Na spletni strani Danas.hr smo zasledili zanimiv pogovor voditeljice oddaje RTL Direkt in njenega gosta profesorja matematike in finančnega vlogerja Tonija Miluna. Slednji je poudaril nekaj, kar večina kar pozablja: najprej plačaj sebi.
V času inflacije se sicer varčuje manj in zelo težko, kar je razumljivo, saj imajo ljudje tudi manj finančnih sredstev. A pomembno je, da vsak pri sebi razišče, kje mu denar po nepotrebnem odteka in kam se preliva. Na primer: voditeljica je Miluna vprašala, ali je tudi njemu denar uhajal zaradi takšnih malenkosti, kot so na primer priboljški v času dopusta. Vemo namreč, da je bila kepica sladoleda ponekod na Hrvaškem tudi tri evre, pica 15 evrov in več. Milun je odgovoril pritrdilno, toda: "Nisem kupil niti ene kepice sladoleda. V trgovini sem ga dobil za en evro, pa tudi nisem tako velik ljubitelj sladoleda. Mi je pa denar odtekal, saj sem nekajkrat šel v restavracije in ponekod so bile cene resnično visoke. Sicer pa restavracije preverjam tudi na Google maps, kjer pogledam tako oceno kot ceno, a informacije niso tako zelo osvežene. Cene so šle gor, zato so tudi meni uhajali evri, kar pa mi ni povsem všeč," je priznal.
Vsem nam denar uhaja, a pomembno je, da vemo, kje so razpoke in kam gre ta denar
Vsako razpoko je mogoče zakrpati. In naš denar prepogosto odteka prav skozi majhne razpoke in špranjice, večina pa zanje sploh ne ve. Nato pa šok! Kam je šel ves moj denar?!
Zato je pomembno ugotoviti, kam odteka vaš denar. Milun pove, da je prav te dni odpovedal eno naročnino, ki je več ni potreboval. "Veliko ljudi hodi na kave, kjer se dolgočasijo. Ali pa naročajo hrano, ki je precej draga. To je dvakrat dražje, kot pa da si sam nekaj skuhaš in zamrzneš," je dodal.
A kako odkriti razpoke? Ena od metod je ta, da nekaj časa beležite izdatke – prav vse, prav vsak cent. Milun meni, da je to dobra metoda. Tudi sam jo je testiral, in sicer približno 40 dni je zapisoval, kako porablja denar. Tako je dobil uvid v to, kaj se z njegovim denarjem dogaja.
Sam sicer zagovarja tudi načelo "najprej plačaj sebi". Kaj to pomeni? "To pomeni, da najprej plačaš svojemu jazu v prihodnosti. Ne kupujte nove srajce, ampak plačajte za svojo prihodnost," je dejal. Denar dajte na stran in poskrbite, da se bo plemenitil. "A tega ne zmore vsak. Nekateri potrebujejo tudi državno pomoč – na primer upokojenci ali tisti z minimalno plačo, ki resnično ne zmorejo privarčevati. Država tu mora pomagati. Ampak tisti, ki imajo nadpovprečne plače, lahko varčujejo in lahko delajo po načelu "najprej plačaj sebi"," je povedal Milun.
Katero napako ljudje najpogosteje počnejo, ko je govora o denarju? Milun pravi, da se Hrvati ne obnašajo pravilno. Računov ne plačujejo pravočasno in ne varčujejo, čeprav bi lahko. Držijo se načela "živi se le enkrat in zdaj", pri tem pa ni občutka za grajenje varne prihodnosti. "V primerjavi z drugimi državami smo po stališčih in obnašanju daleč pod povprečjem. Tu bi se lahko zgledovali po Slovencih, ki so v tem odlični. Oni so leta 2019/2020 skupaj s Hongkongom zasedli prvo mesto," je dejal Milun.
In kaj mi, Slovenci, delamo bolje od Hrvatov? "Na primer ena malenkost: ko so uvajali evro in ko so cene v trgovinah šle gor, so se enostavno odločili, sem več ne bom prihajal, zamenjal bom trgovino. Na Hrvaškem smo precej sužnji navad, težko spremenimo svoje navade. Zdaj je jesen – priložnost, da morda spremenimo eno navado," pravi.
Kaj lahko spremenimo že takoj jutri? Vsak naj razmisli pri sebi, katera je vsaj ena stvar, ki nam ni potrebna, zanjo pa veliko plačujemo. Neštete pijače prav vsak dan, naročanje hrane, številne naročnine, ki jih ne uporabljamo. Preverite, kaj vam več ne prinaša užitka, je za vas postalo nepotrebno ali dolgočasno.
Vir: RTL Direkt
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV