Vlagatelji se, soočeni z morebitno recesijo in naraščajočimi geopolitičnimi napetostmi, pospešeno umikajo iz tveganega premoženja in iščejo varna zavetja. Slednja prepoznavajo v državnih obveznicah, zlatu (ki je zabeležilo padec), japonskemu jenu in švicarskemu franku.
V le nekaj dneh se je japonski jen glede na ameriški dolar okrepil za približno tri odstotke, analitiki pa poudarjajo, da bi se lahko njegova vloga varovalne valute v prihodnjih mesecih še okrepila. "Japonski jen bo dober - verjetno najboljši - kandidat za zaščito pred trgovinskimi napetostmi in morebitno recesijo v ZDA zaradi številnih dobro znanih razlogov," je dejal Ebrahim Rahbari, direktor pri Absolute Strategy Research, poroča ameriška spletna stran CNBC, povzema pa TPortal.

Rahbari pojasnjuje, da jen ostaja podcenjen, hkrati pa naj bi se v ZDA znižale obrestne mere, kar bo dodatno zmanjšalo obrestno razliko med obema valutama. Čeprav je Japonska velika izvozna sila, je trenutno manj odvisna od mednarodne trgovine, kar dodatno krepi privlačnost jena.
'Švicarski frank kot dobra alternativa'

Vlagatelji se poleg jena vse bolj obračajo k švicarskemu franku, ki se je prav tako okrepil za več kot tri odstotke in dosegel raven 0,8522 glede na ameriški dolar. Gre za še eno tradicionalno zatočišče v negotovih časih, mnogi poznavalci pa menijo, da frank trenutno ponuja nekoliko bolj stabilno zaščito.
"Tako japonski jen kot švicarski frank sta koristni orodji za ublažitev burnih odzivov trga na carine," je dejal Matt Orton, direktor tržne strategije pri Raymond James Investment Management, in dodal, da ima frank prednost zaradi negotovosti glede nadaljnjih ukrepov japonske centralne banke.
'Eksotične' valute pod povečevalnim steklom
Analitiki se poleg klasičnih varnih zavetij vse pogosteje ozirajo tudi k alternativnim rešitvam. Ena izmed njih je brazilski real, valuta, ki je letos med najuspešnejšimi. Real je trenutno poceni, ima visok donos in je relativno manj izpostavljen svetovni trgovini, poudarja Rahbari.
Čeprav se real po stabilnosti ne more primerjati z jenom ali frankom, njegova privlačnost zaradi ugodnih strukturnih dejavnikov in zanimanja vlagateljev, ki iščejo raznolike rešitve, narašča, poročata omenjena medija.
Velika donosnost obveznic
Strah pred recesijo in padec zaupanja v delniške trge je povzročil val nakupov državnih obveznic. Povpraševanje po ameriških in japonskih obveznicah narašča, kar je povzročilo močan padec donosnosti.
Donos 10-letne ameriške državne obveznice je od začetka aprila upadel za šest odstotkov in dosegel 3,873 %, medtem ko je donosnost japonske 10-letne obveznice padla na 1,05 %, kar je najnižja raven po decembru lani.
"Vlagatelji se umikajo iz delnic in se obračajo k varnejšim razredom sredstev: ameriškim obveznicam, zlatim kovinam, terminskim pogodbam v dolarjih, nafti, opcijam volatilnosti in izvedenim finančnim instrumentom na indekse," je dejal José Torres, višji ekonomist pri Interactive Brokers.
Zlato je vedno varno zatočišče, a je treba biti previden
Cena zlata je po Trumpovi napovedi o carinah rekordno poskočila. Čeprav se je po tem delno stabiliziralo, zlato še vedno ostaja na visoki ceni, kar potrjuje njegovo vlogo varovanja pred tveganjem v negotovih časih. Unča zlata se je pocenila za 0,6 odstotka, a kljub temu ga dojemajo še vedno kot varno naložbo. Bo tako tudi ostalo?
"Zlato se še naprej krepi zaradi negotovosti v trgovinskih odnosih, povečanih geopolitičnih napetosti, šibkejšega dolarja, povečanih nakupov centralnih bank in povečanega tveganja recesije," poudarjajo analitiki BMI.
Jeff Ng iz Sumitomo Mitsui Bank opozarja, da zlato tradicionalno deluje kot varno zatočišče v času finančnih kriz in da povpraševanje gospodinjstev in vlad ostaja visoko. Opozarja pa, da so cene morda že dosegle zgornjo mejo.
Adrian Ash, direktor raziskav pri BullionVault, meni, da so trenutne razmere v prid nadaljnji rasti cene zlata. Šibkejša trgovina, višji proizvodni stroški in padajoče stopnje dobička močno prizadenejo borzo, medtem ko geopolitično nezaupanje narašča. Tako mračna slika svetovnega gospodarstva je odlična osnova za nadaljnjo rast cene zlata, zaključuje Ash.
Delnice v prostem padu
Ameriški delniški trgi so prejšnji teden sklenili s kar 9,08-odstotnim padcem, kažejo podatki FactSeta, kar je eden najslabših tednov za vlagatelje v zadnjem času. JPMorgan je kot odgovor na novo dogajanje povišal obete za ameriško in svetovno recesijo do konca leta na 60 % s prejšnjih 40 %. "Trenutno nihče noče delnic," je dejal Orton iz podjetja Raymond James.
Vir: TPortal in CNBC
Članek ne predstavlja storitve investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube.
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Preberite tudi:
- Marko Podgornik Verdev – direktor, ki si je upal priznati: "Ne zmorem."
- Nakupovalna metoda 6-1: TikTok trik, ki vam pomaga prihraniti denar in zmanjšati odpadke
- Mlada tiktokerka razkrila, kako varčuje za upokojitev pri štiridesetih
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV