Cekin.si
Odrasli otrok prosi za denar

Finance

Anketa: ali še vedno finančno podpirate svoje odrasle otroke?

M.M.
28. 03. 2024 04.29
0

Nekateri starši se otrok kar ne morejo "znebiti" ...

Najprej vprašanje: ali tudi vi še vedno finančno podpirate svoje odrasle otroke?

Anketa + Arhiv
Anketa: ali še vedno finančno podpirate svoje odrasle otroke?
Ali še vedno finančno podpirate svoje odrasle otroke?
Anketa: ali še vedno finančno podpirate svoje odrasle otroke?

Večina staršev namreč pričakuje, da bodo za svoje otroke plačevali do njihove polnoletnosti oz. do zaključka študija. Vendar pa mnogi pravijo, da še vedno finančno podpirajo svoje zdaj že odrasle otroke, včasih tudi v poznih dvajsetih in zgodnjih tridesetih letih, kaže novo poročilo raziskovalnega centra Pew, povzema pa ga ameriška spletna stran CNN.

In vse to se dogaja ne glede na to, da imajo današnji mladi odrasli pogosteje univerzitetno izobrazbo in glede na inflacijo zaslužijo več denarja kot njihovi starši pred 30 leti, navaja Pew.

"Mladi odrasli nekatere ključne mejnike, kot sta poroka in starševstvo, dosegajo pozneje v življenju, čeprav po izobrazbi, zaposlitvi in plačah presegajo generacijo svojih staršev," so v svoji analizi zapisali raziskovalci centra Pew

Za ZDA je ob tem še značilno, da imajo odrasli otroci pogosteje kot njihovi starši dolgove iz študentskih posojil, in sicer večje kot starši v njihovi starosti. Leta 1992 je mediana študentskega dolga, prilagojenega inflaciji, med mladimi odraslimi znašala približno 6.000 do 7.000 dolarjev (od 5.537 do 6.460 evrov), navaja Pew. Leta 2022 pa so odrasli med 25. in 29. letom starosti v povprečju dolgovali 16.000 dolarjev (14.767 evrov), tisti med 30. in 34. letom pa 20.000 dolarjev (18.459 evrov), poroča CNN.

Omenjeno poročilo temelji na dveh različnih raziskavah, izvedenih lani jeseni. Ena je bila opravljena na nacionalno reprezentativnem vzorcu staršev v Združenih državah Amerike, ki imajo odrasle otroke, stare od 18 do 34 let. Druga pa je bila opravljena na reprezentativnem vzorcu odraslih v tem starostnem obdobju, ki imajo vsaj enega živečega starša. 

Nekateri starši se otrok kar ne morejo "znebiti"

Odrasli otrok prosi za denar
Odrasli otrok prosi za denarFOTO: Adobe Stock

Finančna pomoč staršev odraslim otrokom je na voljo v različnih oblikah. Zagotavljanje hrane in strehe nad glavo, bodisi brezplačno ali za simbolično ceno, je ena od najpomembnejših in najpogostejših.

Pew je ugotovil, da približno tretjina mladih odraslih, starih od 18 do 34 let, še vedno živi s starši.

Več kot polovica (57 odstotkov) tistih, ki so stari od 18 do 24 let, pravi, da živijo pri starših, 21 odstotkov tistih, starih od 25 do 29 let, in 11 odstotkov tistih, starih od 30 do 34 let. 

Med tistimi, ki še niso zapustili gnezda, jih skoraj tri četrtine (72 odstotkov) navaja, da vsaj na en način finančno prispevajo k gospodinjstvu. 65 odstotkov jih pravi, da pomagajo plačevati živila ali komunalne storitve, 46 odstotkov pa, da pomagajo plačevati najemnino ali kredit. Ni bilo navedeno, koliko dejansko prispevajo, navaja omenjena spletna stran.

Morda ni presenetljivo, da je večina mladih odraslih, ki še vedno živijo doma (64 odstotkov), dejala, da je to pozitivno vplivalo na njihov osebni finančni položaj.

Na splošno večina staršev ni nezadovoljna s takšno ureditvijo

45 odstotkov vprašanih staršev pravi, da je bila takšna življenjska ureditev pozitivna za njihov odnos z otrokom, 29 odstotkov pa, da je bila dokaj pozitivna. 

Stroški, ki jih starši pomagajo plačati svojim odraslim otrokom

Kar 59 odstotkov staršev je izjavilo, da so v zadnjem letu finančno pomagali odraslemu otroku, 44 odstotkov odraslih otrok pa je izjavilo, da so v istem obdobju prejeli finančno pomoč od staršev.

Od teh 44 odstotkov mladih odraslih je bila večina (68 odstotkov) starih od 18 do 24 let. Vendar je 30 odstotkov odraslih med 30. in 34. letom prav tako izjavilo, da so od staršev dobili finančno pomoč.

Denar za vse starostne skupine skupaj je bil najpogosteje uporabljen za pomoč pri plačevanju gospodinjskih stroškov (28 odstotkov) ter računov za mobilne telefone in naročnin na pretočne storitve (25 odstotkov). Manj pogosta je bila pomoč pri plačevanju najemnine (17 odstotkov), zdravstvenih stroškov (15 odstotkov) in izobraževanja (11 odstotkov). 

Vpliv na finance staršev

Starši se lahko zaradi finančne pomoči odraslemu otroku dobro počutijo v svojem odnosu. Vendar pa so rezultati raziskave glede vpliva na njihove lastne finance različni.

Med starši, katerih odrasli otrok še vedno živi doma, jih je le 18 odstotkov izjavilo, da ima negativen vpliv, 27 odstotkov, da ima pozitiven vpliv, in približno 55 odstotkov, da vpliv ni niti pozitiven niti negativen.

Med starši, ki so navedli, da so v zadnjem letu finančno pomagali svojim odraslim otrokom, pa jih je 36 odstotkov izjavilo, da je to "vsaj nekoliko" škodovalo njihovim financam, zlasti med starši z nižjimi dohodki.

Včasih mladi odrasli pomagajo svojim staršem

To je manj pogosto, vendar je 33 odstotkov mladih odraslih, ki so sodelovali v raziskavi, dejalo, da so v zadnjem letu finančno pomagali svojim staršem, medtem ko je 14 odstotkov staršev dejalo, da so jim v tem obdobju pomagali njihovi otroci.

"Mladi odrasli z nižjimi dohodki (43 odstotkov) pogosteje kot tisti s srednjimi (28 odstotkov) ali višjimi dohodki (19 odstotkov) pravijo, da so finančno pomagali svojim staršem. Podobno starši z nižjimi dohodki najpogosteje trdijo, da so prejeli finančno pomoč od svojih mladih odraslih otrok (29 odstotkov), medtem ko je takih 9 odstotkov staršev s srednjimi dohodki in 2 odstotka staršev z višjimi dohodki," je navedeno v poročilu Pew.

Starši so kot razlog za prejeto pomoč navedli posebne okoliščine (38 odstotkov), ponavljajoče se stroške (31 odstotkov) ali oboje (30 odstotkov), še poroča CNN

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856