Kako se izogniti finančnim prevaram?

Kako se izogniti finančnim prevaram?

Ana Vezovišek
26.11.2024, 4:00
0
"Prejela sem klic, v katerem so mi obljubljali visok donos na naložbe. Ker so bili začetni rezultati obetavni, sem se odločila vložiti še več denarja. Sredstva so rasla in vse je delovalo zelo realno in prepričljivo, dokler nisem želela izplačati zaslužka. Najprej so zahtevali 200 evrov za strošek prenosa, nato še več. Vedno nov izgovor. Na koncu sem ugotovila, da je bila vse skupaj prevara. Ostala sem brez vsega."

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Finančne prevare so v današnjem času vse bolj pogoste in sofisticirane. Že dolgo niso več omejene zgolj na preproste telefonske klice ali lažne e-poštne naslove. Prevaranti danes uporabljajo najnovejše tehnologije, da bi nas prepričali, da vlagamo v lažna podjetja, kupimo lažne izdelke ali storitve ali pa celo razkrijemo svoje osebne in bančne podatke. 

Kljub temu pa obstajajo ključni znaki, ki nam lahko pomagajo prepoznati nevarnost in se izogniti finančni škodi.Poglejmo, kako prepoznati prevaro, se zaščititi pred njo ter kaj storiti, če postanemo žrtev prevare.

Ključni znaki finančnih prevar

1. Predobro, da bi bilo res 

Eden najpogostejših znakov prevare so obljube o hitrem in enostavnem zaslužku: "Investirajte zdaj in zaslužite več deset tisoč evrov v nekaj tednih" ali pa "Zaslužite brez truda". Gre za klasične obljube, ki naj bi nas prepričale, da ne potrebujemo veliko znanja ali napora, da bi bajno zaslužili. Zakoniti finančni trg namreč ne nudi zagotovljenih hitrih dobičkov, saj so naložbe vedno povezane s tveganjem.

2. Pritiski na hitre odločitve 

Tisti, ki izvajajo prevare, pogosto uporabljajo taktiko, s katero nas želijo prepričati, da ukrepamo takoj, brez premisleka. Povedo nam, da imamo omejen čas, da izkoristimo "neverjetno priložnost", ali da moramo nujno ukrepati, ker bomo v nasprotnem primeru izgubili svoj denar.

3. Nejasni pogoji in napol skrivnostne naložbe 

Ko so pogoji naložbe ali poslovanja nejasni, zapleteni ali zmedeni, gre lahko za znak, da nekdo skriva nekaj pred nami. Če ne moremo razumeti, kako in kam natančno bomo vlagali denar, kakšne so potencialne koristi ali tveganja ali pa se informacije ves čas spreminjajo, se moramo vprašati, zakaj.

PREBERI ŠE

E-goljufi s pomočjo AI vse bolj prefinjeno (in uspešno) napadajo

4. Nekontrolirani načini plačila 

Ko naletimo na zahtevke za plačilo preko nenavadnih kanalov, kot so predplačniške kartice, nakazila v kriptovalutah ali celo gotovina, bodimo še posebej pozorni. Po navadi zanesljive naložbe omogočajo varna plačila, kot so bančna nakazila, kreditne kartice ali varni spletni plačilni sistemi.

5. Nezanesljive spletne strani in e-poštna sporočila 

Ko naletimo na spletno stran, ki se zdi preveč podobna pravi instituciji, vendar vsebuje napake, bodimo previdni. Opozorilni znaki so napačne povezave, slaba kakovost slik, napačno črkovanje in nenavadna spletna stran. Preverimo, ali je stran zaščitena z SSL certifikatom ("https://") ter ali vizualna podoba strani ustreza uradnim spletnim stranem tega podjetja. Če opazimo neskladja, kot so nenavadni logotipi ali nepravilna pisava, bodimo pozorni na morebitno zavajanje.

Tudi e-poštna sporočila so pogosto izvor prevar. Če prejmemo sporočilo, ki vsebuje sumljive povezave ali napotke na nenavadne spletne strani, bodimo še posebej pozorni. Preverimo naslov pošiljatelja – če se zdi nenavaden ali sumljiv (kot na primer napačno zapisano ime podjetja), gre lahko za poskus prevare.

Kako se zaščititi pred finančnimi prevarami?

Finančna prevara
Finančna prevaraFOTO: Adobe Stock

1. Preverimo verodostojnost podjetja ali investicije 

Preden se odločimo za naložbo ali sodelovanje z novim podjetjem, vedno preverimo njegovo verodostojnost. Preverimo, ali je podjetje registrirano, pregledamo mnenja drugih uporabnikov in preverimo, ali ima podjetje potrebne certifikate in dovoljenja, če so ta potrebna za določeno vrsto naložbe.

2. Uporabimo zaščitene plačilne sisteme 

Vedno uporabimo varne plačilne sisteme, kot so PayPal, kreditne kartice ali bančna nakazila. Nikoli ne pošiljajmo denarja na osebne račune prek kriptovalut ali v gotovini. To nam omogoča večjo zaščito, saj lahko v primeru težav sprožimo postopek za vračilo sredstev.

3. Bodimo skeptični do nerealnih obljub 

Če se zdi nekaj prelepo, da bi bilo res, je verjetno prevara. Preverimo, ali je podjetje ali investicija podvržena regulacijam in nadzorom ustreznih organov. Tudi če nam nekdo ponudi "zaupne informacije", ne verjemimo vsega brez preverjanja.

4. Zaščitimo svoje osebne podatke 

Nikoli ne razkrivajmo svojih osebnih ali bančnih podatkov, če nismo popolnoma prepričani v zanesljivost osebe ali podjetja, s katerim komuniciramo.

Kaj storiti, če postanemo žrtev prevare?

Če že postanemo žrtev prevare, je pomembno, da ukrepamo čim prej. Prvi korak je, da čim prej obvestimo svojo banko ali plačilni sistem, s katerim smo izvedli transakcijo, da bi poskušali preprečiti dodatno škodo. Natančno dokumentirajmo vso komunikacijo s prevaranti, da bomo imeli dokaze v primeru prijave. Po potrebi se obrnimo tudi na policijo, saj so lahko nekateri primeri kazniva dejanja.

Zaključek

Finančne prevare so resna grožnja, ki lahko ogrozijo tako posameznike kot podjetja. S pozornostjo na ključne znake prevar, zaščito osebnih podatkov in previdnostjo pri poslovanju z neznanimi osebami ali podjetji lahko bistveno zmanjšamo tveganje, da postanemo žrtve. Prav tako pa je pomembno, da ne hitimo z odločitvami, še posebej, ko gre za pomembne finančne odločitve. Bodimo skeptični, preverimo informacije in ne nasedajmo preveč obetavnim obljubam o hitrem bogatenju.

Avtorica teksta je Ana Vezovišek, mag. finančna mentorica