Ločitev oziroma razpad zunajzakonske zveze zagotovo ni prijetna izkušnja, vendar pa je pogosto edina smiselna rešitev. V kolikor imajo zakonci, ki se razidejo, skupne otroke, se morajo sporazumeti tudi o njihovem varstvu in vzgoji ter o določitvi stikov in preživnine. Nekateri pari uspejo sami skleniti kompromis in sklenejo bodisi izvensodni dogovor bodisi na podlagi sklenjenega dogovora pred sodiščem predlagajo sklenitev sodne poravnave. Sodišče ima možnost predlagani dogovor zavrniti, če ugotovi, da dogovor staršev ni v skladu s koristjo otroka.
Ko začne bivši/bivša omejevati ali preprečevati stike z otrokom
Pogosto pa partnerja nikakor ne najdeta skupnega jezika o tem, kako bosta po ločitvi skrbela za skupno potomstvo. V takih primerih na pomoč najprej priskoči Center za socialno delo, na njihovo željo pa tudi odvetnik za družinsko pravo ali mediator. Če tudi z njihovo pomočjo ne uspe doseči dogovora, o tem odloči sodišče, ki v primeru, če to zahtevajo spremenjene razmere in koristi otroka, svojo odločitev z izdajo novih odločb tudi spreminja. A do težav največkrat prihaja zlasti zaradi neupoštevanja veljavne sodniške odločbe in v takih primerih vam je zavarovanje pravne zaščite v družini vsekakor v veliko pomoč – še posebej, ko so ogroženi stiki z vašim otrokom.
Nekdanja partnerja denimo ob razhodu skleneta sporazum glede stikov z otrokom, ki jih po določenem času eden začne kršiti v smislu omejevanja ali celo preprečevanja stikov. V primeru, da imate pri Zavarovalnici ARAG sklenjeno zavarovanje pravne zaščite Družina, vam bo odvetnik pomagal pri zahtevi za izpolnjevanje dogovora, ki je bil sklenjen pred sodiščem.

Pravica do preživnine je pravica otroka, ne nekdanjega partnerja, do katerega gojite zamere
Zelo pogosti so tudi spori bivših partnerjev glede preživnine. Gre za za denarni prispevek, ki ga je obvezan plačevati starš, pri katerem otrok ne živi, in sicer za namen preživljanja otroka do njegovega dopolnjenega 18. leta ali dokler se redno šola, vendar ne dlje kot do dopolnjenega 26. leta starosti. Preživninska obveznost je podana tako v primeru zakonske kot tudi zunajzakonske zveze, določi pa jo pristojno sodišče na podlagi mesečnih prihodkov, premoženja in življenjskih okoliščin starša, ki je preživnino dolžan plačevati ter zagotavljanja življenjskih potreb otroka za nemoten razvoj (zlasti stroške prebivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb).
Preživnina se praviloma določi v denarnem znesku, zahteva pa se lahko od dneva vložitve tožbe ali predloga za določitev preživnine na mesečni ravni. Zavezanec jo je dolžan plačevati v skladu dogovorom oziroma sodno odločbo. Kljub temu pa je dopuščena možnost, da se že določena preživnina spremeni, če se spremenijo potrebe upravičenca ali zmožnosti zavezanca, na podlagi katerih je bila preživnina določena. Prav to je zelo pogosto povod za nove sodne spore, saj se nekdanja partnerja ne strinjata o novem dogovoru in v takih primerih je zavarovanje pravne zaščite v družini ključnega pomena.
Vzemimo konkreten primer: Ob ločitvi je bilo materi dodeljeno skrbništvo mladoletnega otroka. Preživnina je bila določena kot odstotek plače bivšega partnerja, ki je z napredovanjem občutno višja, kot je bila ob razhodu. V kolikor ima pri Zavarovalnici ARAG že vsaj pol leta sklenjeno zavarovanja pravne zaščite Družina, bo odvetnik v nastalem sporu brezplačno zastopal interese matere kot tudi interese otroka ter pomagal prepričati sodišče, da bo nekdanji partner plačeval ustrezno visoko preživnino. Seveda velja tudi v obratnih primerih: če zavarovancu znižajo plačo in ni več zmožen plačevati dogovorjene preživnine, lahko s pomočjo odvetnika uveljavlja znižanje preživnine, brez skrbi glede odvetniških in sodnih stroškov.

Izognite se visokim odvetniškim in sodnim stroškom
Poleg uveljavljanja pravic v primeru spora glede preživnin in stikov lahko v sklopu zavarovanja pravne zaščite Družina pri Zavarovalnici ARAG uveljavljate tudi svojo pravico kot dedič (npr. izpodbijanje oporoke, uveljavljanje nujnega deleža ipd.), ARAG pa za vas plača odvetniške in sodne stroške, polog varščine do 100.000 EUR, stroške izvensodnih poravnav, mediacij, prič, tolmačev in od sodišča imenovanih izvedencev, s sodno odločbo naloženih stroškov nasprotne strani ter potnih stroškov za sojenje v tujini. Vse to za premijo že od 11,99 EUR na mesec! Paketu Družina je avtomatično priključen še paket Varnost – to je osnovni del zavarovanja pravne zaščite, ki pokriva osnovne potrebe vašega zasebnega življenja, po želji pa lahko k zavarovanju priključite še pakete Služba, Nepremičnine ali Promet ter tako poskrbite za svojo pravno varnost na vseh ravneh življenja.
Ob tem velja poudariti, da zavarovanje ne velja za primere, ki so se zgodili pred začetkom zavarovanja. Za pravno zaščito na področju DRUŽINA je predvidena čakalna doba šest mesecev, razen za spore v zvezi z očetovstvom, kjer je čakalna doba devet mesecev, in spore med starši in otroki, kjer je čakalna doba 12 mesecev. V času od začetka zavarovanja do poteka čakalne dobe zavarovalnega varstva ni, zato si ga je pametno zagotoviti, še preden utegne priti do morebitnih nesoglasij ter težav v družinski idili. Ne tvegajte visokih odvetniških in sodnih stroškov, saj ti nikoli niso na voljo po znižani, akcijski ceni.
Sponzorirana objava