Cekin.si
Življenje iz meseca v mesec

Varčevanje

Koliko vam ostane ob koncu meseca?

M.M.
07. 12. 2023 05.00
0

Po zadnjih podatkih so evropska gospodinjstva leta 2022 prihranila osmino svojega dohodka. V kateri državi pa ljudje prihranijo največ?

Spletna stran Euronews Business  se je poigrala z vprašanjem, koliko Evropejcem ostane ob koncu meseca in v kateri evropski državi privarčujejo največ denarja. 

Po najnovejših podatkih evropskega statističnega urada Eurostat so Evropejci lani prihranili 1/8 svojega dohodka.

Leta 2022 so gospodinjstva v EU v povprečju privarčevala 12,7 odstotka razpoložljivega dohodka, medtem ko je bila stopnja za evrsko območje višja, in sicer 13,7 odstotka.

Razpoložljivi dohodek gospodinjstev je tisti, ki ga imajo gospodinjstva na voljo za porabo in varčevanje po davkih in transferjih, kot ga opredeljuje Eurostat.

"Če gospodinjstva zaslužijo 100 evrov, porabijo 87,30 evra in jim ostane 12,70 evra," je pojasnil glavni ekonomist v podjetju Astères Sylvain Bersinger. "To je običajna številka. V večini držav EU je stopnja varčevanja gospodinjstev med 10 in 15 odstotkov," je dodal.

To je precej višja številka kot v Združenih državah Amerike, kjer so prebivalci septembra 2023 prihranili le 3,4 odstotka svojih prihodkov, navaja Statista.

Nemčija je evropski prvak

V EU je Nemčija z najvišjo bruto stopnjo varčevanja (19,91) dosegla najvišjo stopničko, Nizozemska je osvojila srebrno medaljo (19,44), Luksemburg pa bronasto (18,14).

Dve državi sta v rdečih številkah z negativno stopnjo varčevanja: porabita več, kot zaslužita. To, kar zaslužijo, ne zadostuje za financiranje njihove potrošnje, zato si izposodijo ali uporabijo prihranke, ki so jih zbrali v preteklosti. Ti dve državi sta Poljska in Grčija.

Vendar evropskih gospodinjstev ni mogoče povzeti v enem profilu. V Evropi obstajajo velike razlike v tem, kako varčujejo, "tako kot med družinami", je pojasnil Luigi Guiso, raziskovalec pri Centru za ekonomske in politične raziskave (CEPR). "Obstajajo tisti, ki vse zapravijo, in tisti, ki prihranijo velik del svojih prihodkov, vendar je težko razumeti, zakaj."

Premoženje je zagotovo eden od dejavnikov, ki pojasnjuje sistematične razlike v stopnjah varčevanja gospodinjstev. "Vidimo, da države z nižjimi dohodki težko zadovoljijo svoje potrebe in zato lahko varčujejo zelo malo," je ugotovil glavni ekonomist pri Astèresu Bersinger.

Tako je tudi v Grčiji, ki je imela velike gospodarske težave in uvedla vrsto varčevalnih ukrepov, zaradi česar se je razpoložljivi dohodek gospodinjstev zmanjšal.

"Negativna stopnja varčevanja kaže, da Grki še niso izplavali iz krize. Po drugi strani pa so države z največ prihranki običajno bogatejše," je opozoril Bersinger.

Nekateri strokovnjaki opozarjajo na kulturne razlike v varčevalnih navadah

Po podatkih OECD so Nemci v zadnjih dveh desetletjih dosledno prihranili več kot 8 odstotkov razpoložljivega dohodka.

Vendar pa Luigi Guiso meni, da je ta razlaga nezadostna. "Razlike med Nemčijo in Grčijo ne obstajajo, ker Grki radi vse zapravijo, Nemci pa ne. Nemške stopnje varčevanja so bile pred 20 leti nizke."

Na stopnjo varčevanja v državi vplivajo številne gospodarske spremenljivke, kot je demografska struktura države. "Mladi običajno varčujejo več kot upokojenci, ki imajo manjši tok dohodkov," je pojasnil Guiso.

Vrnitev na raven pred pandemijo

Varčevanja prilagodite lastnim finančnim zmožnostim.
Varčevanja prilagodite lastnim finančnim zmožnostim.FOTO: Profimedia

Eurostat je tudi razkril, da so Evropejci leta 2022 prihranili manj kot leta 2021 (16,4 odstotka), kar je omogočilo nadaljnjo rast potrošnje gospodinjstev, saj se je stopnja varčevanja gospodinjstev vrnila na raven pred pandemijo.

"To kaže željo po vrnitvi v normalno življenje pred pandemijo," je komentirala Helene Baudchon, ekonomistka pri banki BNP Paribas.

"Med pandemijo je bila potrošnja Evropejcev v gospodinjstvih prekinjena, medtem ko je bil njihov dohodek večinoma ohranjen. To je povzročilo nenavaden skok stopnje varčevanja v EU," je analizirala Baudchonova.

Medtem je leto 2022 pomenilo fazo gospodarskega okrevanja, kar pojasnjuje nižjo stopnjo varčevanja v primerjavi s prejšnjim letom.

Vendar so zaporedni šoki po pandemiji, vključno z rusko invazijo na Ukrajino in s tem povezanimi naraščajočimi življenjskimi stroški, prav tako zamajali varčevalno vedenje gospodinjstev. "Gospodarska negotovost verjetno vpliva na potrošnjo gospodinjstev in podpira previdnostno varčevanje," je ugotovila.

Drugi dejavnik, ki Evropejce spodbuja k varčevanju namesto k trošenju, so naraščajoče obrestne mere. "Danes so krediti dražji, prihranki pa bolj donosni: obstaja resnična finančna spodbuda, da denar hranite v banki."

Ali se bo stopnja varčevanja izboljšala?

Strokovnjaki napovedujejo, da se stopnja varčevanja gospodinjstev v prihodnjem letu ne bo spremenila.

"Za prihodnje leto napovedujemo nekoliko bolj pozitivno zgodbo. Ker se inflacija zmanjšuje in če se bodo učinki gospodarskih šokov razblinili, bodo gospodinjstva verjetno manj zaskrbljena zaradi prihodnosti in bodo manj varčevala," je dejala Baudchonova.

Stopnja varčevanja gospodinjstev bo ostala enaka ali pa se bo znižala. "Vendar napovedovanje pomeni, da obstaja možnost napake, zato se pogovorimo čez eno leto, da vidimo, ali smo imeli prav," je dodala.

Vir: Euronews

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 844