Cekin.si
Vrtec

Finance

Ali drži, da več otrok prinaša "finančni samomor"?

M.M.
27. 02. 2024 04.26
1

Po podatkih nove raziskave se je v zadnjih 12 mesecih število staršev v Združenem kraljestvu, ki se zadolžijo za kritje stroškov otroškega varstva, povečalo za tretjino.

Po podatkih raziskave, ki jo je v imenu skupine "Pregnant Then Screwed" opravila britanska organizacija, se je v Združenem kraljestvu močno povečal finančni dolg za varstvo otrok.

V raziskavi, v kateri je sodelovalo 35.800 angleških staršev z otrokom, mlajšim od petih let, jih je 45,9 odstotka, torej skoraj polovica, razkrilo, da so se morali zadolžiti ali vzeti denar iz svojih prihrankov, da so plačali varstvo otrok.

To je za 30 odstotkov več kot leta 2023, je bilo ugotovljeno v poročilu o stanju otroškega varstva za leto 2024.

Še več je bilo staršev samohranilcev v isti kategoriji, saj jih je skoraj dve tretjini (66,5 odstotka) izjavilo, da so morali za kritje stroškov otroškega varstva uporabiti kreditne kartice, si izposoditi denar ali poseči v svoje prihranke ali pokojnino.

Polovica staršev (53 odstotkov) z otrokom, mlajšim od petih let, je dejala, da za otroško varstvo porabijo več kot četrtino dohodka gospodinjstva, kar je 16 odstotkov več kot lani. Eden od petih staršev (19,2 odstotka) je dejal, da za varstvo otrok porabi več kot polovico dohodka gospodinjstva.

Vrtec
VrtecFOTO: Shutterstock

"Starši, ki želijo imeti več otrok, si tega ne morejo privoščiti," je dejala Joeli Brearley, izvršna direktorica in ustanoviteljica organizacije Pregnant Then Screwed. "Biti starš je že tako dovolj težko, če pa imate več otrok, potem to pomeni, da žrtvujete svoj dohodek. V tem primeru je razmnoževanje kot finančni samomor. Če ne bomo previdni, bo starševstvo postalo luksuz, gospodarstvo pa si ne more privoščiti, da bi plačevalo takšno ceno."

Visoki stroški za varstvo otrok so celo vplivali na to, da so se nekatere ženske namesto za nosečnost odločile za prekinitev nosečnosti. Več kot polovica (52,5 odstotka) mater, ki so opravile splav, je razkrila, da so bili stroški otroškega varstva glavni razlog za prekinitev nosečnosti.

Vrnitev na delovno mesto

Po rojstvu drugega otroka se je ponovno vrnila v službo, vendar jo je morala zapustiti, saj je delala minus. — Jonathon, oče dveh otrok

Nekatere matere so trdile, da se jim vrnitev v službo ne izplača, saj bi skoraj ves njihov zaslužek šel za varstvo otrok.

Po podatkih spletne strani Moneyhelper.org.uk je povprečni strošek za celodnevno varstvo enega otroka, mlajšega od dveh let, 14.030 funtov (16.380 evrov) na leto.

"Stroški celodnevnega varstva otrok so približno enaki dohodku staršev, ki opravljajo delo za minimalno plačo," je dejal Jonathon iz Lancashira, severno od Manchestra.

"Po rojstvu najinega prvega otroka se je moja žena poskušala vrniti na delo. Stroški otroškega varstva so izničili ves njen dohodek. Po rojstvu drugega otroka se je ponovno vrnila v službo, vendar je bila prisiljena oditi, saj je delala z izgubo, čeprav je prejemala sredstva za starejšega otroka in zasedala vodstveno delovno mesto," je dodal.

Starši samohranilci se spopadajo z najtežjimi odločitvami. "Želim si, da bi bila možnost, da ne bi delala, saj kot edini starš z otrokom, ki ima vseživljenjske zdravstvene potrebe, dobesedno ne moreš zmagati," je za Euronews Business povedala ena izmed mater. 

"Ko se mi je rodil sin, mi je bolnišnica dodelila socialno delavko, ki mi je svetovala, kako upravljati finance, ko je bil sin na oddelku za intenzivno nego. Če ne bi varčevala in se trudila ter našla načina za delo, bi izgubila dom, podjetje in nimam pojma, kako bi preživeli še zdaleč ni bilo preprosto, vendar je bilo nujno to storiti in 17 let pozneje sem kljub grozljivim stroškom za nego otroka (in drugim stroškom) kot edini starš še vedno tukaj, da bi povedala zgodbo," je dejala ena izmed mamic.

Nekatere matere, ki se vrnejo na delo, tega morda ne počnejo zaradi denarja.

"Ko se mi je rodil sin, sem ga dala v vrtec, da bi se lahko vrnila v službo, in sem dobila skupno plačo 150 funtov na mesec! Vrnila sem se, vendar zaradi lastne potrebe po družbi in ne zaradi denarja," je za Euronews Business povedala Rachel. 150 funtov je okoli 175 evrov. 

Druga mati iz Londona se je odločila, da bo svoje težave spremenila v priložnost. "Moj mož je bil že nekaj let doma. Ko sva bila oba zaposlena za polni delovni čas, je postalo šolanje nemogoče predvsem zaradi stroškov, kakovosti in razpoložljivosti otroškega varstva," je povedala 43-letna Rachel iz Londona, ki je ustvarila aplikacijo, ki staršem ponuja pomoč pri organizaciji varstva. 

Stroški niso edina težava

 

Joeli Brearley, izvršna direktorica in ustanoviteljica podjetja Pregnant Then Screwed, je dejala: "Ne gre le za krizo življenjskih stroškov, temveč tudi za krizo stroškov dela, ki nesorazmerno močno vpliva na matere."

Tretjina staršev je morala čakati več kot devet mesecev na mesto pri ponudniku otroškega varstva, tretjina (33,6 odstotka) mater pa je menila, da se zaradi stroškov otroškega varstva ali razpoložljivosti mest v vrtcih ne more vrniti na delo za polni delovni čas. V takšni situaciji je bilo 11,9 odstotka očetov.

Medtem je 20 odstotkov mater v Angliji izjavilo, da zaradi stroškov otroškega varstva in razpoložljivosti mest na delovnem mestu ne morejo prevzeti višjega položaja, 8,8 odstotka očetov pa je izjavilo, da so v enakem položaju.

Vlada se je sicer zavezala, da bo znižala stroške otroškega varstva, vendar je v neki drugi raziskavi 70 odstotkov staršev dejalo, da so se stroški nedavno povečali ali se bodo kmalu povečali.

Starši potrebujejo več finančne pomoči "od trenutka, ko se konča porodniški/očetovski dopust, da ne bi bili prisiljeni zapustiti obstoječe zaposlitve," je dejal Jonathon iz Lancashira.

Povzeto po Euronews Business

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861