Socialno-ekonomski položaj vaših staršev precej natančno določa, kako vam bo šlo v življenju. Biti boljši od njih je skupni cilj družin iz različnih okolij. Vendar pa danes tega cilja ne dosega veliko ljudi.
Delež ljudi, ki zaslužijo več kot njihovi starši, se od 40. let prejšnjega stoletja nenehno zmanjšuje. Po podatkih raziskave Opportunity Insights, ki jo navaja ameriška spletna stran CNBC, je le 50 odstotkov ljudi, rojenih leta 1980, zaslužilo več kot njihovi starši, medtem ko je v štiridesetih letih prejšnjega stoletja zaslužilo 90 odstotkov ljudi, rojenih v štiridesetih letih prejšnjega stoletja.
Zato je razumljivo, da le 36,5 odstotka odraslih pravi, da se počutijo finančno bolje kot njihovi starši, kot je pokazala mednarodna raziskava o finančni varnosti Your Money, ki jo je izvedla družba SurveyMonkey. Večji delež – 42,8 odstotka – jih pravi, da so v slabšem položaju kot njihovi starši, medtem ko jih preostalih 20,7 odstotka pravi, da so v približno enakem položaju.
Raziskava je pokazala, da so mnogi odrasli v letih, ko so na vrhuncu svojih finančnih zaslužkov, pogosteje kot njihovi starejši in mlajši vrstniki trdili, da so v slabšem položaju kot njihovi starši. Spodaj je delež vsake starostne skupine, ki pravi, da je v slabšem finančnem položaju kot njihovi starši:
- Starih od 18 do 34 let: 38,2 odstotka.
- V starosti od 35 do 65 let: 49,8 odstotka.
- Starejši od 65 let: 32,7 odstotka.
Čeprav je vsaka družina drugačna, obstaja več razlogov, zakaj se odrasli srednjih let počutijo slabše kot njihovi starši, pa tudi nekaj razlogov, zakaj stvari morda niso tako slabe, kot se zdijo, poroča omenjena stran.
Nekatere stvari so za mlajše generacije res težje
Američani v starosti od 35 do 65 let večinoma pripadajo dvema generacijama: generaciji X (stari od 44 do 59 let) in milenijcem (starim od 28 do 43 let). Zaradi različnih dejavnikov so nekateri finančni mejniki za te skupine statistično težje dosegljivi kot za baby boom generacijo in tiho generacijo (ljudi, rojene med letoma 1928 in 1945).
Stran CNBC je navedla tri načine, kako so mlajše generacije v slabšem finančnem položaju kot starejše generacije.
1. Stagnacija plač
Po prilagoditvi inflaciji se plače v ZDA od sedemdesetih let prejšnjega stoletja skorajda niso spremenile, navaja stran. Ker so se cene zviševale z inflacijo, so nekoč visoke plače izgubile veliko kupne moči.
Milenijci in pripadniki generacije X danes lahko prejemajo enako plačo kot njihovi starši pri isti starosti, vendar so bile plače njihovih staršev veliko bolj vredne.
2. Nedosegljivo lastništvo stanovanja
Zaradi stalnega naraščanja cen stanovanj se zdi, da je mnogim bodočim lastnikom – zlasti milenijcem – nakup stanovanja na videz nemogoč. Cene stanovanj v ZDA bodo leta 2024 24-krat višje, kot so bile leta 1963, kaže nedavna študija podjetja Clever.
Lastništvo stanovanja samo po sebi še ne pomeni, da ste premožni ali finančno varni. Če pa so imeli vaši starši pri vaši starosti v lasti dom, vi pa si ga ne morete privoščiti, čeprav zaslužite enako ali celo več kot oni, lahko to prispeva k temu, da se počutite v slabšem položaju.
3. Visoki stroški izobraževanja in študentski dolg
V Sloveniji sicer imamo srečo, da nam ni treba plačevati šolnin za študij, a vprašati se je treba, kako dolgo bo še tako. Čeprav so se v ZDA mlajše generacije šolale pogosteje kot njihovi starši, plačujejo tudi veliko višjo ceno. Po podatkih družbe Bankrate so se stroški študija na štiriletni fakulteti v zadnjih 40 letih povečali za kar 153 odstotkov. V povezavi s prvo točko, ki govori o stagnaciji plač, je jasno, kam to pelje.
Zato imajo generacije X in milenijci skoraj 87 odstotkov vseh študentskih dolgov v državi, pri čemer jih ima samo generacija X 57 odstotkov, kot navaja organizacija Education Data Initiative. Posojilojemalci iz generacije X imajo tudi najvišje povprečno stanje posojila, ki znaša 44.290 dolarjev, kar je 41.277.
Vendar pa ni vse tako slabo, pravi CNBC
"Ljudje, kot so 30-letniki, se danes primerjajo s svojimi starši pri 30 letih in imajo občutek, da so v zaostanku," je za CNBC Make It povedala Tara Unverzagt, certificirana finančna načrtovalka in terapevtka. "In do neke mere nisem prepričana, da je to res."
Spodaj trije načini, kako mlajše generacije dosegajo boljše rezultate kot njihovi starši.

1. Več izobrazbe
Generacija X se je šolala v večji meri kot prejšnje generacije, nato pa so milenijci postali najbolj izobražena generacija do zdaj. Po podatkih Pew Research ima skoraj 40 odstotkov milenijcev vsaj dodiplomsko izobrazbo, medtem ko ima baby boom generacija le 25 odstotkov takih.
Višja izobrazba skoraj vedno pomeni višje dohodke, kar bi lahko pomagalo pojasniti, zakaj imajo milenijci pri 33 in 34 letih v povprečju več premoženja kot generacija X in baby boomerji pri isti starosti, kot navaja FED v St. Louisu.
2. Boljša kakovost življenja
Nekateri izdelki in storitve, ki jih uporabljamo, so danes morda dražji, vendar so pogosto boljši. Unverzagt kot primer navaja nakup avtomobila. "Primerjajte najcenejši avtomobil, ki ga lahko dobite danes, z najcenejšim avtomobilom, ki ste ga lahko dobili pred 20 leti," pravi. "Najcenejši avtomobil je danes veliko boljši."
Tehnološki napredek, varnostni standardi in inovacije so izboljšali komunikacije, prevoz, zdravstveno varstvo in druge stvari za splošno prebivalstvo, pravi Unverzagtova.
3. Več enakosti
Mlajše generacije so v odraslost zakorakale z več svoboščin, kot so jih morda imeli številni njihovi starši. Današnji odrasli so le generacijo ali dve oddaljeni od časa, ko je bilo manj pravne zaščite, ki bi pomagala zagotoviti enako obravnavo ljudi, ko gre za njihovo plačo, stanovanjske možnosti in posojilne zmožnosti.
Razlike v plačilu med spoloma in rasami ter druge ovire pri ustvarjanju bogastva zagotovo še vedno vplivajo na generacijo X in milenijce v ZDA. Toda ameriška zakonodaja, kot so Zakon o enakem plačilu iz leta 1963, Zakon o poštenih stanovanjih iz leta 1968 in Zakon o enakih kreditnih možnostih iz leta 1974, je mlajšim ameriškim generacijam pomagala, da se izognejo nekaterim – čeprav ne vsem – finančnim oviram, s katerimi so se morda srečevali njihovi starši in stari starši.
Optimizem za naslednjo generacijo
Kljub pesimizmu glede lastnega položaja 42 odstotkov odraslih meni, da bodo njihovi otroci v boljšem finančnem položaju kot oni, je pokazala raziskava CNBC. Med odraslimi, starimi od 35 do 64 let, je ta delež 40-odstoten.
Sedanji starši še pogosteje verjamejo v možnosti svojih otrok, saj 59 odstotkov anketirancev, ki imajo otroke, meni, da bodo njihovi potomci v boljšem finančnem položaju. Le eden od petih staršev meni, da bodo njihovi otroci na slabšem.
Dediščina lahko tem otrokom omogoči prednost in jim pomaga nadgraditi finančni uspeh njihovih staršev. Več kot 75 odstotkov anketirancev pravi, da nameravajo svojim bodočim otrokom v oporoki zapustiti denar.
Vendar pa dedovanje denarja ni najpomembnejša stvar. Po mnenju 43 odstotkov anketiranih staršev je najpomembnejši dejavnik za zagotovitev boljšega finančnega položaja njihovega otroka varna zaposlitev. Naslednja najpomembnejša je popolnoma brezplačna izobrazba (20 odstotkov), sledi ji dediščina (15 odstotkov).
Povzeto po CNBC.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV