Ste se že kdaj vprašali, koliko denarja bi morali zaslužiti, da bi se počutili finančno varni? V mednarodni raziskavi Your Money Financial Security, ki jo je nedavno izvedlo podjetje SurveyMonkey, so ljudi po vsem svetu vprašali točno to, odgovori pa so razkrili, kako ljudje v različnih državah razmišljajo o svojih financah. O tem smo na Cekin.si poročali že v ločenem članku.
Sedaj pa še izkušnja iz prve roke. Novinarji ameriške spletne strani CNBC so namreč enako vprašanje postavili tudi podjetniku, ki jim je razkril svoje razmišljanje in izkušnjo z zgodnjo upokojitvijo. "Finančna varnost ni odvisna od višine dohodka. Zame je finančna varnost količina časa," je izjavil 42-letni Steve Adcock. Kaj pa to pomeni?
Adcock pravi, da se je finančno varnega počutil leta 2016 pri 35 letih, ko se je odločil za zgodnjo upokojitev. Imel je privarčevanih 900.000 dolarjev, kar je približno 845.446 evrov. Kmalu je že presegel milijon, saj je imel denar pametno investiran.
Ob tem pa je poudaril, da občutek finančne varnosti ni izhajal iz količine privarčevanega denarja, temveč tega, kar mu je omogočal: svobodo, da je lahko živel po svojih željah, ne da bi se pri tem zanašal na izplačilo plače.
Ko se je naslednje leto upokojila tudi njegova žena, sta tri leta potovala po državi z avtodomom.
"Vsekakor sva živela skromno. Porabila sva veliko manj kot zdaj," pravi Adcock. "Takrat sem se prvič počutil finančno varnega, kar pomeni, da nama do konca življenja ne bo treba delati," je poudaril.
Kako ustvariti varnost z varčevanjem in vlaganjem?
Jasno je, da višja plača gotovo pomaga pri doseganju finančne varnosti, vendar to ni vse, pravi Adcock. "Lahko zaslužite 200.000 dolarjev na leto (188.000 evrov), vendar če porabite 180.000 dolarjev na leto (169.000 evrov), niste finančno varni," pravi.
Leta 2014, ko sta Adcock in njegova žena skupaj zaslužila 220.000 dolarjev letnega dohodka (skoraj 207.000 evrov), je Adcock povedal, da sta prihranila približno 70 odstotkov vsega, kar sta zaslužila, in agresivno vlagala v pokojninske in borznoposredniške portfelje, poroča omenjena spletna stran. "Rekel bi, da je bila naša stopnja varčevanja na meji ekstremnosti. Vendar sem sovražil to, kar sem počel. Želel sem se čim prej umakniti," je dejal.
Stran CNBC poroča, da za občutek finančne varnosti ni treba varčevati tako ekstremno. "Začnite vsaj z oblikovanjem sklada za nujne primere. Velik del Američanov, 44 odstotkov po podatkih Bankrate, pravi, da s svojimi prihranki ne bi mogli pokriti nujnega primera v višini 1.000 dolarjev ( približno 939 evrov)," poročajo. "To je nasprotje finančne varnosti," pravi Adcock.
Slovenija: Nepričakovani stroški v višini 700 evrov – kdo bi jih zelo težko plačal?
Finančni strokovnjaki običajno priporočajo, da imate za nujne primere na zalogi toliko denarja, da boste brez težav pokrili tri do šest mesecev življenjskih stroškov. Ko to ustvarite, preverite, ali lahko podaljšate ta čas, v katerem bi lahko živeli od prihrankov: eno leto, dve, tri in več.
Če o finančni varnosti razmišljate na ta način, na denar ne boste gledali le kot na znesek, ki ga je treba zbrati, temveč kot na orodje za financiranje stvari v vašem življenju, ki so vam pomembne.

Nekdo, ki ima privarčevan znesek za enoletne stroške, si lahko vzame dopust, da bi se ukvarjal s svojim projektom, ki bi ga lahko razvil tudi v dober posel. Nekdo, ki ima privarčevan znesek za 10 let, lahko začne z malim podjetjem, o katerem je vedno sanjal.
Za tiste, ki si prizadevajo za predčasno upokojitev, je končni cilj ustvariti dovolj velik naložbeni portfelj, iz katerega bi si lahko izplačevali v neskončnost.
Toda tudi za nekoga, kot je Adcock, ki še vedno prejema prihodke od projektov, kot sta njegova spletna stran in nedavno objavljena knjiga, doseganje najvišje ravni finančne varnosti pogosto pomeni, da lahko delaš, kadar hočeš, kakor hočeš ali pa da sploh ne delaš.
"Izraz upokojenec bi zdaj uporabljal ohlapno. Ne bi rekel, da sva nujno tradicionalno upokojena, vendar sva popolnoma finančno neodvisna. Finančno sva popolnoma varna," pravi.
Povzeto po CNBC.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV