Z varčevanjem za otroka je dobro začeti že kmalu po rojstvu, saj so prav malčki tisti, ki jim po lepi slovenski navadi ob vseh osebnih in koledarskih praznikih večina sorodnikov v roko stisne nekaj evrov gotovine. Če k temu dodate še nekaj lastnega rednega varčevanja, mu do 18. leta starosti lahko zagotovite lep znesek, da se lažje postavi na lastne noge in osamosvoji.
A še bolj kot varčevanje je za lažji prehod v odraslo življenje pomembno otroka že v zgodnjih letih naučiti premišljenega ravnanja z denarjem. V nasprotnem primeru namreč ne bo znal ceniti njegove prave vrednosti, dokler ga v to ne bo prisililo življenje – zelo verjetno na ne ravno najlepši način.
Tako kot starši s prihodom otroka na svet ne dobimo priročnika o tem, kako ga vzgojiti v dobrega človeka, ne dobimo niti navodil, kako ga navaditi spretno rokovati z denarjem. V zadnjih letih je sicer veliko nasvetov mogoče najti na svetovnem spletu in prek različnih digitalnih kanalov (podcasti, Youtube videi, družbena omrežja), a je treba znati razbrati, kateri so zares koristni in kredibilni. Zanašamo se lahko tudi na lastne izkušnje in intuicijo, ob tem pa je pomembno imeti vedno v mislih, da največ šteje lasten zgled.
Kako je to videti v praksi?
Z učenjem o denarju lahko začnete že takoj, ko se otrok nauči šteti. Uvodoma ga lahko seznanite s prepoznavanjem bankovcev in kovancev skozi igro: igrate se lahko denimo goste in natakarje v restavraciji ali kupce in prodajalce v trgovini. Malčki namreč že zelo zgodaj, približno od tretjega leta dalje, razumejo, da morajo imeti denar, če si želijo kaj kupiti, zato je pomembno, da se z njimi pogovarjate o tem in jim daste vedeti, da so finančna sredstva posameznika omejena in da zato določenih želja po materialnih dobrinah ni mogoče uresničiti – vsaj ne takoj.

Ko otrok pokaže zanimanje za ravnanje z denarjem in se začne zavedati, da obstajata pojma varčevanje ter poraba denarja, je pravi čas, da mu namenite žepnino. Višina te naj bo prilagojena njegovi starosti in naj nikakor ne bo odvisna od tega, ali je priden v šoli in ali uboga doma. Ob tem mu omogočite, da občasno zasluži kakšen dodaten kovanček ali dva s tem, ko se še posebej potrudi pri kakšnem gospodinjskem opravilu. Pomembno je namreč, da ima otrok doma svoji starosti primerne zadolžitve, saj s tem prispeva v družinsko dobro in usvaja veščine vsakodnevne rutine. Če pa ga občasno finančno nagradite za posebej dobro opravljeno ali dodatno delo, bo krepil tudi zavedanje, da si je denar potrebno prislužiti.
Od hranilnika do prvega bančnega računa
S trenutkom, ko vzpostavite sistem žepnine in nagrajevanja za trud ter dobro opravljeno delo, otroka angažirajte, da začne varčevati v hranilniku. Ta naj bo takšen, da se ga bo dalo odpreti, saj se bo tako otrok učil tudi pregleda nad lastnimi financami. Pojasnite mu, da si bo potem, ko bo privarčeval dovolj denarja, lahko kupil igračo, za katero ves čas prosi v trgovini. Ko bo videl, kako zelo mora sprazniti škatlico, v kateri je tako dolgo zbiral kovance, marsikaterega izdelka čudežno ne bo več potreboval. Prav tako je pomembno, da se mu zgodi kak nepremišljen nakup, ki ga bo pozneje obžaloval. Ko bo starejši, bo imel v sebi namreč izkušnjo takšne napake in bo dvakrat premislil, če določeno stvar zares potrebuje.
Kako do prvega osebnega bančnega računa?
Ko bo otrok enkrat usvojil koncept denarja in odgovornega ravnanja z njim, je čas za naslednjo stopničko: odprtje lastnega bančnega računa. Pri največji slovenski banki NLB lahko starši svojemu otroku že ob rojstvu odprete NLB Prvi račun, ki je povsem brezplačen in namenjen otrokom, osnovnošolcem ter dijakom. Za odprtje ni potrebno izpolnjevati nikakršnih posebnih pogojev, prav tako niso potrebna redna nakazila.
NLB Prvi račun lahko odprete v kateri koli poslovalnici NLB ali z obrazcem prek spleta. Potrebujete zgolj svoj in otrokov osebni dokument ter potrdili o davčnih številkah za oba, ob odprtju pa vam podarijo 10 EUR na račun ter fizično darilo. Banka za vodenje računa ne zaračunava nadomestila, do otrokovega dopolnjenega 9. leta starosti pa lahko zaradi varnosti z računom upravljate zgolj starši.
Po dopolnjenem 15. letu starosti lahko otrok svoj NLB Prvi račun odpre tudi sam. Ob tem mora prav tako preložiti svoj osebni dokument ter potrdilo o davčni številki. Po otrokovem dopolnjenem 15. letu starosti je mogoče v sklopu Prvega računa povsem brezplačno aktivirati digitalno banko NLB Klik za samostojno upravljanje z lastnimi financami ter mobilno denarnico NLB Pay za brezstično plačevanje s telefonom. Prav tako je omogočeno potrjevanje spletnih nakupov in takojšnja plačila Flik, za še večjo varnost pa je mogoče vključiti še SMS Alarme in opomnike.

S sklenitvijo NLB Prvega računa otrok pridobi tudi številne dodatne ugodnosti:
- Zavarovanje NLB Vita Nezgoda Junior z 10 % popustom na prvo letno premijo (popust lahko koristi enkrat, ob odprtju računa ali kasneje).
- Ob aktivaciji VOYO naročnine do konca leta 2023 z debetno kartico Mastercard, ki jo prejmete ob odprtju računa, vam pri NLB podvojijo VOYO naročnino.
Ob tem velja poudariti, da v kolikor je Prvi račun odprt pred dopolnjenim 18. letom starosti, ga lahko otrok uporablja vse do 27. leta, ne glede na status, kar je vsekakor pomembna prednost.
Zakaj je pomembno, da ima otrok bančni račun?
Morda se vam zdi, da otrok v osnovni šoli še ne potrebuje bančnega računa, saj vsak v prvih razredih ne razume, da ima nekje denar, ki ga v resnici sploh ne vidi. A dejansko temu ni tako. V vsakem trenutku ga namreč lahko odpeljete do bančnega avtomata ali mu odprete digitalno banko, kjer ima vedno jasen vpogled v to, s kolikšno vsoto denarja razpolaga. Ob tem jim je potrebno privzgojiti tudi zavedanje, da ni treba vsega, kar ima in kar dobi, tudi porabiti.
Namen prvega računa je torej zlasti učenje o ravnanju s sodobnimi plačilnimi sredstvi, predvsem pa privzgajanje veščine varčevanja in s tem odgovornosti. Na ta način bodo otroci pozneje lažje zapustili 'all-inclusive' hotel mama in bodo sposobni zaživeti samostojno ter odgovorno.
Sponzorirana vsebina