
Eno izmed zelo pomembnih vprašanj, s katerim se slej ko prej sooči vsak par, je, ali imeti skupne, ločene finance ali pa kombinacijo obojega? Ne glede na to, za kateri način se odločimo, je ključno, da se ob tem oba partnerja dobro počutita in da lahko zasledujeta svoje finančne cilje. Je pa res, da obstaja način, ki naj bi dokazano pripomogel k dolgoročnejšemu partnerstvu – to so skupne finance.
A brez skrbi ... To nikakor ne pomeni skupnega bančnega računa, na kar večina pomisli, temveč pomeni mnogo več. Kaj natančno, pa si poglejmo v nadaljevanju.
1. Občutek enakovrednosti
Ljudje smo si različni in s seboj v razmerja prinašamo svoje vzorce, ki jih navadno ni lahko odpraviti (v večini se jih niti ne zavedamo). Običajno eden od partnerjev zasluži več kot drugi, zato bi bilo prav, da so tako razporejeni tudi odhodki. Ni prav, da enemu partnerju ostaja denar na računu, drugi pa živi v minusu. Seštevek plusa in minusa je v tem primeru še vedno minus. Pomembno je, da nastavimo skupni proračun in določimo porabo, kar bo pripomoglo do manj finančnega stresa.
2. Usklajene prioritete
Si predstavljate, da bi eden izmed partnerjev redno varčeval, npr. 200 evrov mesečno za to, da bi si lahko par/družina privoščila dopust, nakup avtomobila, drugi pa bi večino porabil za svoje potrebe? Recimo za šport, druženje s prijatelji itn. Kako bi se tisti, ki varčuje, ob tem počutil? Ne prav dobro ... In dolgoročno tako različen pogled ne pelje v uspešno razmerje. Zato je zelo pomembno, da partnerja sklepata kompromise in skupaj določita glavne cilje.
3. Skupno načrtovanje prihodnosti
Določanje skupnih ciljev in pogovor o željah sta nekaj, o čemer bi se morali odkrito pogovarjati, sicer se nam lahko kaj hitro zgodi, da leta minevajo, mi svojih želja ne izpolnjujemo in kar naenkrat se vprašamo, kaj si sploh želimo? Gremo s partnerjem po isti poti ali pa smo se morda vmes izgubili in začeli hoditi po različnih poteh. Nič kaj prijetno ni po več 10 letih ugotoviti, da si eden izmed partnerjev želi kupiti vikend na morju, drugi pa bi raje ta denar prihranil za tretje življenjsko obdobje.

4. Podpora partnerju
To naj bi bilo nekaj samoumevnega, a kaj, ko ravno v ključnih trenutkih to lahko odpove. To, da poznamo prihodke partnerja, smo seznanjeni z dolgovi in premoženjem, je izrednega pomena, saj se lahko le na ta način pripravimo na morebitni primanjkljaj ob izgubi službe, bolezni ali kakšni drugi situaciji.
In kot se mi je nekoč zaupala gospa Irena: "Veste, ljubezen je čudovita. Nekaj časa imaš morda res občutek, da lahko živiš od ljubezni, toda čez čas, ko se začneš boriti z neplačanimi položnicami, ko otrokom ne moreš več plačati vrtca in ko jih več let zapored ne moreš peljati na morje, tudi čustva začnejo ugašati. Ljubezen začne toniti. Še huje, začneš celo sovražiti partnerja, ker si prepričan, da je on kriv za nastali položaj!" Ja, kako trdno je partnerstvo, se najbolj pokaže v težkih situacijah.
5. Del proračuna, ki ga imamo samo zase
Ko načrtujemo skupni proračun, je zelo pomembno, da znotraj tega določimo tudi vsoto, ki jo ima vsak zase. Ta denar potem vsak porabi za tisto, kar si želi, in mu o tem ni treba poročati nikomur. To je tudi tisti znesek, zaradi katerega ženskam ne bo treba skrivati novih oblačil in se zagovarjati, zakaj spet novi čevlji, ko pa jih imajo v omari že veliko. Moškemu pa se ne bo treba zagovarjati pred kakšnim večerom s prijatelji ali kakšno novo tehnično opremo.
In še en razlog, zakaj skupni proračun prinaša več prednosti kot ostali načini ... Z rednimi pogovori o družinskih financah, ki jih imamo običajno na začetku vsakega meseca, se bo naš odnos še okrepil in s partnerjem se bomo še bolj povezali. Drug drugemu se neuradno zavežemo, da bomo z denarjem skrbno ravnali. In če nas bo kdaj zaneslo, se bomo s partnerjevo pomočjo veliko lažje vrnili na pravo pot in spet sledili našim skupnim ciljem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV