Orna Guralnik je psihoanalitičarka, ki je specializirana za partnersko terapijo. Ko jo je novinarka spletne strani CNBC vprašala, kateri je glavni finančni razlog za ločitev, je odgovorila, da je denar res eden od glavnih stresorjev v partnerskih odnosih, in sicer zaradi družbe, v kateri živimo.
Novinarka jo je vprašala, ali rek "Ko revščina pride na vrata, ljubezen odleti skozi okno" drži. Medtem ko lahko finančne težave med pari sprožijo hude konflikte, Guralnikova ne verjame, da je denar ali pomanjkanje le-tega pravi razlog za razhod.
"Pri ločitvi ne gre za denar kot tak. Gre za to, da se dva ne moreta sporazumeti in sprejeti skupne poti do cilja," je dejala. Je pa denar eden od poglavitnih preizkusov, kako odnos sploh funkcionira v realnem življenju, ko se spustimo na realna tla. Ali lahko partnerja komunicirata, skupaj rešujeta težave, čutita razumevanje, sočutje drug do drugega in ali sta zmožna sklepati kompromise? Če so odgovori ne, potem bo odnos propadel zaradi denarja ali pa kakšnega drugega pomembnega vprašanja.
Spodaj navajamo tri pomembne poudarke, ki jih je Guralnikova razkrila na temo ljubezni in denarja.

1. Ne govorijo o denarju in se nočejo soočiti z resničnostjo
Guralnikova je skozi svoje delo s pacienti prišla do sklepa, da ljudje potrebujejo dolgo časa, da se lahko iskreno pogovarjajo o svojem finančnem položaju. "Včasih se mi zdi, da so ljudje bolj skrivnosti glede denarja kot svojega spolnega življenja," je dejala.
Zanimivo je, da so lahko dolga leta v zakonski skupnosti z nekom in mu ne razkrijejo svojega realnega finančnega stanja, ali imajo dolgove, morda prekomerno trošijo ...
Sama sicer razume, da je o tem težko govoriti, saj je tako naravnana družba, v njenem primeru ZDA. Tam je denar tisti, ki bo osebi določil njeno mesto v družbi, tudi vrednost človeka se določa skozi njegovo finančno stanje.
Marsikdo zato živi v lažeh, lažejo okolici, partnerju in tudi samim sebi. To pa jih privede v še hujše stiske, saj se pretvarjajo, da so nekaj, kar niso – višji srednji sloj ali bogataši, v resnici pa so zakreditirani, v minusih in tonejo z vsakim tednom globlje.
2. Skupaj tudi zaradi denarja
V dvoje je lažje, meni marsikdo. Zato je pogosto tako, da ljudje ostajajo s partnerji le zaradi denarja, čeprav jih sam odnos ne izpolnjuje.
Guralnikova opozori na zgodovino poroke in zakaj je sploh nastala – zaradi združevanja moči, tudi finančne, dveh družin. To, da se je treba poročiti izključno zaradi ljubezni, je po njenem mnenju dokaj nova ideja.
Jasno je, da lahko dva človeka z razhodom veliko finančno izgubita. In prav vprašanje financ daje še en razlog, zakaj skušata rešiti odnos, meni psihoanalitičarka.
3. Denar nikoli ni le denar, je veliko več
Dva človeka v razmerju imata lahko zelo različni stališči do denarja, je dejal Guralnik. "Nekateri ljudje so varčni in se lahko nagibajo k obsesivnemu varčevanju. Spet drugi nimajo nadzora nad porabo in sovražijo razmišljanje o prihodnosti. Vsak pogovor o proračunu ali načrtovanju je zanje mučen," pravi.
A zakaj je temu tako, se sprašuje Guralnikova, ki pri pacientih išče odgovor na vprašanje, kaj jim denar simbolizira. Kajti denar nikoli ni izključno denar, temveč vsaki osebi nekaj pomeni oz. nekaj simbolizira, moč, morda nesmrtnost, ustvarjanje varnosti in podobno.
Vir: CNBC
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV