V nadaljevanju članka boste izvedeli: - Razlika med posojili s fiksno in spremenljivo obrestno mero - Katero obrestno mero izbrati v negotovih časih? - Za katere obrestne mere se odločamo Slovenci? - Nasveti slovenskih bank - Kako spremeniti obrestno mero kredita? |
Razlika med posojili s fiksno in spremenljivo obrestno mero
Na voljo so krediti s fiksno in spremenljivo obrestno mero.
Fiksna obrestna mera je skozi celoten čas trajanja kreditne pogodbe nespremenjena in posledično je enak tudi mesečni obrok.
Medtem spremenljiva obrestna mera lahko variira, na njeno višino vplivata nespremenljiv bančni pribitek in spremenljiva vrednost referenčne obrestne mere euribor. Obroki se lahko spreminjajo in se preračunavajo na vsake tri, šest ali 12 mesecev, odvisno od določb v kreditni pogodbi.
Glavna razlika med posojili s fiksno in spremenljivo obrestno mero je torej v (ne)predvidljivosti višine mesečne obveznosti. Fiksna omogoča stabilnost, spremenljiva pa na splošno prinaša večje finančno tveganje, saj ni mogoče vnaprej predvideti gibanja euriborja in posledično prav tako višine mesečnega obroka. Obrok se torej lahko spreminja v celotnem obrestovanem obdobju, lahko je višji, pa tudi nižji.
Posojila s fiksno obrestno mero imajo vsaj na začetku načeloma višje mesečne obroke. A v trenutno izjemno negotovih časih je zagotovo pozitivno, ker se skozi celotno obdobje odplačevanja ne spreminjajo, tako da kreditojemalec že takoj na začetku odplačevanja točno ve, koliko ga bo na koncu stal kredit.
Drugače je ob spremenljivi obrestni meri, ki je odvisna od dogovorjenega in nespremenljivega pribitka banke ter gibanja euriborja. Če slednji zraste, se poviša tudi mesečni obrok, in obratno. Glede na napovedi in negotovosti na trgu pa je pričakovati, da bo euribor rasel, kar lahko podraži posojila s spremenljivo obrestno mero.
Katero obrestno mero izbrati v negotovih časih?
Pred leti, ko se je euribor gibal na rekordno nizki ravni, so se kreditojemalci tudi v Sloveniji povečini raje odločali za posojila s spremenljivo obrestno mero, danes pa je velika večina sklenjena s fiksno obrestno mero. Resda je pri spremenljivi obrestni meri nižji začetni obrok, a vendarle je višje tveganje, saj nihče ne more vnaprej predvideti gibanja euriborja. Zato je trenutno v splošnem varneje najeti dolgoročno posojilo s fiksno in morda spremenljivo obrestno mero izbrati zgolj za kratkoročne kredite.

Za katere obrestne mere se odločamo Slovenci?
Trend povečevanja deleža posojil s fiksno obrestno mero je sicer v Sloveniji prisoten že nekaj let, od prvega četrtletja 2021 pa se povečuje še nekoliko hitreje, opažajo v Banki Slovenije. Iz publikacije "Poročilo o finančni stabilnosti za oktober 2022" je razvidno, da se je v prvi polovici leta 2022 ob nadaljnji krepitvi kreditne aktivnosti še povečeval delež fiksno obrestovanih posojil.
Pri kreditiranju gospodinjstev so v prve pol leta 2022 tako pri stanovanjskih kot pri potrošniških posojilih prevladovala posojila s fiksno obrestno mero, ki so pri obeh vrstah posojil predstavljala kar 91 odstotkov vseh na novoodobrenih posojil. Tudi obrestne mere za novoodobrena posojila so se letos začele zviševati z zgodovinsko najnižjih ravni. V primerjavi s povprečjem evrskega območja, kjer so se za določene vrste posojil začele zviševati že na začetku leta 2022, so se v slovenskem bančnem sistemu vidneje zvišale v drugem četrtletju, ugotavljajo v poročilu Banke Slovenije.
Avgusta 2022 so imeli Slovenci za 11,9 milijarde evrov sklenjenih posojil, kažejo podatki, objavljeni v zadnji "Mesečni informaciji o poslovanju bank". Med njimi je bilo za 2,5 milijarde evrov potrošniških in za osem milijard evrov stanovanjskih. Posojila s spremenljivo obrestno mero, ki so sklenjena s spremenljivim euriborjem ali fiksno obrestno mero za obdobje, krajše od enega leta, so predstavljala 27 odstotkov potrošniških in 41 odstotkov stanovanjskih posojil. Medtem je bilo s fiksno obrestno mero sklenjenih 73 odstotkov potrošniških in 59 odstotkov stanovanjskih posojil. |
Nasveti slovenskih bank
V slovenskih bankah pojasnjujejo, da je od želja, potreb in kreditne sposobnosti kreditojemalca ter višine zavarovanja kredita odvisno, kakšno posojilo je zanj najbolj optimalno in kaj se mu najbolj izplača. Bančni svetovalci svetujejo in priporočajo, na koncu pa je presoja posojilojemalca, kakšno posojilo bo vzel, in tedaj se tudi dogovorijo pogoji.
"Komitentom vedno predstavimo različne možnosti in primerljive informativne izračune kreditov s fiksno in variabilno obrestno mero. Končna odločitev, katero obrestno mero bo izbral, je na strani posojilojemalca," so sporočili iz UniCredit Bank, kjer tudi opažajo, da se kreditojemalci večinoma odločajo za posojila s fiksno obrestno mero.

Ponudba Gorenjske banke za financiranje potrošnikov se razlikuje glede na ročnost in namen kreditiranja (stanovanjski, namenski in potrošniški, nenamenski). Pogoj za najem stanovanjskega kredita s spremenljivo ali s fiksno obrestno mero je po njihovi razlagi kreditna sposobnost, kjer je višina mesečne obveznosti vezana na višino obrestne mere, ročnost in vrsto kredita.
"Na odločitev kreditojemalcev, ali se odločijo za financiranje s fiksno ali spremenljivo obrestno mero, pa pomembno vpliva finančno tveganje spremenljive mesečne obveznosti zaradi spremenljive vrednosti euriborja oziroma referenčne obrestne mere. Na odločitev obenem vpliva tako realno naraščanje vrednosti šestmesečnega euriborja, kot je bilo na primer v obdobju med leti 2000 in 2008 ali v letu 2022 kot tudi pričakovanja strank po povišanju euriborja," so pojasnili.
V Novi KBM imajo v ponudbi tako posojila s spremenljivo kot s fiksno obrestno mero. Imajo pa tudi potrošniški kredit, ki ga lahko kreditojemalec najame izključno po fiksni obrestni meri, medtem ko lahko med fiksno in variabilno izbira pri stanovanjskem. Sicer pa v zadnjem letu zaznavajo vse pogosteje povpraševanje po kreditih s fiksno obrestno mero, kar pripisujejo razmeram na trgu.
Odločitev o obrestni meri je na strani kreditojemalca, bančniki pa mu svetujejo, pojasnjujejo in predstavijo tveganja. V NLB posojilojemalcem, ki razmišljajo o spremenljivi obrestni meri, na grafičnem in številčnem prikazu predstavijo, kaj se je dogajalo z euriborjem v preteklih 10 letih. Pojasnijo jim, da je obrestno tveganje v trenutnem obdobju precej visoko, saj je vrednost referenčne obrestne mere euribor pozitivna že kar nekaj mesecev. Sicer pa tudi pri njih opažajo čedalje več zanimanja za sklepanje posojil s fiksno obrestno mero. "Pred leti se je razmerje med eno in drugo vrsto obrestne mere gibalo okrog polovice, od januarja 2020 pa se stranke odločajo predvsem za najem kredita z nespremenljivo obrestno mero. Slednje potrjuje tudi povprečni delež sklenjenih kreditov s fiksno obrestno mero v zadnjem času, ki v lanskem letu, v zadnjih šestih mesecih ali pa zadnji mesec znaša krepko čez 90 odstotkov," so sporočili in dodali, da lahko trdijo, da se kreditojemalci odločajo za nespremenljivo obrestno mero zaradi varnosti, ki jo daje, saj je obrok kredita enak skozi celotno obdobje odplačevanja.
Na Banki Sparkasse stanovanjske kredite s fiksno obrestno mero ponujajo z dobo odplačevanja do 20 let, s spremenljivo obrestno mero pa do 30 let. "Ker so obroki s krajšo dobo odplačevanja višji, se lahko zgodi, da stranka ni kreditno sposobna za najem kredita s fiksno obrestno mero, kjer je doba financiranja omejena na 20 let. Ostali pogoji za pridobitev kredita s fiksno in spremenljivo obrestno mero se bistveno ne razlikujejo," so pojasnili. Obenem omogočajo tudi stanovanjska posojila s kombinirano obrestno mero do 30 let, kjer je prvih 10 let obrestna mera fiksna, zatem pa spremenljiva, in zaznavajo precej zanimanja zanje. Pri njih je namreč pred petimi leti delež med vsemi novo odobrenimi krediti prebivalstva s spremenljivo obrestno mero znašal 35, s fiksno pa 65 odstotkov, danes pa posojila s kombinirano obrestno mero predstavljajo večino. V zadnjem mesecu so odobrili kar 62 odstotkov kreditov s kombinirano ter 28 odstotkov s fiksno obrestno mero in 10 odstotkov kreditov s spremenljivo obrestno mero. Opažajo tudi, da je "trend povpraševanja v zadnjih dveh letih izrazito v smer najema kredita s fiksno obrestno mero. Medtem ko smo v obdobju pred več kot dvema letoma odobrili okoli 50 odstotkov kreditov s fiksno obrestno mero, se je delež novo odobrenih kreditov s fiksno obrestno mero v letošnjem letu povišal nad 80 odstotkov. Razlog za tako visok porast je bila zelo ugodna fiksna obrestna mera in pričakovanja o postopnem dvigu obrestnih mer."
Kako spremeniti obrestno mero kredita?
Posojilo s fiksno obrestno mero nudi stabilnost, saj je mesečni obrok enak skozi celotno obdobje odplačevanja. Spremenljiva obrestna mera prinaša finančno tveganje zaradi spreminjanja višine obroka, lahko je seveda nižji, a je glede na razmere prej pričakovati, da bo višji. Komitent se odloča po posvetu z bančniki, lahko pa z refinanciranjem obstoječega kredita kadar koli spremeni svojo kreditno obrestno mero v fiksno ali spremenljivo. A spremembe se urejajo s sklenitvijo nove kreditne pogodbe in so stroški enaki kot v primeru nove posojilne pogodbe, prav tako pa je potrebno predložiti celotno kreditno dokumentacijo.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV