Življenje nekoč je bilo bolj enostavno
V kolikor bi primerjali življenje 30, 40 let nazaj in danes, bi lahko rekli, da je res velika razlika. Predvsem z vidika dostopnosti, dosegljivosti, izbire, količine itn. Če smo več desetletij nazaj zgolj sanjali o tem, kako lepo bi bilo, če bi si lahko privoščili dopust na Maldivih, vsaki dve leti kupili nov, boljši TV, na vsakih pet let zamenjali avtomobil, si danes lahko te sanje zelo hitro kupimo, pa čeprav z denarjem, ki najpogosteje ni naš, ampak od banke. In če desetletja nazaj, ne da bi dejansko imeli denar, nismo mogli opraviti nakupa v trgovini, danes v minuti ali dveh postanemo sužnji dolgov. Limiti, kreditne kartice, brezobrestni krediti ... Neskončno možnosti, ki nam omogočajo hitro izpolnitev želja.

Ko si vedno brez denarja
Živeti življenje, ko si konstantno brez denarja, je v prvi vrsti zelo stresno. Pa vendar si moramo priznati, da smo mi tisti prvi, ki lahko prekinemo ta začarani krog.
Obstaja namreč kar nekaj značilnosti ljudi, ki so vedno brez denarja in na katere bi morali biti pozorni, v kolikor si ne želimo takšnega življenja. In sicer:
1. Konstantno tekmujejo z drugimi in jim želijo dokazati, da so vredni več. Nekoč se je to tekmovanje odvijalo v ožjem krogu, danes pa se je preselilo izven vseh meja, k čemur so gotovo pripomogla socialna omrežja, ki kar kličejo po dokazovanju. Tako tekmujejo s svojimi sorodniki, sodelavci, sosedi, poznanimi in nepoznanimi ljudmi iz virtualnega sveta ... Skratka z vsemi, katerim lahko pokažejo delček svojega "razkošnega" življenja, pa čeprav si ga v resnici sploh ne morejo privoščiti.
2. Ne načrtujejo porabe. Ker načrtovanje pomeni omejevanje, si tega ne želijo. Še posebej, če so kot otroci pogosto od staršev slišali reči besedo ne, to je drago, tega si ne moremo privoščiti. Želijo si občutka svobode in možnosti sprotnega odločanja, pa čeprav zaradi tega pogosto kupijo stvari, za katere jim je čez dan ali dva žal.
3. Pogosto se pritožujejo in za svojo finančno situacijo krivijo druge. Delodajalec premalo plača za opravljeno delo, davki pri nas so previsoki, nihče mi ni ničesar podaril ... To so zgolj nekateri izgovori, ki ljudem onemogočajo rast in jih pahnejo v stanje neproduktivnosti, apatičnosti, namesto da bi zavihali rokave in iskali rešitev za izboljšanje situacije.
4. Nimajo nobenih ciljev. In brez ciljev ni motivacije, načrta in ustreznih korakov, ki pa so na področju ustvarjanja premoženja še kako pomembni. Dejstvo je, da je večina ciljev dosegljivih zgolj ob pravočasnem in ustreznem varčevanju. In v kolikor se tega ne lotimo načrtno, kaj hitro mimo nas odpeljejo vsi vlaki.
5. Živijo v zanikanju. Ne želijo si priznati, da bi lahko bolje delali z denarjem, saj se v resnici bojijo pogleda na svoje finančno stanje. Raje, kot da bi se soočili s svojimi strahovi in napakami ter naredili plan izboljšanja finančna slike, še naprej živijo s pomočjo kreditnih kartic in limitov.
6. Živijo s prazno likvidnostno vrečo. In ko prvič pride do nepredvidenega izdatka oz. do proračunske bombe, se jim vse podre. Vedo, da je ta nujno potrebna, v kolikor želijo v prihodnje nekaj spremeniti, a nikoli ni pravi čas za to, da bi ustrezno umikali del denarja na varčevalni račun ali kam drugam.
Prihodnost je odvisna od ravnanja v sedanjosti
Kako bomo živeli čez 5, 10, 20, 30 let, je primarno odvisno od nas samih. Odločitve, ki jih sprejemamo danes, imajo namreč zelo velik vpliv na našo prihodnost, ne glede na to, kako oddaljena je. Samo v primeru, da se bomo danes pripravljeni odreči določenim stvarem in se osredotočili na tisto, kar nam res veliko pomeni, lahko razmišljamo o tem, kako se bomo predčasno upokojili, si ustvarili pasivne prihodke in se razbremenili. V nasprotnem primeru bomo po vsej verjetnosti vedno brez denarja. Tega si pa ne želite, kajne? Prihodnost je torej v vaših rokah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV