Cekin.si
Poziv k višji obdavčitvi najbogatejših

Davki

Bodo bogataši obdavčeni s 'posebnim globalnim davkom'?

STA
31. 07. 2024 04.21
0

Finančni ministri držav G20 menijo, da bi morale države od najbogatejših letno odvzeti vsaj dva odstotka njihovega premoženja. ZDA temu, pričakovano, nasprotujejo.

Finančni ministri držav G20 so se v Riu de Janeiru v skupni izjavi zavzeli za obdavčitev najbogatejših. Glede na zapisano v izjavi zavzeto stališče ne bo ogrozilo davčne suverenosti držav, saj so ministri poudarili, da je ne bodo ogrozili, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na srečanju finančnih ministrov v Riu de Janeiru, ki mu je predsedoval brazilski finančni minister Fernando Haddad so se ministri zavzeli za "bolj socialno pravično in okoljsko trajnostno prihodnost".

Haddad je ob robu srečanja dejal, da je "boj proti lakoti, revščini, neenakosti in obdavčitev najbogatejših končno na dnevnem redu svetovnega gospodarstva".

Čeprav skupna izjava ne predvideva dogovora o posebnem globalnem davku, je Haddad skupno izjavo označil za "pomemben korak naprej".

Bogatašinja
BogatašinjaFOTO: Adobe Stock

Prvi koncept skupne izjave, ki ga je sprva predstavila Brazilija, je zahteval, da države od najbogatejših letno odvzamejo vsaj dva odstotka njihovega premoženja.

Po navedbah dpa bi to lahko pripomoglo k učinkovitejšemu boju proti svetovnim neenakostim in podnebnim spremembam, saj bi najbogatejši v davščinah prispevali do 250 milijard ameriških dolarjev, kar znaša 230,6 milijarde evrov.

Medtem ko so Francija, Španija in Južna Afrika izrazile podporo temu konceptualnemu izhodišču, so ZDA izrazile nasprotovanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856