Dedni redi: v katerem ste vi?

Dedni redi: v katerem ste vi?

M.M.
15.02.2024, 4:17
0
Dedovanje ureja Zakon o dedovanju in v tem je v 4. členu zapisano, da "so otroci enakopravni pri dedovanju ne glede na to, ali so rojeni v zakonski zvezi ali zunaj nje". Pri dedovanju je zelo pomembno, da razumete, kaj so dedni redi, ter da veste, v katerem dednem redu ste vi.

Kaj so dedni redi in v katerem redu ste vi?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Sodišče
SodiščeFOTO: Adobe Stock

Dedni redi seznam

Če pokojni ni pripravil oporoke ali v njej ni navedel celotnega premoženja, se odvije zakonito dedovanje. Z zakonom so namreč določeni dedni redi, za vsak red pa je tudi definirano, kdo spada vanj. 

Prvi dedni redi: potomci – otroci in posvojenci – ter zakonec. Vsi, ki pri zapustniku spadajo v prvi dedni red, dedujejo po enakih delih. Sicer pa se sodišče lahko odloči, da bo nekdo prejel več – to so po navadi zakonci, ki po smrti partnerja nimajo minimalnih sredstev za življenje. 

Drugi dedni red: če pokojni ni imel potomcev, potem dedujejo njegov zakonec in njegovi starši. Polovica gre zakoncu in polovica staršem pokojnika. Če je bil pokojnik samski (in seveda brez potomcev), gre vse njegovo premoženje njegovim staršem.

A kaj, če so tudi slednji mrtvi? Potem po zapustniku dedujejo njegovi bratje in sestre. To se imenuje dedovanje na podlagi vstopne pravice. Kaj, če je mrtev le eden od njegovih staršev? Potem preživeli starš deduje polovico, drugo polovico pa po enakih delih dedujejo sorojenci zapustnika.  

Tretji dedni red: če po pokojnem ni niti potomcev, staršev, niti zakonca, pridejo na vrsto za dedovanje stari starši. Polovica premoženja gre staršem po materini strani, druga polovica po očetovi strani. 

S tretjim dednim redom se dedovanje zaključi.