Kako ravnati v času borzne panike?

Kako ravnati v času borzne panike?

Špela Zupan
17.10.2024, 4:23
0
V času borzne panike se nekateri vlagatelji zatekajo v čustvene in nepremišljene odločitve, kar lahko privede do izgub. Hitre poteze pogosto veliko stanejo – investitorji prodajo pod ceno, imajo dodatne transakcijske stroške, izgubijo priložnosti za rast naložb in plačajo davke, ki bi se jim sicer lahko izognili. Kako ravnati v času padcev na finančnih trgih, svetuje borzni analitik Lojze Kozole.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Psihologija igra veliko vlogo pri vlaganju, še posebej v času panike na borzi. Tedaj vlagatelji zaradi strahu pogosto delujejo nepremišljeno in sprejemajo hitre odločitve, kar pogosto vodi v izgubo.

Ena izmed najpogostejših napak je prenagljeno prodajanje naložb med padci, kar povzroča izgube. "Pri večjih tržnih korekcijah se pogosto dogaja, da vlagatelji prepoceni prodajo naložbe. Nato pa jih kupujejo nazaj po celo višjih cenah, s čimer si ustvarijo dodatne transakcijske stroške in pogosto še obveznosti, kot je davek na kapitalski dobiček," je opozoril analitik pri borznoposredniški hiši Ilirika, Lojze Kozole.

V obdobjih negotovosti na trgih je pogosto bolje ohraniti mirnost in se izogniti prenagljenemu prodajanju naložb, saj vlagatelji s takšnim ravnanjem pogosto povzročajo nepotrebne transakcijske stroške, zamujajo priložnosti in se soočajo z dodatnimi davčnimi obremenitvami.
Lojze Kozole

Borzni analitik v prvi vrsti poudarja, naj vlagatelji v burnih obdobjih ostanejo mirni in naj ne sprejemajo prenagljenih odločitev. Pomembno je, da se zavedajo, da so padci del naravnega cikla borznih trgov in da pogosto predstavljajo priložnosti za prihodnjo rast. Nihanja so največkrat prehodnega značaja in se premišljeno izbrane investicije na dolgi rok praviloma stabilizirajo.

Vlagatelji lahko preprečijo izgube, če so že vnaprej ustrezno pripravljeni, poznajo svoje naložbe in razumejo tveganja, ki so povezana z njimi. Lojze Kozole meni, da je ključno imeti razpršen portfelj, ki nudi zaščito pred večjimi nihanji na trgih. Ustrezna diverzifikacija je ključna za obvladovanje tveganj, vendar pa prekomerna razpršenost ni vedno učinkovita.

Finančni strokovnjak kot preprosto strategijo za dolgoročne vlagatelje priporoča periodične ali mesečne nakupe indeksnih skladov prek ETF-ov, kar zmanjša tveganje in poveča stabilnost. Poleg razpršenosti med delniškimi naložbami je pomembno vključiti tudi različne razrede naložb, kot so obveznice, zlato ali alternativne naložbe. V času večjih padcev je dobro imeti tudi nekaj zlata v portfelju, ki deluje kot zaščita pred večjimi izgubami v drugih razredih naložb.

"Pri aktivnem upravljanju želimo imeti manjše število naložb, kot jih vsebuje primerljiv indeks. Vendar morajo biti naložbe skrbno preučene in med seboj raznolike, kar pomeni, da prihajajo iz različnih industrijskih sektorjev. Obenem je priporočljivo, da so naložbe geografsko razpršene, kar pomeni, da portfelj ni izključno izpostavljen na primer ameriškim, nemškim, slovenskim ali evropskim delnicam," je obrazložil sogovornik.

Bistvena dejavnika pri uspešnem vlaganju sta tudi dolgoročna perspektiva in razumevanje naložb. Tržne korekcije so neizogiben del vlaganja, zato je pomembno, da vlagatelji natančno razumejo, zakaj imajo določene naložbe v svojem portfelju. Kadar sami niso povsem prepričani v razumevanje trga, je smiselno poiskati strokovno pomoč. Izkušeni strokovnjaki imajo namreč poglobljeno znanje in potrebne izkušnje za učinkovito obvladovanje tveganj ter optimizacijo naložb v različnih tržnih razmerah.

Kako pa izkoristiti priložnosti med tržnimi padci?

Vlagatelji z ustrezno razpršenimi portfelji so manj izpostavljeni tveganjem na posameznih trgih ali v sektorjih.
Vlagatelji z ustrezno razpršenimi portfelji so manj izpostavljeni tveganjem na posameznih trgih ali v sektorjih.FOTO: Profimedia

Vlagatelji lahko izkoristijo tržne padce za nakup delnic po nižjih cenah. Kozole poudarja prednosti discipliniranega in konstantnega vlaganja, kar omogoča, da vlagatelji pridobijo kakovostne delnice po nižjih vrednostih.

Spomnil je na primere nekaterih evropskih bank, ki so po finančni krizi 2008 znatno izgubile vrednost in so še danes (neupravičeno) podcenjene. Čeprav poslujejo stabilno, so zelo dobičkonosne, izplačujejo visoke dividende in so dosegle lep donos na borzi, so v primerjavi z ameriškimi bankami znatno cenejše, "kar je lahko privlačno za vlagatelje, ki iščejo dolgoročne priložnosti z višjim potencialom za rast. Če je tak vlagatelj dodal še kaj zlata, ki ima ugodno korelacijo z evropskimi bankami, si je znižal tveganje in še vedno imel zelo dober donos."

Različni sektorji se v času padcev torej obnašajo različno, kar omogoča priložnosti za vlagatelje, ki iščejo dolgoročne naložbe z višjim potencialom za rast. Sektorska in geografska razpršenost omogočata, da izkoristijo padce na različnih trgih in se pripravijo na prihodnje okrevanje. Ko je na trgih povečana negotovost, Kozole predlaga aktivno upravljanje za vlagatelje z večjimi portfelji, ki lahko prilagajajo svoje naložbe glede na razmere. Po drugi strani je pasivno varčevanje v ETF-ih primerno za širši krog vlagateljev, saj ponuja stabilnost in dolgoročne rezultate z nižjimi stroški.

Vlagatelji, ki ostanejo mirni in ne podležejo paniki, imajo več možnosti za dolgoročen uspeh.
Vlagatelji, ki ostanejo mirni in ne podležejo paniki, imajo več možnosti za dolgoročen uspeh.FOTO: Profimedia

Vlagatelji se morajo zavedati, da so obdobja nestabilnosti pogosto priložnost za rast, če so pripravljeni in ne podlegajo paniki. Ključno je, da razumejo svoje naložbe in razloge, zakaj jih imajo v portfelju. Izobraženost je bistvena za boljše ravnanje v času borznih nihanj, zato finančni analitik priporoča vlagateljem, naj se redno izobražujejo, spremljajo tržne trende in uporabljajo dostopna orodja za analizo trgov. Bolj informirani imajo boljše možnosti za prepoznavanje dolgoročnih priložnosti in se lažje izognejo napačnim odločitvam v obdobjih tržnih korekcij.

Čeprav se marsikdo odloča za samostojno upravljanje naložb, so za mnoge prednosti sodelovanja s strokovnjaki. Vlagatelji lahko zaupajo finančnim svetovalcem za učinkovito obvladovanje tveganj, za pomoč pri oblikovanju strategij in obvladovanju čustvenih odzivov. Za dolgoročno finančno stabilnost in rast je lahko pomoč strokovnjakov ključ do boljše optimizacije portfelja in doseganja zastavljenih ciljev. Z ustrezno podporo in znanjem lahko vlagatelji mirneje in uspešno prebrodijo turbulentne tržne razmere ter se osredotočijo na dolgoročne rezultate.

Omejitev odgovornosti: vsebina ne predstavlja storitve investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube. 

Opozorilo: oktobrski projekt Varčevanja in investiranja na Cekin.si ne predstavlja storitve investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja finančnih nasvetov, priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube. 

Projekt Varčevanje in investiranje
Projekt Varčevanje in investiranjeFOTO: Cekin.si

 Članki, objavljeni v okviru projekta. Vabljeni k branju!

PREBERI ŠE

Pet najpogostejših napak pri varčevanju, ki vas lahko drago stanejo

PREBERI ŠE

Kaj izbrati – aktivno ali pasivno vlaganje?

PREBERI ŠE

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi

 

PREBERI ŠE

Zakaj ima obrestno obrestni račun tolikšno moč?

 

PREBERI ŠE

Na kaj je treba biti pozoren pri globalnih naložbah?

 

PREBERI ŠE

Načini, kako otroka naučiti ravnanja z denarjem

PREBERI ŠE

Zato ljudje sovražijo upravljanje z denarjem in kako to spremeniti

PREBERI ŠE

Naš denar mora delati za nas, ko mi spimo