Suzy Morrison, ki so jo posvojili takoj po rojstvu, je že kot otrok spoznala, da je denar zelo pomemben del naših življenj. Vsakič, ko je njen oče iz tovarne prinesel plačo, so se namreč njeni starši začeli prepirati. Oče je mami očital, da preveč zapravlja. V teh razmerah večnega boja za denar in kreganja o njegovi porabi je Suzy razvila strah pred njim. Ta strah jo je spremljal še desetletja. In šele v 64. letu starosti se je znebila dolgov, ki so jo spremljali celo življenje.
Čakala, da bodo zanjo skrbeli drugi, čeprav je služila lasten denar
Mama in oče nista prikrivala, da sta jo posvojila. Tako je Suzy, čeprav sta posvojitelja lepo skrbela zanjo, ves čas čakala, da se na vratih stanovanja pojavita njena biološka starša. Nato je pri 15 letih, ko je delala v lokalu, čakala, da ponjo pride princ na belem konju. Tako je ves čas čakala, da nekdo pride in jo reši oziroma skrbi zanjo. Čeprav je torej že kot najstnica služila svoj lastni denar, do njega ni imela zdravega odnosa in ga je takoj zapravila. "Nikoli se nisem naučila upravljati z denarjem ali ga varčevati," je dejala za spletno stran The Guardian.
Pri 17 letih se je poročila z glasbenikom, ki je skrbel za njune finance. Ko je bila stara 19, je bila že ločena in imela je težave z alkoholom. Z leti se je ta odvisnost poglabljala in širila tudi na droge. Nekako ji je le uspelo delati in vzgajati dve hčerki. Odvisnost je prikrivala in financirala jo je s preprodajo mamil.
Več denarja ni rešilo njenih težav
Ko se je že približevala 40. letom, se je odločila za zdravljenje. Uredila si je življenje, a ob tem spoznala, da ima hud problem z odnosom do denarja. Ves čas je namreč čakala, da bo nekdo poskrbel zanjo in ni se zavedala, da je to njena naloga.
"Mislila sem si: ''Ko bom zaslužila več, bom v redu.'' Ampak ni šlo tako," je dejala in razložila, da se je pri svojih 40 vrnila v šolo. Postala je socialna delavka in zaposlila se je kot svetovalka. "Toda ne glede na to, koliko sem zaslužila, sem vedno zapravila nekoliko več," je razkrila in dodala, da je tako še naprej živela v nekem sramu in prepričanju, da sama ne zmore.

Zakaj je pomembno obvladovati osebne finance?
Odvisnosti od alkohola in drog se je torej znebila, občutka, da ne zna sama obvladovati svojih financ, pa se nikakor ni mogla. Tonila je v dolgove. Leta 2012, ko je imela 61 let, je imela že devet tisoč evrov dolga. Odkrila je avtorico Julio Cameron in priključila se je skupini Anonimni in zadolženi. Skozi knjige in skupino se je naučila osnov upravljanja z osebnimi financami. Vložila je vso svojo energijo, da prevzame nadzor nad svojimi financami, čeprav se je temu celo življenje izogibala.
V roku dveh let je poplačala dolgove in si uredila finančno življenje. Odpovedala se je kreditnim karticam in živela od plače, ki jo je zaslužila. "Bila sem plačilno sposobna. To je bil res srečen dan," je dejala.
Sedaj še vedno dela kot svetovalka in na svojih projektih. Končno lahko postavi realno ceno, ki jo pričakuje za opravljen projekt. Prej je delala krepko pod ceno, saj je bila prepričana, da si ne zasluži več. Končno se zaveda svoje vrednosti.
Njena zgodba je dokaz, da nikoli ni prepozno. Če imate dolgove, neurejene osebne finance, če delate za občutno prenizko plačo ... Nikoli ni prepozno, da se začnete ceniti, da zahtevate več, da poplačate dolgove in uredite osebne finance.
Vir: The Guardian
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV