Vsi svetovni milijarderji, mlajši od 30 let, so svoje bogastvo podedovali, kar je prvi val velikega prenosa bogastva, v katerem naj bi več kot 1000 bogatih ljudi v naslednjih dveh desetletjih svojim dedičem predalo več kot 5,2 milijarde dolarjev (4,8 milijarde evrov), poroča spletna stran The Guardian.
Raziskava revije Forbes je pokazala, da je 15 milijarderjev, starih 30 let ali manj, vendar nobeden od njih ni ustvaril lastnega bogastva, temveč so bili deležni velike dediščine.
Med njimi sta 27-letni Firoz Mistry iz Irske in njegov 25-letni brat Zahan, ki imata po ocenah vsak po 4,9 milijarde dolarjev (več kot 4,5 milijarde evrov) iz deležev v družbi Tata Sons, matični družbi indijskega konglomerata Tata Group, ki ima v lasti avtomobilske znamke, med drugim Jaguar Land Rover. Svoje 4,6-odstotne deleže v podjetju sta podedovala leta 2022 po smrti svojega očeta Cyrusa Mistryja, ki je umrl manj kot tri mesece za njunim dedkom Pallonjijem.
Trije otroci Leonarda Del Vecchia, ustanovitelja luksuznega podjetja za sončna očala Luxottica, so po njegovi smrti leta 2022 postali milijarderji. 28-letni Leonardo Maria, 22-letni Luca in 19-letni Clemente Del Vecchio so podedovali vsak po 12,5-odstotni delež v družinskem holdingu Delfin s sedežem v Luksemburgu, ki ima v lasti skoraj tretjino podjetja EssilorLuxottica, ki stoji za znamkama Ray Ban in Oakley. Njuno premoženje je ocenjeno na 4,7 milijarde dolarjev (več kot 4,3 milijarde evrov).
![Leonardo del Vecchio](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2019/c565f36692_62191254.jpg?v=d41d)
Najmlajša milijarderka na svetu je 19-letna Livia Voigt, ki ima zaradi 3,1-odstotnega deleža v brazilskem proizvajalcu električne opreme WEG Industries, ki ga je soustanovil njen dedek Werner Ricardo, 1,1 milijarde dolarjev premoženja (več kot milijarda evrov). Ta je umrl leta 2016. Na seznamu je tudi njena starejša sestra Dora Voigt de Assis, ki je stara 26 let.
Strokovnjaki švicarske banke UBS so povedali, da bo v naslednjih 20 do 30 letih več kot 1000 današnjih milijarderjev na svoje dediče verjetno preneslo več kot 5,2 milijarde dolarjev (4,8 milijarde evrov).
Kako so izračunali ta znesek? Tako, da so sešteli premoženje 1023 milijarderjev, ki so danes stari 70 let ali več.
"Dolgoročno gledano je izjemno bogastvo, ki je posledica razmaha podjetniške dejavnosti od 90. let prejšnjega stoletja, temelj za prihodnje generacije družin milijarderjev," pravijo strokovnjaki švicarske banke UBS.
Najbogatejši človek na svetu je Bernard Arnault, večinski lastnik konglomerata za luksuzno blago LVMH. Star je 75 let in je pred kratkim na ključne položaje v podjetju postavil svoje otroke. Njegovo premoženje je ocenjeno na 233 milijard dolarjev (215 milijard evrov), kar je 10 odstotkov več kot lani.
Charles Koch, starejši od ameriških bratov milijarderjev Koch, je star 88 let. Phil Knight, milijarder in soustanovitelj podjetja Nike, je star 86 let.
Po ocenah svetovalnega podjetja Cerulli Associates bo naslednja generacija v naslednjih 20 letih podedovala skupno 70 milijard dolarjev (64,6 milijarde evrov). S tem naj bi milenijci postali najbogatejša generacija v zgodovini, pravi raziskava nepremičninske agencije Knight Frank.
Eden najmlajših milijarderjev, ki je svoje premoženje ustvaril in ne podedoval, je 31-letni Ben Francis, britanski ustanovitelj blagovne znamke Gymshark, ki se ukvarja s športno rekreacijo. Njegovo premoženje je ocenjeno na 1,3 milijarde dolarjev (1,2 milijarde evrov).
Povzeto po The Guardian