Cekin.si
Denar

Finance

Svet postaja bogatejši, toda kdo ima od tega največ koristi?

M.M.
16. 07. 2024 04.36
0

Finančni trgi so se po padcu leta 2022 lani okrepili in povečali svetovno neto premoženje za več kot 4 odstotke. Rast v zahodni Evropi je bila v smislu finančnega premoženja nekoliko bolj umirjena. Katere regije so postale še bogatejše?

Vrednost premoženja po vsem svetu se je leta 2023 povečala na 477 bilijonov dolarjev (441 bilijonov evrov), je razvidno iz letošnjega poročila o svetovnem premoženju, ki ga je pripravila družba Boston Consulting Group (BCG). To je 4,3-odstotni skok, ki ga je spodbudil vzpon finančnega premoženja, ki se je povečalo za skoraj 7 odstotkov.

Finančno premoženje, ki je podsektor celotnega premoženja, ne vključuje stvarnega premoženja, kot so nepremičnine in zemljišča, ter obveznosti. Gre za pozitiven znak po krizi, ko so visoke obrestne mere in depreciacija valut prizadele žepe po vsem svetu. Leta 2022 se je skupno premoženje povečalo le za 0,2 odstotka, medtem ko se je finančno premoženje zmanjšalo za 4 odstotke.

Kljub temu je družba BCG opozorila, da popolno okrevanje še ni bilo doseženo. Povečanje skupnega premoženja za 4,3 odstotka je še vedno skromno v primerjavi s povprečno letno stopnjo rasti v višini 7,1 odstotka, doseženo v obdobju 2014–2021.

Kako so na tem področju uspešne različne regije?

V zahodni Evropi je bila rast finančnega bogastva nekoliko bolj umirjena.
V zahodni Evropi je bila rast finančnega bogastva nekoliko bolj umirjena.FOTO: Adobe Stock

V obdobju od leta 2022 do 2023 je bila letna stopnja rasti neto premoženja najvišja v Latinski Ameriki (7,9 odstotka), sledita pa ji Bližnji vzhod in Afrika (7,8 odstotka).

Če jo primerjamo z napovedano letno stopnjo rasti za obdobje 2023–2028, je na prvem mestu Bližnji vzhod in Afrika (10 odstotkov), sledi pa ji Latinska Amerika.

A kljub temu, da so te regije doživele bolj dramatično rast, to še ne pomeni, da so najbogatejše. Nasprotno - bogastvo je v veliki meri skoncentrirano v Severni Ameriki, sledi azijsko-pacifiško območje in nato zahodna Evropa.

"Finančno bogastvo v razvitih gospodarstvih Severne Amerike in Zahodne Evrope je leta 2022 utrpelo še posebej hud udarec, vendar sta se obe regiji leta 2023 opomogli," so navedli pri BCG.

"Severna Amerika je bila med najhitreje rastočimi regijami in je leta 2023 predstavljala več kot 50 odstotkov vsega novega finančnega premoženja, k čemur je pripomoglo izjemno okrevanje delniškega trga," so navedli. 

Kje so beležili finančne dobičke?

Finančne dobičke so povečale predvsem delnice tehnoloških podjetij in polprevodnikov, saj so Apple, Nvidia in Microsoft postala prva podjetja, ki so dosegla tržno kapitalizacijo v višini 3 bilijonov dolarjev (2,77 bilijona evrov). 

V zahodni Evropi je bila rast finančnega bogastva nekoliko bolj umirjena. Po podatkih BCG to ni bilo le posledica manjših dobičkov na borzah, temveč so vlagatelji tudi vložili manj svojega denarja v delnice.

Podobno se je finančno premoženje umirjalo tudi v azijsko-pacifiški regiji, kjer se je leta 2023 povečalo za 5,1 odstotka. Poročilo navaja, da je to predvsem posledica upočasnitve ustvarjanja premoženja na Kitajskem, čeprav se v obdobju do leta 2028 pričakuje močna rast.

Povečanje premoženja v regijah ni enakomerno porazdeljeno

Če se želimo osredotočiti na podatke iz posameznih držav, si je koristno ogledati vzporedno poročilo banke UBS o svetovnem bogastvu, ki je bilo prav tako objavljeno pred kratkim. V enem od delov študije, ki se osredotoča na 56 držav, je prikazana povprečna rast premoženja na odraslo osebo od leta 2022 do leta 2023.

Najmočnejše zmanjšanje je bilo zabeleženo na Cipru z več kot 30-odstotnim padcem. Na lestvici mu sledi Mehika, kjer se je bogastvo na prebivalca zmanjšalo za skoraj 20 odstotkov. Naslednji je bil Kazahstan, ki je zabeležil več kot 17-odstotno zmanjšanje.

Med zahodnoevropskimi gospodarstvi sta se najslabše odrezali Švica in Italija s skoraj 6-odstotnim oziroma 4-odstotnim zmanjšanjem. 

Na drugi strani lestvice izstopa Turčija, kjer se bo med letoma 2022 in 2023 premoženje na odraslo osebo povečalo za več kot 157 odstotkov, vse druge države pa bodo daleč zadaj.

V Združenem kraljestvu se je ta številka v tem letu povečala za skoraj 10 odstotkov, na Danskem pa se je premoženje na odraslo osebo povečalo za skoraj 6 odstotkov.

Banka UBS je zbrala tudi podatke o porazdelitvi milijonarjev po svetu, katerih število se bo v prihodnjih letih še povečalo. Največ jih je v ZDA, sledi celinska Kitajska in nato Združeno kraljestvo.

Povzeto po Euronews.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861