Pet vsakodnevnih navad, ki nas stanejo več, kot si mislimo

Pet vsakodnevnih navad, ki nas stanejo več, kot si mislimo

STA
20.02.2025, 4:05
1
Vsem se kdaj zgodi – denar nekako skrivnostno izgine iz denarnice ali z računa, ne da bi sploh vedeli, kam je šel. Toda prava resnica je, da nismo tako nedolžni in da moramo za to skrivnostno izginotje evrov prevzeti odgovornost. Kako?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Vsakodnevne navade in situacije, ki jih dojemamo kot malenkosti, lahko dejansko ustvarijo velike luknje v našem proračunu. A dobra novica je, da je veliko teh lukenj enostavno zakrpati z malo premisleka in nekaj triki. V nadaljevanju članka predstavljamo pet navad, zaradi katerih zapravljamo več, kot bi si želeli, in seveda dodajamo namige, kako jih spremeniti.

Kava za s seboj

Le kdo je nima rad? A tudi če zanjo odštejemo le dva ali tri evre, je to od 60 do 90 evrov na mesec. Težava je v tem, da se tako nizki zneski zdijo neškodljivi, dokler jih ne seštejemo in preverimo, koliko nas to stane na mesečni ravni. In nato sledi presenečenje in šok!

Zato je najbolje, da investirate v kakovostno termovko in si kavo pripravite doma. Poleg tega lahko eksperimentirate z različnimi vrstami kave in dodatki, zato bo domača kava hitro postala vaš najljubši ritual. 

PREBERI ŠE

V Braziliji rekordna suša, pri nas posledično občuten dvig cen kave

Sprotni nakupi hrane brez načrta

Saj veste, ko se po službi ustavite v trgovini, da vzamete nekaj malega, na koncu pa pridete ven s polno vrečko prigrizkov, s katerimi ne morete nič skuhati, in računom, ki vas preseneti? To se zgodi zato, ker lakota in impulzivnost narekujeta nakup, rezultat pa so nepotrebni prigrizki, že pripravljene jedi in izdelki v akciji, ki jih ne potrebujete.

Načrtujte torej vnaprej. Ustvarite tedenski jedilnik in nakupovalni seznam, preden greste v trgovino. Nikoli ne hodite po nakupih lačni, saj to vodi v impulzivno nakupovanje. Če želite še eno raven nadzora, poskusite nakupovati prek spleta – tako boste lahko spremljali količino, ko dodajate stvari v košarico.

PREBERI ŠE

Se lahko poistovetite? 'Moje življenje je le še obiskovanje trgovin z živili'

Naročnine na storitve, ki jih ne uporabljamo

Storitve pretakanja, aplikacije, digitalne revije in celo telovadnice – na vse to pogosto pozabimo, a računi kar prihajajo.

Redno pregledujte svoje naročnine in se iskreno vprašajte, ali jih uporabljate. Obstaja tudi zvit trik: številne platforme ponujajo zamrznitev naročnin, tako da jih lahko začasno ustavite, ne da bi jih preklicali. Če storitev uporabljate le občasno, plačajte le za tisti mesec, ko jo resnično potrebujete.

Štetje denarja
Štetje denarjaFOTO: Adobe Stock

Nakup stvari na razprodaji, ki jih ne potrebujete

Vsi smo že kdaj občutili trenutek navdušenja, ko smo videli 50-odstotno znižanje cene, tudi če artikla ne potrebujemo. Promocije so pogosto marketinški triki, namenjeni temu, da porabimo več, ne manj.

Preden nekaj kupite, se vprašajte: Ali bi to kupil/a po polni ceni? Če je odgovor ne, vas popust ne bi smel prepričati. Prav tako kupujte samo tisto, kar resnično potrebujete, in se držite seznama – brez izjem.

PREBERI ŠE

Pasti, v katere se ujamemo, ko se začnejo velika znižanja

Slaba domača organizacija

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste kaj kupili, potem pa ugotovili, da imate isto že doma? Nered in slaba organizacija pogosto vodita do podvajanja in nepotrebne porabe.

Vložite nekaj časa v organizacijo svojega doma. Škatle, nalepke in jasno določeni prostori za stvari lahko delajo čudeže. Ko boste vedeli, kaj imate in kje je to spravljeno, se boste izognili dvojnemu nakupu. Prav tako redno preverjajte svojo zalogo, da boste vedeli, česa vam zmanjkuje.

Vir: dnevnik.hr