V zadnjih nekaj letih je prihodke prek platforme OnlyFans dosegalo nekaj sto slovenskih rezidentov, ki so v zadnjih nekaj letih na ta način ustvarili več kot 10 milijonov evrov prihodkov. Rekorder je v zadnjih nekaj letih ustvaril več kot milijon evrov prihodkov, so dodatno za STA pojasnili na Fursu, kjer pa čisto natančnih statističnih podatkov ne morejo posredovati.
"Če ste ustvarjalci na OnlyFans in objavljate plačljive vsebine na tej platformi, vas pozivamo, da preverite, ali ste napovedali vse dohodke, ki ste jih dosegli v preteklih letih iz tega naslova. Če jih še niste, storite to čim prej, najpozneje do 31. decembra 2024."
Tako je Finančna uprava RS (Furs) opozorila vse ustvarjalce na OnlyFans, da je konec izogibanju plačilu davka na zaslužke, ki jih ustvarjajo s to platformo.
Če ste vi med njimi in menite, da se boste že skrili pred roko (davčne) pravice, pa morate vedeti, da vas je Furs najverjetneje že preveril, sedaj le čaka, ali se boste sami javili. "Finančna uprava namreč razpolaga s podatki o dohodkih, doseženih z objavljanjem vsebin na omenjeni platformi za več let, zato vas pozivamo, da preverite, ali ste ustrezno registrirani in ste napovedali vse dohodke, dosežene iz tega naslova. Še vedno imate čas do 31. decembra 2024, da ustrezno priglasite dejavnost in napoveste vse dohodke z uporabo instituta samoprijave in se na ta način izognete plačilu globe in tudi odvzemu premoženjske koristi zaradi dela na črno," so sporočili.
Ker bo Finančna uprava prejete podatke uporabljala tudi v okviru davčnih nadzorov, vse, ki ustvarjajo dohodke preko spletne platforme, pozivajo, da te dohodke ustrezno prijavijo. Obveznost prijave velja tudi za nazaj, torej tudi za dohodke, ki so bili ustvarjeni v preteklih letih.
Kdaj bodo začeli s podrobnim nadzorom in kakšne kazni so zagrožene?
Ciljno usmerjeni nadzori se bodo začeli izvajati v začetku leta 2025. Nadzori bodo usmerjeni tudi na preverjanje, ali imajo zavezanci, ki izpolnjujejo kriterij samostojnega, neodvisnega in trajnega opravljanja dejavnosti, ustrezno registrirano dejavnost za poslovanje prek spletnih platform in ali imajo zavezanci prihodke iz tega naslova prijavljene v ustrezni višini za celotna že zaključena leta.
"Posebej izpostavljamo, da če zavezanci svojih obveznosti v zvezi z registracijo dejavnosti ne bodo uredili pred začetkom nadzora in bo ugotovljena kršitev dela na črno, je v Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) določena globa za prekršek od 1.000 do 26.000 evrov. Hkrati bo izveden odvzem protipravne premoženjske koristi, ki je bila ustvarjena z delom na črno," so opozorili.