V večstanovanjskih stavbah s skupnim ogrevalnim sistemom morajo biti vgrajeni delilniki, saj sta obvezna delitev in obračun stroškov za ogrevanje po dejanski porabi. Zagotavljanje delitve in obračuna stroškov za toploto po porabi je obveznost lastnikov stanovanj in drugih delov v večstanovanjskih stavbah. Odločiti se morajo o vrsti in tipu delilnikov, o izvajalcu delitve in začetku ter trajanju obračunskega obdobja, kar ob večinski podpori naredijo na zboru lastnikov ali/in s pogodbo. Z uvedbo delitve in obračuna stroškov po porabi je uporabnikom omogočeno, da za ogrevanje in pripravo tople vode plačajo po dejanski porabi. Analize kažejo, da je poraba toplote manjša in bolj racionalna.
Lastniki morajo zagotoviti, da so delilniki vgrajeni in ustrezno umerjeni ter jih zamenjati po preteku življenjske dobe. Porabo odčitava izvajalec delitve, ki deli celotne stroške za toploto oziroma gorivo stavbe na podlagi pogodbenega razmerja z upravnikom oziroma lastniki stavbe. Imeti mora programsko in strojno opremo, ki omogoča odčitavanje delilnikov in delitev celotnih stroškov za toploto oziroma gorivo stavbe.

Težave predvsem ob menjavi delilnikov
Večinoma je področje dobro urejeno, so pa seveda tudi problemi. Po besedah direktorja Zbornice za poslovanje z nepremičninami, kamor spada tudi Združenje upravnikov nepremičnin, Boštjana Udoviča, zaznavajo veliko težav predvsem v času, ko je treba delilnike zamenjati. "Lahko se pojavljajo tudi napake pri delitvi stroškov, ampak so takšni primeri verjetno posamični in ne gre za kakšno sistemsko težavo."
Lastnik, ki nima (pravilno delujočih) delilnikov ali ne dovoli odčitavanja in je torej v prekršku, bo moral vseeno plačati delež stroškov. Izvajalec delitve namreč odčita delilnike in deli celotne stroške za toploto oziroma gorivo stavbe. Za posamezno stanovanje mora upoštevati, ali so razdelilniki vgrajeni ali pa morda ni podatkov iz delilnikov zaradi objektivnih okoliščin ali po krivdi lastnika.
Lastnikom posameznih delov, ki ne vgradijo delilnikov, ki imajo nepravilno vgrajene, poškodovane ali neprimerne delilnike oziroma ki ne dovolijo odčitavanja, se po Pravilniku o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli pri delitvi stroškov določi porabniški delež za ogrevanje, in sicer po ključu ogrevane površine, ki se pomnoži s faktorjem tri.
Kakšni pa so inšpekcijski postopki in ukrepi, če lastnik stanovanja ne sodeluje?
Izpolnjevanje zahtev iz Zakona o učinkoviti rabi energije in Pravilnika v konkretnih primerih nadzirajo energetski inšpektorji. Če lastnik stanovanja nima razdelilnikov in ne sodeluje, je v prekršku. Inšpektorji pa so omejeni, pri nadzoru izpolnjevanja zahtev morajo seveda dosledno spoštovati zakonska pooblastila.
V upravnem postopku lahko stopnjujejo ukrepe do odprave neskladnosti, v primeru neizpolnitve ukrepov pa uvedejo tudi prekrškovne postopke, je obrazložila direktorica Inšpekcije za energetiko in rudarstvo, mag. Suzana Macolič.
Lastnika torej lahko oglobijo, nimajo pa možnosti denimo vstopa v stanovanje. Delilnike trenutno ponekod še ročno odčitavajo, po 1. januarju 2027 pa bo treba števce in delilnike stroškov ogrevanja opremiti s funkcijo daljinskega odčitavanja ali jih nadomestiti z napravami z daljinskim odčitavanjem.
Zagrožene kazni za delilnike
Če merilne naprave niso vgrajene, nepravilno delujejo ali je onemogočeno odčitavanje, so z Zakonom o učinkoviti rabi energije predvidene kazni.
Za posamičnega lastnika stanovanja je določena globa 200 evrov.
Z globo od 1000 do 5000 evrov se kaznuje pravna oseba, če kot lastnik stanovanja ne zagotovi namestitve merilnika, medtem ko odgovorni osebi pravne osebe grozi denarna kazen od 100 do 500 evrov.

Sankcije so ob morebitnih kršitvah predvidene tudi za dobavitelje toplote, upravljavce skupne kotlovnice, izvajalce delitve in izvajalce obračuna.
Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek dobavitelj toplote iz omrežja ali upravljavec skupne kotlovnice, če stroškov za porabo toplote posamezne stavbe ne obračunava na podlagi meritev porabe toplote posameznih stavb ali če v večstanovanjskih stavbah in drugih stavbah z najmanj štirimi posameznimi deli ne obračunava stroškov toplote po dejanski porabi za vsak njen posamezni del.
Kdo pa izvaja nadzor nad izvajalcem odčitavanja porabe toplote in kakšni so lahko postopki v primeru spora med lastniki stanovanja in izvajalci?
Energetski inšpektorji lahko izvajajo nadzor nad izpolnjevanjem zahtev, ki so v Zakonu o učinkoviti rabi energije in Pravilniku podani za izvajalce delitve, in v primeru odstopanj od zahtev zakonodaje lahko izrečejo ukrepe za odpravo. "Izpolnjevanje zahtev iz pogodbenega razmerja med izvajalcem delitve in lastniki posameznih delov stavbe oziroma upravnikom stavbe pa nadzirajo pogodbeni partnerji pogodb, ki se tudi medsebojno dogovorijo v primeru odstopanj od zahtev iz pogodb," je pojasnila mag. Suzana Macolič.
Letno obravnavajo okoli 60 prijav, pri čemer ne ugotovijo veliko nepravilnosti
Izpostavila je še, da je malo inšpektorjev. "Za celotno področje Slovenije jih je samo devet in obenem nadzirajo še številna druga področja – od zahtev zakonodaje na področju opreme pod tlakom v uporabi, še posebno parne kotle, zahteve zakonodaje na področja dajanja na trg in uporabe premične tlačne opreme, zahteve zakonodaje na področju oskrbe s plini, zakonodaje na področju oskrbe s toploto, zahtev zakonodaje o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, še preostale zahteve zakonodaje o učinkoviti rabi energije in drugo, kar določa energetski zakon," je nanizala prva energetska inšpektorica.
Sicer pa energetski inšpektorji za področje strojne energetike letno obravnavajo okoli 60 prijav, ki se nanašajo na delilnike toplote v večstanovanjskih stavbah. Največkrat ne ugotovijo nobenih nepravilnosti, saj se v zadnjem času prijave večinoma nanašajo na prevelike stroške ogrevanja, ki pa so posledica energetskih razmer.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV