Milijarder in vlagatelj Warren Buffett je sporočil, da želi konec leta odstopiti z mesta izvršnega direktorja družbe Berkshire Hathaway. Razkritje je bilo presenečenje, saj je 94-letnik pred tem dejal, da se ne namerava upokojiti.
Buffett, eden najbogatejših ljudi na svetu in najuspešnejših vlagateljev, je nadzor nad podjetjem Berkshire Hathaway prevzel leta 1965, ko je bilo še proizvajalec tekstila. Podjetje je spremenil v konglomerat tako, da je poiskal druga podjetja in delnice, ki so se prodajale za manj, kot so bile vredne. Zaradi svojega uspeha je postal ikona Wall Streeta. Zaradi njega se ga je oprijel tudi vzdevek "Prerok iz Omahe", ki se nanaša na mesto v Nebraski, kjer se je Buffett rodil ter se odločil živeti in delati.
Poglejmo nekatere njegove najboljše in najslabše naložbe v preteklih letih.
Buffettove najboljše naložbe
1. National Indemnity in National Fire & Marine
Družba, kupljena leta 1967, je bila ena od prvih Buffettovih naložb v zavarovalništvo. Zavarovalniški "float" - denar, ki ga lahko zavarovalnice vložijo v času med nakupom polic in izplačilom odškodnin - je zagotovil kapital za številne naložbe družbe Berkshire v preteklih letih in pripomogel k rasti podjetja.
Zavarovalniški oddelek družbe Berkshire se je razširil in vključuje podjetja Geico, General Reinsurance in več drugih zavarovalnic. Ob koncu prvega četrtletja letošnjega leta je bil njegov delež v skladih 173 milijard dolarjev (152,7 milijarde evrov).

2. Pravočasni nakup paketov delnic družb American Express, Coca-Cola Co. in Bank of America
Warren Buffett je kupil znatne deleže delnic v zgoraj navedenih podjetjih v času, ko so bila zaradi škandalov ali razmer na trgu v nemilosti. Skupna vrednost delnic je zdaj več kot 100 milijard dolarjev (88,3 milijarde evrov) višja od zneska, ki ga je Buffett plačal zanje, pri čemer niso vključene vse dividende, ki jih je zbral v preteklih letih.
3. Apple
Buffett je dolgo trdil, da tehnoloških podjetij ne razume dovolj dobro, da bi jih lahko vrednotil in izbral dolgoročne zmagovalce, vendar je leta 2016 začel kupovati delnice družbe Apple. Pozneje je pojasnil, da je kupil za več kot 31 milijard dolarjev (27,4 milijarde evrov), ker je proizvajalca iPhonov razumel kot podjetje za potrošniške izdelke z izjemno zvestimi strankami.
Vrednost njegove naložbe je narasla na več kot 174 milijard dolarjev (153,7 milijarde evrov), preden je Buffett začel prodajati delnice družbe Berkshire Hathaway.
4. BYD
Buffett je po nasvetu svojega pokojnega naložbenega partnerja Charlieja Mungerja leta 2008 veliko stavil na genialnost ustanovitelja podjetja BYD Wanga Chanfuja z 232 milijoni dolarjev (205 milijonov evrov) vredno naložbo v kitajskega proizvajalca električnih vozil.
Vrednost tega deleža je narasla na več kot 9 milijard dolarjev (8 milijard evrov), preden ga je Buffett začel prodajati. Preostali delež družbe Berkshire je še vedno vreden približno 1,8 milijarde dolarjev (1,6 milijarde evrov).
5. Sladkarije See's Candy
Buffett je nakup leta 1972 večkrat izpostavil kot prelomnico v svoji karieri. Buffett je dejal, da ga je Munger prepričal, da je smiselno kupovati odlična podjetja po ugodnih cenah, če imajo trajne konkurenčne prednosti.
Pred tem je Buffett vlagal predvsem v podjetja kakršne koli kakovosti, dokler so se prodajala za manj, kot je menil, da so vredna. Berkshire je za podjetje See's plačal 25 milijonov dolarjev (22,1 milijona evrov) in do leta 2011 zabeležil 1,7 milijarde dolarjev (1,5 milijarde evrov) dobička pred obdavčitvijo. Znesek se je še naprej povečeval, vendar ga Buffett ni izpostavljal.
6. Berkshire Hathaway Energija
Komunalne storitve družbi Berkshire zagotavljajo velik in stalen tok dobička. Konglomerat je leta 2000 za družbo MidAmerican Energy s sedežem v Des Moinesu plačal 2,1 milijarde dolarjev (1,9 milijarde evrov) oziroma približno 35,1 dolarja (30,9 evra) na delnico.
Komunalna enota se je nato preimenovala in izvedla več prevzemov, med drugim PacifiCorp in NV Energy. Komunalna podjetja so leta 2024 k dobičku družbe Berkshire prispevala več kot 3,7 milijarde dolarjev (3,3 milijarde evrov), čeprav je Buffett dejal, da so zdaj zaradi odgovornosti, povezane z gozdnimi požari, vredna manj kot nekoč.
Buffettove najslabše naložbe
1. Berkshire Hathaway
Buffett je dejal, da je bila njegova naložba v tekstilne tovarne Berkshire Hathaway verjetno njegova najslabša naložba doslej. Tekstilno podjetje, ki ga je prevzel leta 1965, je dolga leta izčrpavalo denar, preden ga je Buffett leta 1985 dokončno zaprl, čeprav je družba Berkshire zagotovila denar za nekatere Buffettove zgodnje prevzeme.
Seveda so delnice družbe Berkshire, ki jih je Buffett leta 1962 začel kupovati po 7 (6,2 evra) in 8 (7,1 evra) dolarjev na delnico, zdaj vredne 809.350 dolarjev (714.689,4 evra) na delnico, tako da se je tudi Buffettova najslabša naložba izkazala za razmeroma dobro.
2. Družba Dexter Shoe Co.
Buffett je dejal, da je z nakupom podjetja Dexter leta 1993 za 433 milijonov dolarjev (382,4 milijona evrov) naredil strašno napako, ki je bila še večja, ker je za posel uporabil delnice družbe Berkshire. Buffett pravi, da je v bistvu dal 1,6 % družbe Berkshire za ničvredno podjetje.
3. Zamujene priložnosti
Buffett je dejal, da so bile med njegovimi najhujšimi napakami v preteklih letih naložbe in posli, ki jih ni izvedel. Družba Berkshire bi zlahka zaslužila milijarde, če bi Buffett že na začetku brez težav investiral v Amazon, Google ali Microsoft.
Vendar pa ni zamudil le teh priložnosti investiranja v tehnološka podjetja. Buffett je delničarjem povedal, da ni uresničil načrta za nakup 100 milijonov delnic Walmarta, ki bi bile danes vredne skoraj 10 milijard dolarjev (8,8 milijarde evrov).

4. Prezgodnja prodaja bank
Nedolgo pred pandemijo COVID se je zdelo, da se je Buffettu zamerila večina njegovih bančnih delnic. Ponavljajoči se škandali, povezani z banko Wells Fargo, so mu dali razlog, da je začel razprodaje svojih 500 milijonov delnic, od katerih jih je veliko prodajal po ceni okoli 30 dolarjev (26,5 evra) na delnico.
Vendar je po ceni, nižji od 100 dolarjev (88,3 evra), prodal tudi svoj delež banke J.P. Morgan. Obe delnici sta se od takrat več kot podvojili.
5. Blue Chip
Buffett in Munger, nekdanji podpredsednik družbe Berkshire, sta nadzor nad družbo Blue Chip prevzela leta 1970, ko je program za nagrajevanje strank ustvaril 126 milijonov dolarjev (111,2 milijona evrov) prometa. Ker pa so trgovske znamke pri trgovcih na drobno in potrošnikih izgubile na priljubljenosti, se je prodaja nenehno zmanjševala; leta 2006 je znašala le 25.920 dolarjev (22.881,4 evra).
Vendar sta Buffett in Munger uporabila denar, ki ga je ustvaril Blue Chip, za nakup podjetij See's Candy, Wesco Financial in Precision Castparts, ki so stalno prispevala k dobičkom družbe Berkshire.
Vir: EuroNews
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- Hrvaški otoki, kjer so avtomobili prepovedani: popolne počitnice na dosegu roke
- Pripravite se na izpad elektrike ali druge izredne razmere: Gotovina je vaša rešitev
- V denarnici bi morali vedno imeti zložen bankovec za 50 evrov
- Gostje ogorčeni: Par zaračunal 177 evrov za udeležbo na poroki
- Povprečne plače v Evropi: Katere države imajo najvišje plače?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV