Cekin.si
Zmenek

Varčevanje

Težave že na prvem zmenku: kdo bo plačal pijačo?

A.K.
04. 10. 2022 05.00
2

Delček tradicionalne poročne zaobljube navaja tudi zvestobo v revščini in bogastvu, a šele v večjih finančnih težavah se izkaže, kaj v resnici to pomeni. Prav finančni stres je namreč v zgornjem vrhu razlogov za partnerske in družinske konflikte pa tudi ločitve.

Razlike na področju financ so med partnerjema nekaj običajnega in tudi nič kaj posebej usodnega, če seveda znata različne poglede in vrednote preokviriti in si jih prilagoditi.
Razlike na področju financ so med partnerjema nekaj običajnega in tudi nič kaj posebej usodnega, če seveda znata različne poglede in vrednote preokviriti in si jih prilagoditi.FOTO: iStock

Če malce karikiramo, se dileme v zvezi z delitvijo denarja začnejo že na prvem zmenku - kdo bo plačal pijačo? On, ona ali vsak svojo polovico? In če se dileme začnejo že na začetku, kaj vse šele prinese odločitev za skupno življenje ... Prve skupne najemnine, dogovori o stroških gospodinjstva ter prostočasnih aktivnostih in kasneje vsi izdatki, ki jih prinese družinsko življenje. To pa običajno vključuje obsežnejše finančne vložke in večja posojila. Vsi ti izzivi in pomembne odločitve zahtevajo vključenost in sodelovanje obeh partnerjev, saj le s skupnim načrtovanjem prihodnosti gradimo poleg finančne stabilnosti tudi partnerski odnos.

"Finančne težave spadajo med najpogostejše razloge za partnerske in družinske konflikte."

Starša sta tista, ki naučita prvega rokovanja z denarjem, kar otrok običajno preslika tudi v svet odraslosti.
Starša sta tista, ki naučita prvega rokovanja z denarjem, kar otrok običajno preslika tudi v svet odraslosti.FOTO: iStock

Odnos do denarja se začne v otroštvu

Partnerja prineseta v odnos svoj paket zgodovine: izkušnjo primarnih odnosov, zavedne in nezavedne vzorce ter navade, med katere sodi tudi odnos do denarja.

Starša sta namreč tista, ki naučita prvega rokovanja z denarjem, kar otrok običajno preslika tudi v svet odraslosti. Če je na primer nekdo odrasel v družini, kjer so s financami delali pazljivo in preudarno, potem bo zelo verjetno ta občutek ponotranjil. Gre za pomemben odtis staršev, ki močno vpliva na to, kako denar vrednotimo in kako se bomo s finančnimi temami spoprijemali tudi v kasnejših odnosih.

A ker vemo, da nihče od nas nima enakega družinskega ozadja in da vsak prinese v odnos svojo predstavo o financah, so prav te jedro večjih in manjših konfliktov. Če na primer žena izhaja iz družine, kjer je bil denar "potrošni material", ki ga je treba čim prej izkoristiti, mož pa iz družine, kjer je bilo v ospredju varčevanje, bo skoraj zagotovo prihajalo do konfliktov in nestrinjanj. Seveda so razlike na področju financ med partnerjema nekaj običajnega in tudi nič kaj posebej usodnega, če seveda znata različne poglede in vrednote preokviriti in si jih prilagoditi.

Eden od modrih pregovor pravi, da je potrebno partnerski odnos in denar obravnavati z enako mero pazljivosti. Oba namreč z lahkoto izgubimo, a veliko težje ustvarimo, kar še kako drži.
Eden od modrih pregovor pravi, da je potrebno partnerski odnos in denar obravnavati z enako mero pazljivosti. Oba namreč z lahkoto izgubimo, a veliko težje ustvarimo, kar še kako drži.FOTO: iStock

Kako se izogniti partnerskemu stresu zaradi financ?

Denar kot vrednota

Pomembno je, da se partnerja o denarju iskreno in odprto pogovarjata. Razjasniti morata teme o denarju kot vrednoti, morebitnem varčevanju, odnosu do posojil, finančni vzgoji otroka. Še bolje je, če se v samem začetku dotakneta razmer v njunih izvirnih družinah. Je bila to v otroštvu velikokrat tema, ki so jo spremljali prepiri? Je bilo pogosto govora o kreditiranju? Sta kot otroka opravljala lažja gospodinjska dela, da sta si prislužila žepnino? Je bilo vzdušje v družini pri tovrstnih pogovorih tesnobno in moreče, ali denar sploh ni bil težava? Vse te podobnosti in/ali razlike partnerjema pomagata razumeti kako razmišljata, ter razjasniti predstavo o tem, zakaj tako funkcionirata.

Življenjski slog

Vsi vemo, da je trajnost in uspešnost nekega odnosa odvisna tudi od podobnosti vrednot, ki jih imata partnerja. Koliko financ bosta namenjala prostočasnim aktivnostim, hobijem in potovanjem? Koliko jima pomenijo materialna sredstva kot so avtomobili, obleke, (ne)potrebne razvade ... Življenjski slog je namreč nekaj, kar ju lahko močno poveže, ali pa zelo razdvoji.

Razmejitve in dogovor

Tu je v ospredju predvsem dogovor o življenjskih stroških in računih, ki ji ti prenesejo. Kako bosta plačevala račune? Kdo bo vodil mesečne stroške, če sploh. Bosta namenjala določen del prihodkov tudi varčevanju? Kako bosta navajala otroke na denar itd. Nekateri pari se odločijo za skupni gospodinjski račun, obenem pa ohranjajo finance ločene. Gre za formiranje odgovornosti, ki jih nosita oba.

Denar je za nekatere merilo vrednosti - gradi občutek suverenosti in kontrole, moči in pomembnosti. Za druge pa morda ni nič drugega kot papirnato sredstvo za preživetje. Ne glede na vse razlike, je zelo pomembno, da ima v partnerskem odnosu ta tema svoje mesto, saj denar pomembno vpliva na vsa področja našega življenja. Eden od modrih pregovor pravi, da je potrebno partnerski odnos in denar obravnavati z enako mero pazljivosti. Oba namreč z lahkoto izgubimo, a veliko težje ustvarimo, kar še kako drži.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861