tujih platform za spletno plačevanje, kot sta PayPal in Alipay. Nekatere objave na X pravijo, da je predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde napovedala, da namerava plačilne sisteme nadomestiti z evropskimi alternativami, poroča spletna stran EuroNews.
V eni od objav v nizozemščini celo piše, da želi Lagardova te plačilne metode nadomestiti s prihajajočim digitalnim evrom centralne banke.
Vendar pa so bile Lagardine besede iztrgane iz konteksta, poroča spletna stran EuroNews. "Z iskalnikom Google smo našli intervju, ki ga je 2. aprila dala za irsko radijsko postajo Newstalk in v katerem je opozorila, da se mora Evropa prenehati zanašati na ameriško in kitajsko tehnologijo. Približno v 6:20 minuti pogovora Lagardova poudarja, kako pomembno je, da lahko Evropa sama prevzame nadzor nad svojimi digitalnimi plačili," poroča omenjena spletna stran.

V tem pogovoru je poudarila, da je treba razumeti, da je "trenutno veliko naših digitalnih plačil" vedno odvisnih od neevropske infrastrukture. "Ne glede na to, ali uporabljate kartico ali telefon, običajno to poteka prek Visa, Mastercard, PayPal, Alipay ... Od kod vse to prihaja? Iz ZDA ali Kitajske," je nadaljevala. "In celoten infrastrukturni mehanizem, ki omogoča plačilo - kreditno in debetno - ni evropska rešitev," je dejala.
"To je bistvo, zaradi katerega menim, da moramo zmanjšati to ranljivost in poskrbeti, da bo za vsak primer na voljo evropska ponudba. Nikoli ne veste," je dodala Lagardova.
Iz tega je jasno, da je Lagardova jasno povedala, da želi, da bi poleg ameriških in kitajskih plačilnih metod obstajala tudi evropska alternativa, ni pa omenila, da bi se jih bilo treba znebiti.
Kaj pa bi bila evropska alternativa?
Evropski ekvivalenti teh plačilnih platform so že bili predstavljeni: Wero je na primer digitalna denarnica, ki uporabnikom omogoča prenos denarja z uporabo telefonske številke in jim postopoma ponuja možnost pošiljanja denarja drugim uporabnikom v Evropi. Nastala je kot rezultat evropske pobude za plačila, mreže evropskih bank, ki je bila ustanovljena leta 2021, da bi vsem podjetjem in državljanom zagotovila enotno digitalno plačilno storitev, navaja EuroNews.
Storitev Wero je trenutno na voljo v Belgiji, Franciji in Nemčiji, druge države pa naj bi ji sledile.
Kaj pravi ECB?

EuroVerify se je obrnil tudi na Evropsko centralno banko (ECB), ki je zavrnila trditve, ki so se pojavile na družbenih medijih.
"ECB se ne zavzema za opustitev plačilnih sistemov podjetij, kot so Visa, Mastercard, PayPal ali Alipay," so zapisali v izjavi.
"Nasprotno, podpiramo raznoliko in konkurenčno plačilno okolje, ki vključuje tako zasebne kot javne možnosti."
"Digitalni euro bi bil dodatna izbira za potrošnike in podjetja, ne pa nadomestilo, zato bi dopolnjeval gotovino in obstoječe digitalne plačilne metode," so dodali.
EuroVerify je v preteklosti sicer že ovrgel več zavajajočih trditev, povezanih z digitalnim eurom in domnevno odpravo gotovine v Evropi, vključno z lažnimi trditvami, da se bo Španija znebila bankovca za 50 evrov, da nordijske države prepovedujejo digitalne transakcije in da želi Lagardova odpraviti gotovino, da bi pomagala v boju proti podnebnim spremembam.
Vir: EuroNews
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- Naložbeni račun: kaj morate vedeti
- Ministrstvo za finance predlaga 25-odstotno stopnjo za dobičke od kriptosredstev
- Razkrito neverjetno bogastvo Luke Modrića
- Odlična ideja: Ugotovili so, kako iz smeti pridobiti zlato
- Izlet v Benetke: kako se peljati z gondolo za manj kot dva evra?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV