Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne ...

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi

Ana Vezovišek
08.10.2024, 4:05
0
Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Strah, pohlep in impulzivnost so pogosta čustva, ki vplivajo na naše odločitve pri varčevanju in investiranju. Kako se izogniti čustvenim pastem in ostati discipliniran na poti do finančnih ciljev? Tokrat raziskujemo, kako ohraniti hladno glavo pri sprejemanju finančnih odločitev in se uspešno izogniti čustvom, ki nas lahko stanejo (pre)več.

Strah in njegov vpliv na finančne odločitve

Predstavljajte si, da pravkar zasledite udarno novico o strmem padanju borze. Občutek panike vas hitro prevzame in prva misel je, da morate takoj prodati svoje delnice, da bi preprečili še večje izgube. A čez nekaj mesecev, ko se trgi znova opomorejo, spoznate, da je bila vaša odločitev prenagljena in nepotrebna – ter da ste s tem utrpeli izgubo, ki bi jo lahko preprečili.

Nihanja na finančnih trgih so povsem običajen pojav. Ključ do uspeha je razumeti to in ohraniti dolgoročno usmerjenost. Naj vas investicijski načrt vodi skozi težke čase – zgrajen na vašem odnosu do tveganja vam pomaga ostati zvesti svoji strategiji tudi takrat, ko se zdi, da se svet okoli vas podira. S takim pristopom se izognemo nenehnemu spremljanju vsakodnevnih sprememb in zmanjšamo možnost impulzivnih odločitev, ki temeljijo na strahu. Potrpežljivost je naše največje orožje v nevihtah finančnega sveta.

Pohlep in želja po hitrem zaslužku

PREBERI ŠE

Pet najpogostejših napak pri varčevanju, ki vas lahko drago stanejo

Podobno nas lahko zapelje tudi želja po hitrem zaslužku. Ko slišimo, da je nekdo v kratkem času zaslužil s trgovanjem na vroči platformi, nas hitro zamika, da bi tudi sami skočili na ta vlak priložnosti – ne da bi se ustavili in preverili, ali je ta naložba res vredna zaupanja. Vidimo le obljubo hitre obogatitve, ki nas zaslepi, in tako v želji po dobičku brez razmisleka vložimo svoj denar. A že čez nekaj tednov ali celo dni se izkaže, da je vrednost naših naložb močno padla. Ostanemo z občutkom izgube ter obžalovanjem, da smo se pustili zapeljati pohlepu.

Namesto da bi iskali bližnjice do bogastva, se raje osredotočimo na premišljeno in razpršeno investicijsko strategijo. Določimo realne cilje in razumimo, da je uspeh pri investiranju dolgoročen proces. Ko se pojavi želja po hitrem zaslužku, se enostavno vrnimo k svojemu načrtu in ocenimo, ali so morebitne nagrade res vredne tveganja.

Nepoznavanje samega sebe in svojih čustev

Tudi nepoznavanje samega sebe lahko vodi do napačnih odločitev. Predstavljajte si, da trgi močno upadejo in naša naložba izgubi 20 odstotkov vrednosti. Kar naenkrat ugotovimo, da ne prenašamo tako velikih nihanj, čeprav smo bili sprva prepričani, da lahko. Zajame nas strah in začutimo močno potrebo, da bi prodali svoje naložbe, da preprečimo še večje izgube. Šele takrat spoznamo, da bi nam morda bolj ustrezala konservativna strategija, ki bi bila bolj usklajena z našim čustvenim odzivom na tveganje.

Pomembno je, da vnaprej ocenimo svojo toleranco do tveganja in izberemo investicijsko strategijo, ki ustreza našemu resničnemu značaju. Pri tem nam lahko veliko pomaga posvet s finančnim strokovnjakom, ki nam pomaga razumeti, kako naša čustva vplivajo na naše odločitve. Prav tako je koristno, da se dodatno izobražujemo o delovanju finančnih trgov, saj nam to omogoča boljše razumevanje nihanj in zavedanje, kaj lahko pričakujemo. S tem pristopom bomo lažje preprečili nepremišljene odločitve, ko se zgodi kaj nepričakovanega.

FOMO (Fear of Missing Out) - Strah pred zamujenimi priložnostmi

Obvladovanje čustev pri varčevanju in investiranju je ključ do finančnega uspeha.
Obvladovanje čustev pri varčevanju in investiranju je ključ do finančnega uspeha. FOTO: Shutterstock

Med prebiranjem objav na socialnih omrežjih vidimo, kako prijatelji govorijo o velikih zaslužkih z investicijo v hitro rastočo delnico. Prevzame nas občutek, da zamujamo izjemno priložnost – priložnost, ki bi nam lahko spremenila finančno prihodnost. Pod vplivom tega strahu se brez raziskovanja odločimo za nakup delnic po visoki ceni, saj želimo biti del tega "uspeha". A že čez nekaj dni vrednost delnic strmo pade in spoznamo, da smo se ušteli. Ostane nam le občutek razočaranja, da smo sprejeli prenagljeno odločitev, ker smo se pustili zavesti občutku FOMO.

Da bi se izognili pastem FOMO, je ključno, da se držimo svojega zastavljenega načrta (ja, vedno se vrnemo k načrtu). Razumeti moramo, da bo vedno obstajal nekdo, ki bo dosegal višje donose, vendar to ne pomeni, da bi morali slepo slediti vsakemu "vročemu" nasvetu. Osredotočiti se moramo na svoje dolgoročne cilje in ne primerjati svojih dosežkov z drugimi. Ko nas zamika hitra poteza, se vprašajmo, ali ta priložnost resnično ustreza naši investicijski strategiji in ali smo pripravljeni toliko tvegati.

Obvladovanje čustev pri varčevanju in investiranju je ključ do finančnega uspeha. Strah, pohlep in impulzivnost so čustva, ki nas lahko pahnejo v odločitve, ki niso v našem najboljšem interesu. Razvijanje discipliniranega pristopa, razumevanje samega sebe in vztrajanje pri dolgoročnem načrtu so glavni koraki k uspehu. Zapomnimo  si, da je finančno potovanje maraton, ne sprint – ohranjanje mirne glave bo naša najboljša naložba.

Avtorica teksta je Ana Vezovišek, mag. finančna mentorica

Opozorilo: Oktobrski projekt Varčevanja in Investiranja na Cekin.si ne predstavlja storitve investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja finančnih nasvetov, priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube. 

Projekt Varčevanje in investiranje
Projekt Varčevanje in investiranjeFOTO: Cekin.si