Cekin.si
Socialna anksioznost

Finance

Finančna tesnoba generacije Z: Ne morem si privoščiti živeti

M.M.
12. 04. 2024 04.11
0

Resnica je, da živimo v družbi, kjer vlada obilje vsega – hrane, tehnologije, denarja, zabave, uspešnih, lepih ... A vprašati se je treba, kdo pravzaprav ima vse to?

Generacija Z prihaja na trg delovne sile in pri tem je nekaj jasno – res jim ni lahko. Glasno se pritožujejo nad tem, da je bilo starejšim generacijam lažje, poroča ameriška spletna stran CNN

Generacija Z so osebe, ki so rojene med koncem devetdesetih in začetkom leta 2010. Na trg dela vstopajo, ko je ta zelo stabilen, stopnja brezposelnosti je po svetu majhna, delodajalci tekmujejo za kvalificirane delavce. V primerjavi z milenijci, ki so na trg delovne sile vstopili v času velike svetovne gospodarske krize, je izkušnja generacije Z sanjska.

"To je najboljše gospodarstvo za mlajše delavce, kar jih pomnimo," je za CNN dejal Brendan Duke, višji direktor za ekonomsko politiko pri Centru za ameriški napredek. Njihove plače so se povečale hitreje kot inflacija na splošno in hitreje kot pri kateri koli drugi starostni skupini, je dodal.

Za lažje razumevanje: Lani je bila stopnja brezposelnosti med 16 in 24-letniki v ZDA 7,9-odstotna – najnižja po letu 1953 in veliko boljša kot leta 2010, ko je bila stopnja brezposelnosti v tej starostni skupini po recesiji 18,4-odstotna.

Zakaj torej generaciji Z ni lahko? 

Inflacija ne pozna starostnih skupin. Tako kot vsi mi se tudi oni soočajo z visokimi cenami, ki so v zadnjih treh letih močno šle navzgor. Pa ne katerekoli cene! Še posebej so se podražile najnujnejše dobrine.

Cene hrane so med pandemijo močno narasle in tudi, ko so si dobavne verige opomogle, so ponudniki zneske še višali. 

Stroški bivanja so se povečali. Krediti so šli gor, cene nepremičnin gor, položnice gor, najemnine gor. Pri tem pa je na nepremičninskem trgu po svetu kar velika zmešnjava, saj ne zmoremo graditi stanovanj dovolj hitro, da bi zadostili povpraševanju. 

"Stanovanje je velik izziv za mlajše delavce," je dejal Duke. "Mislim, da je to del gospodarstva, kjer smo pri zniževanju inflacije dosegli najmanjši napredek, in da je to del gospodarstva, kjer so mlajši delavci najbolj obremenjeni."

Tisti, ki imajo lastniško nepremičnino, ki je že odplačana, veliko lažje preživijo inflacijo. Lahko jo oddajajo, lahko jo prodajo ... Imajo torej neko investicijo. Generacija Z še ni imela priložnosti, da bi stopila na nepremičninski trg.

In tudi: zavedati se je treba, da so mlajši delavci ob vstopu na trg dela vedno v slabšem položaju, pravi Duke. Začneš z začetno plačo, pridobiš izkušnje in običajno se ti plača zviša. Seveda je dolgoročna perspektiva slaba uteha, ko si star 23 let in živiš s šestimi sostanovalci, pri tem pa nimaš za hrano.

'Ne morem si privoščiti živeti'

Ena velika razlika med sedanjostjo in katerim koli drugim trenutkom v zgodovini: generacija Z vstopa v odraslost oborožena z množico družbenih platform, kjer lahko javno objavljajo svoje finančne stiske, ali pa, nasprotno, gledajo vrstnike, ki se imajo zaradi generacijskega bogastva bolje, poroča CNN.

Prejšnji teden je uporabnik TikToka objavil jezno razglabljanje o življenjskih stroških, ki si ga je na platformi ogledalo že 5 milijonov uporabnikov, ki so ga komentirali in delili z več deset tisoč uporabniki. "Zaslužim več kot trikratnik zvezne minimalne plače in si ne morem privoščiti živeti," kriči v kamero. "Nerodno je priti ven in reči, da je zdaj težko preživeti, vendar vem, da se s tem spopada toliko ljudi."

Na koncu doda: "Ameriške sanje so mrtve."

Avtorica teksta na strani CNN Allison Morrow pravi, da jeza in obup mladeniča kažeta na resničen in vse večji obup, ki se je zakoreninil med mlajšimi ljudmi.

Še zdravnika si ne morejo privoščiti

Glede na študijo družbe McKinsey iz leta 2022 pripadniki generacije Z poročajo o višji stopnji anksioznosti, depresije in stiske kot katera koli druga starostna skupina. Ista študija je pokazala, da je generacija Z najmanj verjetna skupina, ki bo poiskala zdravniško oskrbo za te bolezni, ker je oskrba tovrstnega zdravja predraga. "Veliko pripadnikov generacije Z je tudi navedlo, da je bil njihov prvi korak pri obvladovanju vedenjsko-zdravstvenih izzivov obisk spletne strani TikTok ali Reddit, kjer so iskali nasvet," je navedeno v poročilu.

CNN poroča, da je mnogim pripadnikom te generacije pandemija uničila šolska leta. Zdaj se najstarejši pripadniki generacije Z spopadajo z odraslostjo, ki jim morda ne bo omogočala lastništva stanovanja, udobnega dohodka ali stabilnega podnebja. Ja, podnebna anksioznost je resnična. 

"Ta fatalizem je še posebej problematičen, ko gre za inflacijo, proti kateri se je težje boriti, če potrošniki pričakujejo, da bodo cene še naprej rasle. Nedavna Bloombergova analiza, ki je temeljila na podatkih Združenega kraljestva, je pokazala, da so se inflacijska pričakovanja med ljudmi med 16. in 24. letom starosti po pandemiji povečala bolj kot v kateri koli drugi starostni skupini, kar lahko po mnenju raziskovalcev pusti posledice," poroča CNN

Česa se lahko generacija Z nauči od milenijcev?

Zakaj generaciji Z ni lahko?
Zakaj generaciji Z ni lahko? FOTO: AdobeStock

Tudi milenijcem ne cvetijo rožice - številni so močno zakreditirani in sanje se jim zdijo nedosegljive. 

Česa se lahko generacija Z nauči od milenijcev? "Mnogi med nami takoj po končanem študiju nismo imeli nobenih možnosti za zaposlitev in smo se prebijali skozi desetletje stagnacije plač (medtem ko so nas Boomerji, ki so razstrelili gospodarstvo, sramotili, ker smo živeli doma in jedli avokado na popečencu). Drugi brezposelni milenijci so se odločili za podiplomski študij in se tako še bolj zadolžili, kar je močno oviralo ekonomsko mobilnost. (To je še ena prednost močnega trga dela, ugotavlja Duke: Na koncu je manj nesrečnih mladih, ki se zadolžijo za podiplomski študij, ki jih bo nato preganjal.)," navaja avtorica Allison Morrow. 

In dodaja: Trajalo je dolgo, vendar so milenijci na neki način dohiteli zaostanek. Po podatkih Charlesa Schwaba bomo od leta 2022 pri pokojninskem varčevanju prehiteli generacijo X. Od leta 2019 so se delavcem, mlajšim od 40 let, plače v povprečju povečale za 14 odstotkov.

Povzeto po CNN

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856