Ali je res: zaradi minimalne plače težje do kredita

Ali je res: zaradi minimalne plače težje do kredita

M.M.
19.01.2023, 3:30
0
Ko je bilo jasno, da bo letos minimalna plača za vsaj 100 evrov neto višja, so se zvrstili številni očitki, da to ni pametna odločitev, saj bo zvišanje s seboj prineslo številne negativne posledice. Kako na te očitke odgovarjajo na pristojnem ministrstvu?

Spomnimo, prejemniki minimalne plače bodo letos prejemali višji znesek. A ob tem se je hitro pojavil očitek, da s tem nismo nič pridobili, med drugim naj bi zaradi tega ljudje težje prišli do kreditov in si kupili nepremičnino. 

PREBERI ŠE

Minimalna plača 2023 znaša toliko

PREBERI ŠE

Kdo si bo lahko še sploh privoščil kredit?

A na ministrstvu za delo pravijo, da imajo argumente, s katerimi dokazujejo ravno nasprotno. Poglejmo torej, kako odgovarjajo na očitek, da bo sedaj še težje priti do kredita. 

Vprašanje minimalne plače je v prvi vrsti vprašanje določitve najnižjega še sprejemljivega plačila za delo, ki mora delavcem z najnižjimi dohodki in njihovim družinam zagotavljati dostojno življenje, je minister Luka Mesec ponavljal ves čas. Tudi sedaj na ministrstvu vztrajajo pri tem. 

Pravično plačilo za opravljeno delo predstavlja enega najpomembnejših civilizacijskih dosežkov in temeljno socialno in človekovo pravico. Minimalna plača kot taka pa se seveda uporablja tudi kot eden izmed vhodnih podatkov ali meril pri oblikovanju drugih politik ali ukrepov v javnem in zasebnem sektorju (trg dela, socialni transferji, kreditna sposobnost itn.). Pri tem se pomen minimalne plače oz. njen znesek spreminja glede na funkcijo in naravo politike ali ukrepa, v katero je vključen (učinki na zaposlovanje in stroške dela, razmerje med pasivnimi in aktivnimi prejemki populacije, minimalni razpoložljivi dohodek itn.).

Smiselnost, smotrnost in pomen uporabe minimalne plače kot vhodnega podatka ali merila je v pristojnosti vsakokratnih oblikovalcev posameznih politik. V izpostavljenem primeru to ni MDDSZ, temveč Banka Slovenije. Pri tem pa se je treba zavedati tudi pomena in razsežnosti posamezne politike. 

Ohranjanje najnižjega dopuščenega plačila pod ravnijo dostojnega preživetja v kontekstu lažje administrativne dostopnosti posojil gotovo ne bi bilo smiselno, prav tako ne bi prispevalo k rešitvi stanovanjske problematike posameznikov in družin z najnižjimi dohodki. Gre za vprašanje učinkovite in dostopne stanovanjske politike, ki pa je ena od prioritet Ministrstva za solidarno prihodnost oziroma aktualne Vlade RS. Ta bo navedeno problematiko naslavljala prek gradnje dostopnih, kakovostnih in varnih javnih najemnih stanovanj, urejanja najemnega trga ter omejevanja špekulativne rabe stanovanj (kratkoročno oddajanje).

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke