Bogataš Warren Buffett ima nasvet za vse starše, ne glede na to, ali imajo skromno ali osupljivo bogastvo: preden podpišete oporoko, naj jo preberejo vaši otroci. "Prepričajte se, da vsak otrok razume logiko vaših odločitev in odgovornosti, s katerimi se bo srečal po vaši smrti," je pred kratkim v javnem pismu zapisal Buffett, ki ima tri otroke in 150 milijard dolarjev osebnega premoženja (142 milijard evrov).
"Če ima kateri od njih vprašanja ali predloge, mu pozorno prisluhnite in sprejmite tiste, ki se vam zdijo smiselni," je v pismu še zapisal Buffett. "Ne želite si namreč, da bodo otroci, ko jim več ne boste mogli odgovoriti, spraševali glede vaših odločitev v oporoki, zakaj," je poudaril.
Gre za težke pogovore, ki pa krepijo medsebojne odnose
Douglas Boneparth, certificirani finančni načrtovalec, se je strinjal z Buffettovim nasvetom, da razkrijete svoj načrt, kaj naj se po vaši smrti zgodi z vašim premoženjem. "To so težki pogovori, ki pa so smiselni in lahko, če se jih lotimo pravilno, okrepijo odnose," je dejal Boneparth, ki dodaja, da je (verjetno) želja vsakega starša, da imajo njihovi otroci realna pričakovanja glede dediščine.
Nekateri dediči namreč imajo kar divjo domišljijo in prepričanje, kaj bi oni morali dobiti. Zato morate biti čim bolj jasni in natančni glede tega, kdo bo kaj prejel in zakaj.
"Ljudi lahko skrbi, da bi prizadeli čustva svojih otrok ali da bi od njih slišali, da se jim zdi nekaj nepravično. Prav zato se morate o tem pogovoriti in ne odlagati te zmešnjave za čas, ko vas več ne bo," je dejal Boneparth.
Ko se dediči sporečejo
Buffett je v pismu opozoril, da je bil v preteklih letih priča številnim družinam, ki so se razšle, potem ko so posthumna določila oporoke upravičence zmedla in včasih razjezila. Ljubosumje in dejanske ali namišljene krivice iz otroštva so se še povečale, je poudaril. Starši pa skozi življenje in pred smrtjo niso storili nič, da bi te zadeve in odnose uredili.
"Če se dediščina ne razdeli enakomerno med sorojence, boste želeli pojasniti, zakaj je temu tako," je dejal Boneparth. "Morda bo en otrok prejel več, ker je drugi dobil pomoč pri plačilu začetnega obroka za hišo ali je obiskoval veliko dražjo fakulteto," je dejal in dodal, da lahko v ZDA otroci pokojnih, ki imajo težave s trošenjem, dedujejo na podlagi skrbništva, v katerem prejema zapuščino v rednih obrokih.
Morda ima nekdo veliko več in ne potrebuje še dediščine

"Če je en otrok v veliko boljšem finančnem položaju kot drugi, lahko pri tistem, ki je v bolj ugodnem položaju, preučite, ali ne bi bil proti, če bi mu zapustili manj," je dejala Carolyn McClanahan, ustanoviteljica podjetja Life Planning Partners v Jacksonvillu na Floridi.
Dobro situiranega otroka lahko vprašate: "Ali te res zanima, kako bom razdelil premoženje? Ker je tvoj brat umetnik in bi potreboval malo več pomoči."
Tako ta dedič ne bo užaljen, ko bo po smrti izvedel, da je njegov sorojenec prejel večji delež dediščine. Razumel bo, zakaj takšna odločitev.
Buffett je v pismu zapisal: "Nič ni narobe, če moram zagovarjati svoje misli. Enako je počel moj oče z mano."
Kdaj je lahko deljenje teh informacij škodljivo?
Buffettova pripomba, da je treba odrasle otroke povabiti, da se opredelijo do oporoke, je običajno dobra, je dejala McClanahanova. "Ko pripravljate dokument o premoženju in dedovanju, otroke vnaprej vprašajte, kaj je zanje pomembno," je dejala in poudarila, da lahko skozi pogovor pridete do tega, kaj je komu najbolj pomembno, in to nato tudi upoštevate pri pripravi oporoke.
"V redkih primerih je najbolje, da starši v oporoki ne navedejo določenih informacij," je dejala McClanahanova. Staršem na primer priporoča, da so previdnejši, če jih je otrok finančno izkoriščal. Če so mu denar dajali že v času življenja, če je na primer dolga leta živel brezplačno v njihovem družinskem domu in podobno.
Opozorila je tudi, da lahko tisti otroci, ki kažejo neodgovornost do dela in denarja, ob spoznanju, koliko premoženja si lahko obetajo po smrti staršev, postanejo še bolj nemarni. "Če imate otroke, ki niso zreli, je lahko deljenje teh informacij škodljivo," je dejala in dodala, da lahko strankam v takšnih primerih priporoča, da svojim otrokom napišejo pismo, ki ga bodo videli šele po njihovi smrti in v katerem pojasnijo svoje odločitve glede premoženja.
"Vsaka družina je drugačna, zato ne bi smelo obstajati nobeno določeno pravilo," je dejala McClanahanova.
Vir: CNBC
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV