Da bo uvedla spremembe, se je odločila v času honorarnega dela v fitnesu. Ko jih je epidemija zaprla, je namreč doma izbruhnila finančna kriza, saj ni več imela dela, plače pa tudi ne. "Počutila sem se, kot da izgubljam nadzor. Vse je bilo tako lepo. Trije otroci, mož je imel službo, jaz tudi in vse je bilo v redu. Nato pa ... Resnično sem čutila, da moram imeti nadzor nad situacijo. In odločila sem se, da bova začela varčevati, ta denar pa porabila, ko bo izrednih razmer konec," se spominja prvih dni varčevanja.
Poleg tega je želela nadoknaditi izpad prihodkov, da družinski proračun ne bi bil v težavah.

Kako je mama preoblikovala družinske finance?
"Imeli smo že grobo oceno naših stroškov. Ampak hotela sem natančno vedeti, kaj se vsak mesec dogaja z našim denarjem," je razložila.
Tako je mati treh otrok pripravila Excelove tabele in za nazaj popisala vse velike in majhne stroške. "Stroški v trgovini, kava za s seboj na črpalki, obisk restavracije ... Pri vseh teh prilagodljivih izdatkih je jasno, da že majhni stroški ustvarjajo kaos," pravi Nemka, ki je pred epidemijo za te sprotne stroške odštela neverjetnih 1200 evrov na mesec.
Da bi prekinila z impulzivnim nakupovanjem, je začela vsak teden ustvarjati sezname stvari, ki jih družina potrebuje.
"Redno sem razmišljala o tem, kaj potrebujemo. Moka, testenine, paradižniki iz pločevinke, ovseni kosmiči, vsa tista klasika, ki jo imaš vedno doma," pravi.
S pomočjo seznamov, ki jih je pripravljala in načrtovala nekaj tednov vnaprej, je kmalu ugotovila, da bi morala njena družina za vse te izdelke porabiti le 440 evrov na mesec. Kako torej privarčuje 800 evrov?
"Na začetku meseca opravimo velik nakup vseh izdelkov, ki jih potrebujemo. To je bil izziv, saj je treba nakupiti za pet ljudi," je dejala. Za osnovni mesečni nakup porabi približno 120 evrov.
Nato za naslednje tedne pripravijo manjše sezname, na katerih so sveže sadje in zelenjava ter mlečni izdelki. Ti nakupi običajno stanejo od deset do dvanajst evrov, pravi mama iz Nemčije, ki je delala tudi sezname za lekarniške izdelke in darila.
Če vse skupaj ostane pod predvidenimi 440 evri na mesec, se denar nakaže na varčevalni račun.
Nato je to filozofijo varčevanja in organizacije gospodinjstva preslikala tudi na druga področja življenja. Na vseh področjih se je spraševala enako: Ali to resnično potrebujemo?
Tako se je družina odločila, da avtodoma ne potrebuje več. Prodali so ga. Tudi veliki družinski avtomobil, ki je "spil" ogromen del družinskega mesečnega proračuna.
In kaj bodo storili s privarčevanim denarjem? Odločili so se, da želijo potovati.
Vir: Telegraf Biznis
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV