Cekin.si
Družina in denar

Finance

Inflacija negativno vpliva na starševstvo

M.M.
25. 08. 2022 05.00
0

Življenjski stroški so iz dneva v dan višji – tudi stroški vzgoje otrok. To je le ena od kriz, s katerimi se soočajo mladi Američani danes in bi jih lahko še bolj oddaljila od odločitve za otroke, menijo strokovnjaki.

Ameriška spletna stran Wall Street Journal je s pomočjo inštituta Brookings izračunala, da znaša letni strošek skrbi za enega otroka več kot 300.000 dolarjev (več kot 302.000 evrov).

Par s povprečnimi dohodki in dvema otrokoma bi tako na leto v povprečju odštel 18.129 evrov za enega otroka. Za otroka, rojenega leta 2015, pa vse do njegovega 17. leta bi starša odštela, če upoštevamo tudi predvideno inflacijo, več kot 302.000 evrov. 

V ta znesek so všteti stroški za 17 let, in sicer za: stanovanje, komunalne storitve, hrano, prevoz, oblačila, zdravstveno varstvo, izobraževanje in različne druge stroške, kot so frizer in nakup športne opreme.

"Gre za nekakšno streznitev, ki ljudem pove, da morajo dobro premisliti, preden se odločijo za otroka, saj bo to res vplivalo na njihov proračun. Morali bodo sklepati kompromise glede tega, za kaj porabijo denar ali koliko delajo," pravi Isabel Sawhill, višja sodelavka za ekonomske študije na inštitutu Brookings.

Velika družina
Velika družinaFOTO: Adobe Stock

Inflacija negativno vpliva na starševstvo

Čeprav se je inflacija v zadnjem času začela umirjati, ekonomisti pri inštitutu Brookings pravijo, da je njen vpliv na ameriško gospodarstvo v zadnjem letu povečal stroške starševstva. Inflacija je v začetku tega leta dosegla najvišjo vrednost v zadnjih 41 letih, zaradi česar so se številna gospodinjstva zadolžila in iskala pomoč pri humanitarnih organizacijah.

"Še posebej težko je družinam z nižjimi dohodki. Stroški vzgoje otroka bodo veliko večji delež v proračunu družine z nižjimi dohodki kot družine z višjimi dohodki," poudarja Sawhill.

In ocene ne vključujejo visokih stroškov, ki bi lahko prizadeli družine, ko otroci odrastejo.

"Vključili nismo stroškov fakultete ali kakršnega koli izobraževanja po srednji šoli, samo do 17. leta. Torej, če pričakujete, da bo vaš otrok študiral, potem morate ta znesek prišteti k oceni," je opozorila.

Vedno večji delež generacije Z in milenijcev se odloči, da ne bodo imeli otrok

Vse večji delež odraslih v ZDA, ki še nimajo otrok, ne pričakuje, da bi jih kdaj imeli, kaže raziskava raziskovalnega centra Pew, objavljena novembra lani.

Približno 44 odstotkov anketirancev, starih od 18 do 49 let, pravi, da v prihodnosti verjetno ne bodo imeli otrok, kar je 7 odstotkov več kot leta 2018. In 74 odstotkov staršev, starih od 18 do 50 let, je dejalo, da verjetno ne bodo imeli več otrok. Več kot četrtina staršev, mlajših od 40 let, ki ne načrtuje otrok, pravi, da so se tako odločili zaradi finančnih razlogov.

"Ko se bodo ljudje začeli zavedati stroškov, ki jih imajo z vzgojo otrok, bo to še bolj znižalo njihovo željo po otrocih," meni Sawhill.

Milenijci se starševstvu odpovedujejo tudi zaradi podnebnih sprememb. Nekateri pravijo, da bi se raje osredotočili na svojo kariero in ohranili svojo neodvisnost.

Vir: WSJ

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861