Cekin.si
Gwyneth Paltrow

Finance

Kaj je tihi luksuz in zakaj je nenadoma tako popularen?

M.M.
21. 04. 2023 10.51
0

V bistvu tihi luksuz ni nič novega, le v zadnjem času je postal izredno popularen. Kaj je to in zakaj ga pravi bogataši tako radi prakticirajo?

Ste zaznali, da izredno bogati ljudje nosijo oblačila, na katerih ni jasno opredeljene blagovne znamke? To je prakticiral že pokojni Steve Jobs, trenutno pa trendu tihega luksuza sledijo številni bogataši. Sicer gre za oblačila, ki so narejena iz vrhunskih materialov, a nikjer ni vidnih oznak blagovnih znamk. Tem trendom sledijo modne hiše The Row, Loro Piana, Bottega Veneta in številne druge. 

Kot primer tihega luksuza navajajo oblačila Gwyneth Paltrow, ki jih je izbrala za obiske sodišča. 

Gwyneth Paltrow je sodišče zapustila nasmejana.
Gwyneth Paltrow je sodišče zapustila nasmejana.FOTO: AP
Gwyneth Paltrow
Gwyneth PaltrowFOTO: Profimedia
Gwyneth Paltrow
Gwyneth PaltrowFOTO: AP

Nepoznavalec bi rekel, da gre za običajne obleke, saj nikakor ne izstopajo, a gre za oblačila vrhunskih blagovnih znamk, ki stavijo na prefinjenost. 

Da bi lažje razumeli, je treba izpostaviti na primer primere zvezdnikov ali bogatašev, na katerih oznake blagovnih znamk kar kričijo. Običajno gre za "novopečene bogataše", ki nimajo dodelanega okusa. Gre za "kričeči luksuz", ki je nasprotje "tihemu luksuzu". 

Pripadniki slednjega so ponavadi člani starih premožnih družin, kjer se denar in odnos do njega pretakata iz generacije v generacijo. Njihov okus je izbran in zavračajo razkošje, ki ga dojemajo celo kot znak nižjega družbenega sloja. 

"Kričeči luksuz" je sicer zelo priljubljen med navadnimi smrtniki, ki si tega luksuza v bistvu niti ne morejo finančno privoščiti. Saj veste, kako je, ko vas z vseh strani bombardirajo, da morate imeti oblačila in dodatke, na katerih so od daleč vidni znaki blagovnih znamk? Ker vas prepričujejo, da so to statusni simboli, s katerimi si boste zagotovili svoje mesto v družbi. 

A vsi ti očitni in kričeči znaki so za bogataše v resnici ceneni in jih dojemajo kot dokaz, da nekdo izhaja iz nižjega družbenega sloja.  

Mary-Kate Olsen
Mary-Kate OlsenFOTO: Profimedia

A ne oblačila – tihi luksuz se je pretihotapil tudi v notranje opremljanje. 

"Tiho razkošje je zadržanost," je za Vogue povedal notranji oblikovalec Ken Fulk. "Ne gre za stil ali videz sam po sebi – ki je lahko večplasten in drzen kot vedno –, temveč za osredotočenost na kakovost in zavezanost, da vsak trenutek šteje. Tu gre za vlaganje v užitek in lepoto vsakdanjega življenja," je dejal. 

Colin King, notranji oblikovalec in avtor knjige Arranging Things, deli podobno mnenje. "Enostavnost je največja prefinjenost. Ta zamisel o tihem razkošju se morda večini zdi dolgočasna, vendar vidim kot težek izziv poenostaviti oblikovanje ... Kar iščem, je globoka preprostost in to se mi zdi najtežje doseči," je dodal. 

Svetila
SvetilaFOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861